Aj vďaka vašej podpore sme 9. 12. slávnostne otvorili nové priestory Komunitného centra v Roškovciach.

Interkontinentálna spolupráca

Projekt výstavby novej budovy komunitného centra bol pre našu organizáciu projekt s asi najkomplexnejšou medzinárodnou spoluprácou. Potreba nových priestorov vznikla v roku 2013, kedy skončila nájomná zmluva z priestorov, ktoré už hygienicky nevyhovovali. Dočasné útočisko našlo centrum v priestoroch Základnej školy Spišský Hrhov, v ktorých sa ale komunitné aktivity realizovali obmedzene v školských triedach skoro dva roky.

Architekti v osade
Chýba ešte 3 326 €

Architekti v osade

Člověk v tísni - pobočka Slovensko

Chudoba v rómskej osade je iná, výraznejšia. Úbohosť chatrčí bije do očí už z diaľky a je ako výstražný signál. Kto iný by ním mal byť priťahovaný, ak nie architekti, ktorí stavaniu ľudských obydlí zasvätili svoj život?

Vďaka dobrej spolupráci so Slovenskými elektrárňami sme získali možnosť spolupráce s materskou spoločnosťou Enel z Talianska a podporu z jej medzinárodnej nadácie Enel Cuore Onlus. Tá finančne podporuje neziskovú organizáciu Architecture for Humanity zo Spojených štátov. Príprava projektu trvala vyše roka, ale výsledkom bola dohoda všetkých strán: škola poskytla miesto na svojom pozemku, Architecture for Humanity financovalo výstavbu a projekčné práce cez lokálneho architekta, Obec Spišský Hrhov zabezpečovala výstavbu prostredníctvom svojej obecnej firmy v ktorej zamestnávali aj ľudí z lokality.

Komunitné podujatie na zariadenie centra

Zariaďovanie centra prebehlo tiež v širokej spolupráci. Počas dobrovoľníckeho workshopu prišli architekti dobrovoľníci vymyslieť a zariadiť priestory centra, kde budú prebiehať aktivity. Spolupracovali pri tom s dobrovoľníkmi z lokality, dobrovoľníkmi Európskej dobrovoľníckej služby a našimi zamestnancami z centra. Podarilo sa vytvoriť krásne a podnetné priestory centra, najkrajšie v strednej Európe.


Slávnostné otvorenie

Nasledujúce podujatie bolo už slávnostné otvorenie. Zúčastnili sa ho svetoví aj miestni cenní hostia starosta obce Doľany, starosta obce Spišský Hrhov, Kaplán a vzácni hostia z ďaleka: zástupca Slovenských elektrární Enel z Talianska, Architecture for Humanity z USA, či architektov z Bratislavy. Naši klienti z centra pripravili vianočný a sviatočný program, ktorým bolo nové centrum otvorené.


Ďalšie plány

Budova bude slúžiť celej komunite a všetkým vekovým kategóriám. Veríme, že v najbližšej dobe sa nám podarí tento skvelý priestor naplniť podnetnými aktivitami.

Srdečne vám ďakujeme za podporu a prajeme krásne sviatky.