Viete o čom hovorí najznámejšia Einsteinova rovnica E = mc2 ? Je to recept na zistenie, koľko hmoty zodpovedá vašej energii a koľko energie zodpovedá vašej hmote. Nedáva to úplne zmysel? Pýtate sa, ako to súvisí so psychologickou poradňou? Viac ako si myslíme. Jeden z troch najdôležitejších zákonov platných v celom vesmíre je zákon o zachovaní hmoty a energie.

Platí úplne na všetko na Zemi, od elementárnych častíc po komplexné vesmírne štruktúry... platí aj na nás, na ľudí a dokonca aj mimo fyziky... Koľko energie treba na zvládnutie života? Koľko energie potrebuje mladý človek, nazvime ho Viktor, ktorého príbeh je vyrozprávaný nižšie?

................................................................................................

Online psychologická pomoc
Chýba ešte 18 999,5 €

Online psychologická pomoc

IPčko

Až 1000 mladých ľudí zo Slovenska ročne sa obracia na našu internetovú poradňu s túžbou spáchať samovraždu. Hľadajú pomoc. IPčko už ôsmy rok denne, bezplatne, takýmto mladým ľuďom zachraňuje životy.

„Každý deň sa zobúdzam do zlého sna. Od rána krik. Hádky. Prinajlepšom ignorovanie. Domov? Bezpečie? To je čo? Nemám dôvod, prečo vstávať. Nemám sa na čo tešiť. Vždy ráno mám hrču v hrdle a divný pocit v bruchu, ktorý mi nedovolí ani poriadne jesť. V škole to nie je o nič lepšie. Som zakríknutý. Čudák, podivín, s ktorým sa nikto nebaví. Nemajú sa prečo. Dva roky na strednej a stále mám pocit, že nikoho nepoznám. Nikto ma nepozná a nikto ma poznať ani nechce. Prechádzam len tak -tak. Známky? To je to, na čom dospelým záleží. Pre učiteľov som slabý žiak, ktorému by bolo na učňovke lepšie. Známky sú jediné, na čo sa rodičia medzi tým, ako sa hádajú, opýtajú. A potom kričia... Vyčítajú...

Len na nete sa cítim v bezpečí. Tam, kde si môžem niečo zahrať, nevidia ma, neposudzujú, aké handry mám na sebe, ako vyzerám, koľko mám vyrážiek. Je to miesto, kde som nabral konečne odvahu spýtať sa, čo s takým nanič životom... A zrazu som konečne stretol niekoho, kto to má podobne a radí mi: „Uteč od toho na chvíľu. Porež sa, zabudneš. Bude Ti lepšie, uvidíš..." Zrazu je tu niekto, kto vie, ako mi je, kto mi chce pomôcť. Vyskúšal som to. A fakt, bolo to lepšie. Na chvíľu. Neskôr som hľadel na obviazanú ruku a rozmýšľal, ako to zakryjem. Nechcel som, aby si to niekto všimol. Som zmätený. Zistil som, že porezaná ruka bolí menej ako duša. Ale pomáha to len chvíľu. Aj tak prichádza ďalší blbý deň keď dostávam výsledky z písomky, som terčom výsmechu a otec mi povedal, že v živote zo mňa nič nebude, že som nula. Myslím, že má pravdu.

Teraz sa naháňajú a pýtajú sa, čo chcem na Vianoce... Akoby sme na hodinu mali byť rodina. Hrať sa na ňu. Kúpiť stromček, dokonale ho vyzdobiť. Celé dopoludnie sa stresovať s prípravou dokonalej večere. Dokonalej rodiny. Na hodinu. Ani si nepamätám, kedy boli také Vianoce, keď som sa z nich tešil. Asi keď som bol ešte úplne malý.

Chcel by som, aby sa ma len niekto opýtal, „Ako sa máš?", alebo, „Ako by si to chcel na Vianoce Ty?". Raz za rok budeme „spolu" pri stole. Ale aj tak, tam budem zasa len SÁM. Opustený, nepochopený, nepoznaný... sám uprostred plnosti a najbližších ľudí... Tak na čo tam byť?! Na čo sa hrať? Na čo byť vôbec na takomto svete? „

................................................................................................

Akú odpoveď máte pre mladíka z nášho príbehu? Každý sme sa s ťažšími situáciami v živote vysporiadali inak, niekto má viac a niekto menej šťastia na rodinu, okolnosti, povahu, silu, vieru, milosť alebo akokoľvek nazveme to, čo nám dáva energiu žiť a tešiť sa na svete.

Kozmická perspektíva nám ukazuje vesmír ako obrovsky nekonečné, chladné a pusté miesto a núti nás prehodnotiťvzácnosť medziľudských vzťahov. Nie je čarovne zvláštne, že v tých miliardách svetelných rokov a rozľahlých priestoroch miliónov galaxií na jednej maličkej planétke pri jednom Vianočnom stole sedí s rodičmi práve náš Viktor a cíti sa nešťastne?

My IPčkári nevieme vypočítať Einsteinovu rovnicu, ale vieme pomôcť prijatím, rozhovorom, prítomnosťou či vypočutím. Robíme čo môžeme, pre zachovanie energie vo vesmíre a pre to, aby Viktor našiel energiu na zvládnutie svojich ťažkostí a robíme to s láskou. Lebo láska dopĺňa tú chýbajúcu neznámu v rovnici medziľudských vzťahov a dáva tomu celému tuná zmysel. Krásne Vianoce želáme (nielen) všetkým Viktorom, ale všetkým našim priaznivcom a podporovateľom.

IPčko.sk