Medzi nami žije veľa ľudí s prekážkami, ktorí neraz čelia rôznym predsudkom zo strany väčšinovej spoločnosti, no málokedy myslíme na ich jedinečnosť. Tento rok sme sa spojili s Profesiou, aby sme pre vás priniesli zónu Bez hraníc plnú inšpiratívnych prednášok a workshopov, ako môžete svoj hendikep premeniť na jedinečnosť a nájsť vhodné pracovné príležitosti alebo začať podnikať. Ak už dlhodobo hľadáte prácu alebo vás v živote zastavil nejaký hendikep, určite neostaňte sedieť doma. Nech ste z akéhokoľvek regiónu Zóna Bez hraníc na Profesia days sa 28.2. – 1.3. (štvrtok a piatok) otvorí aj pre vás. Nájdete v nej aj rôzne dobrovoľnícke a pracovné príležitosti v organizáciách, dozviete sa o možnostiach vycestovania do zahraničia a na svoje si prídu aj firmy, ktoré sa chcú zaradiť do Vnímavej komunity na Slovensku.

Na Profesia days je potrebná registrácia. Môžete tak urobiť už vopred. Vstup je bezplatný.

Chceme viac vnímavých škôl na Slovensku
Chýba ešte 1 962,5 €

Chceme viac vnímavých škôl na Slovensku

Od emócií k poznaniu - EDUMA

Na Slovensku narastá počet mladých ľudí, ktorí sa strácajú v spleti rýchlo sa šíriacich informácií. Vplyvom sociálnych sietí, niektorých mediálnych obrazov i výrokov politikov často preberajú názory, ktoré sú mnohokrát extrémne zamerané voči ľuďom s odlišnou rasou, etnicitou, s ekonomickými a sociálnymi problémami. Ukazuje sa, že len teória na školách a dobré výsledky v testovaniach nestačia. V Edume učíme cez príbehy a našou snahou je sa dostať do všetkých kútov Slovenska.

Komu je zóna určená?

  • ľuďom so zdravotným znevýhodnením a všetkým, ktorí hľadajú zaujímavé pracovné príležitosti a inšpirácie
  • mladým ľuďom, študentom a ďalším, ktorých zaujíma dobrovoľníctvo, chcú aktívne pomáhať druhým a získať jedinečné pracovné a životné skúsenosti či už doma alebo v zahraničí
  • firmám, ktoré sa chcú inšpirovať, ako sa spojiť s neziskovými organizáciami na Slovensku a vytvárať lepšie príležitosti pre všetkých v našej krajine

Na čo sa môžete tešiť?

Združenie Proti prúdu, ktoré vydáva Nota Bene a je známe aj vďaka projektu Nosiči batožín na Hlavnej stanici v Bratislave, momentálne hľadá ďalšie posily a ľudí na nové pracovné pozície. Ak je vám blízka práca s ľuďmi v ťažkej sociálnej alebo ekonomickej situácii, určite sa v zóne zastavte.

Ivan Páleník je vozíčkár, ale zrejme ho nič nezastaví. Spolu s Marekom Paulovičom vám predstavia spoločný projekt Hendikup.sk., ktorý dáva priestor talentovaným tvorcom so zdravotným postihnutím a možnosť propagovať a predávať ich služby a tvorbu na jedinečnom e-shope. „Sám som zdravotne postihnutý a už niekoľko rokov vnímam, že je tu priestor na to, aby sme mohli ľudom reálne pomáhať," hovorí Ivo Páleník, ktorý s kolegami založili po troch rokoch unikátny e-shop.

Katka Balážová bude s vami zdieľať svoje skúsenosti z dobrovoľníctva v Macedónsku. Myslíte si, že je náročné vycestovať do zahraničia? Môže byť zábranou jazyk? Mladá študentka vám povie, prečo sa jej oplatilo vycestovať a v čom získala nenahraditeľné skúsenosti. Na dobrovoľníctvo bude zameraný aj zaujímavý workshop Adama Latáka, ktorý je určený všetkým mladým ľuďom s nedostatkom príležitostí a porozpráva vám aj o tom, ako sa možno zapojiť do projektu Erasmus+.

Milan Mako príde porozprávať o životnej ceste Róma, ktorý sa vrátil zo zahraničia a využil skúsenosti pri založení Wasco práčovne vo Valaskej, ktorá dnes pomáha dlhodobo nezamestnaným, ženám po materskej, osamelým matkám s deťmi, zdravotne znevýhodneným, mladým, ale aj ľuďom nad 50 rokov. „Zamestnávame aj tých, ktorí sú bez práce aj 15-20 rokov. Pracovné skúsenosti im pomáhajú nadobudnúť sebavedomie, zručnosti, návyky, ktoré nemali alebo ich dávno stratili. Našim cieľom nie je ľudí udržať čo najdlhšie. Snažíme sa, aby prešli systémom a zamestnali sa natrvalo inde," hovorí Ivan Mako.

Andrea Kozová z Inštitútu pre pracovnú rehabilitáciu vám pomôže vyznať sa v spleti zákonov, ktoré sú zamerané na ľudí so znevýhodnením a bude hovoriť o šanci pre všetkých. Nebude chýbať aj Asociácia pomoci postihnutým z Trnavy, ktorá predstaví nový projekt Hendikep nemusí byť prekážkou. Organizácia muskulárnych dystrofikov v SR vám dá zaujímavé tipy, ako sa stať osobným asistentom alebo využívať služby osobnej asistencii pri podnikaní alebo v zamestnaní.

Naša organizácia Eduma – Od emócií k poznaniu si pre vás pripravila zážitkový workshop, ktorý povedie Lektorka roka Janette Motlová. Janette vás prevedie cestou mystery nákupcu alebo mystery uchádzača o zamestnanie. Že neviete, čo to znamená a znie to celé trocha mysteriózne? Nevadí, o to lepšie. Povieme vám, ako môžete využiť práve váš osobný príbeh a vašu skúsenosť s prekážkami a posunúť ich vo firme ďalej. Prezradíme vám, načo sú firmám dobrý mystery testery a pozorovatelia, ako sa nimi môžete stať aj vy a budeme sa navzájom inšpirovať, kde by sme vaše príbehy vedeli premeniť na zaujímavé príležitosti.

Program zóny Bez hraníc nájdeš tu

Marcela Tokošová, ktorá šéfuje známej strojárenskej firme Kovotvar Kúty vám porozpráva svoju skúsenosť so zamestnávaním ľudí, ktorí sú neraz na okraji. „V našej firme zamestnávame ľudí z ulice, ľudí s postihnutím, osamotené matky s deťmi i Rómov. Podávame pomocnú ruku pri odrazení sa z dna," hovorí, pričom firma svojim zamestnancom poskytuje aj vzdelanie a špecializáciu.

Michaela Mudroňová z neziskovej organizácie Epic príde porozrávať o spolupráci so spoločnosťou Dell Slovensko, ktorej jeden z projektov sa zameriava na podporu zamestnávania ľudí s hendikepom, inej národnosti, etnicity a z vylúčených komunít a má mentoringový program pre mladých so zdravotným postihnutím.

Okrem workshopov nájdete v zóne aj stánky vybraných organizácií

Eduma – Od emócií k poznaniu, Bratislava, OZ Proti prúdu, Bratislava, Organizácia muskulárnych dystrofikov v SR – Agentúra osobnej asistencie, Bratislava, Misia mladých, Tvrdošín, OZ V.I.A.C, Trstená Asoiácia pomoci postihnutím (APPA), Trnava, Wasco práčovňa, Valaská, Inštitút pre pracovnú rehabilitáciu občanov, Bratislava

Príďte sa porozprávať do Živej knižnice

V zóne Bez hraníc môžete vstúpiť aj do Živej knižnice a stretnúť sa so Živými knihami. Svoje príbehy o prekonávaní prekážok budú rozprávať Maťo bez končatín, vzrastom malá Veronika, nevidiaca Soňou, cukrovkár Marek a Dominik na vozíku.