Ako by sme mali nazvať kanceláriu, v ktorej pracujeme? A ako miestnosť, v ktorej vzdelávame rodičov? A aké meno by dostala miestnosť, v ktorej poskytujeme poradenstvo a konzultácie? A na dôvažok miestnosť, v ktorej robíme terapie, tak aby tomu rozumeli deti, ktoré k nám chodia?

"Požičali" sme si deti vo veku 6-8 rokov a zmenili sme ich na poradcov Návratu. Zámer bol jasný: keď prídu ku nám dospelí, približne rozumejú, čo sa tu ako volá a čo sa tu približne deje... Ale čo keď prídu deti?

4500 opustených detí chce vyrastať v rodine
Chýba ešte 3 890,73 €

4500 opustených detí chce vyrastať v rodine

Návrat

Hľadáme pre opustené deti rodičov, ktorí im vytvoria bezpečný domov a ponúknu sami seba. Tieto deti ale často prežili traumatickú udalosť a my im aj ich novým rodičom s vašou pomocou ponúkame možnosť rôznych terapií, ktoré im pomôžu preliečiť "boľačky" na duši.

Urobili sme malý krôčik na našej strane, ktorý by mohol byť mostom medzi nami a deťmi – našimi klientmi. Krok, ktorý súvisí aj s psychickým bezpečím priestoru, do ktorého vchádzajú. Ak mu rozumejú, cítia sa lepšie, viac v „pohode“. A to si najviac zo všetkého želáme pre našich klientov – deti s traumatickou skúsenosťou.

Alebo inak povedané: chceli sme „priblížiť“ naše priestory k tomu, aby boli viac priateľské deťom (oni už tak trochu priateľské boli už dávno) – keďže nielen dospelí, ale aj deti sú našimi klientmi.

Aké zmeny sa udiali v našich priestoroch od apríla?

  • Okrem vešiaku vo výške dospelých, máme vešiak aj vo výške asi 5-8 ročného dieťaťa
  • Okrem gauča, kresiel a stoličiek pre dospelých, máme stoličku pre malé dieťa, ale aj hojdacie kreslo či mäkký koberec
  • Okrem knižnice pre dospelých, máme knižnicu aj pre deti – a to vo výške 30 - 80 cm
  • Okrem dôstojne :) zariadených konzultačných a vzdelávacích priestorov, máme aj hrový a terapeutický priestor – s hračkami a s priestorom na pokojný a nerušený čas
  • Skrine v miestnostiach sú označené „smajlíkmi“ J, aby deti rozumeli, ktoré môžu otvárať a používať to, čo je v nich a ktoré sú určené pre zamestnancov Návratu (naše pomôcky)
  • A hlavne: Okrem nápisov, ktorým rozumejú dospelí, máme približne v strede dverí nápisy miestností v jazyku i písme detí (názov miestnosti a výšku umiestnenia nápisu zvolili detskí poradcovia Návratu)

Nápady, ako pomenovali deti naše priestory: Rodičovňa (vzdelávacia miestnosť pre rodičov), Pomocníčkareň , Rozprávareň (konzultačno-poradenská miestnosť), Sponkovňa (kancelária), Detičkáreň, Smutničkáreň, Kvetináreň, Minimáreň (Terapeutický priestor pre „zmenšovanie strachov a úzkostí“)

Poviete si: „nič zložité a nič veľkolepé“. Však to. Aj nám sa to javí ako obyčajné a úplne normálne. Stačilo iba myslieť na tých všetkých, ktorí k nám prichádzajú, vnímať ich rôznorodosť, výšku, jazyk, krásne odlišnosti od tých ostatných – dospelákov.

Naše sociálne, psychologické a psychoterapeutické služby niekoľko rokov aj vďaka vám, milí darcovia Dobrej krajiny, poskytujeme priateľským spôsobom pre rodiny s menšími deťmi, ale aj pre rodiny s dospievajúcimi – poskytujeme ich v našich priestoroch, v domácnostiach rodín a na víkendových, či viacdňových pobytoch určených pre celé rodiny.

Určite si nemyslíme, že naše pracovisko je úplne childfriendly – predsa len to nie je verejný priestor, ale odborné pracovisko pre služby v oblasti sociálnoprávnej ochrane detí. Ale veríme, že máme k nemu o kúsok bližšie. Želáme si , aby aj iné pracoviská sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately boli viac zrozumiteľné deťom, ktoré sú pod ochranou štátu a ktoré máme na týchto pracoviskách nielen chrániť (cez odbornú podporu, pomoc a terapie), ale im aj slúžiť. Myslíme si, že je to povinnosť nás profesionálov – urobiť naše pracoviská a naše služby zrozumiteľnými a vnímavými k potrebám tých, pre ktorých sú zriadené.