A. sa na naše prvé spoločné stretnutie v zaistení došuchtal pomaly. Mal na sebe obnosené vyťahané “väzenské” oblečenie a bolo očividné, že pod ním nosí plienku. Slušne odzdravil a sadol si oproti mňa. Za celý čas neprehovoril ani slovo a stále pozeral do zeme. Na moje otázky buď neodpovedal vôbec alebo len pokýval hlavou. Pomyslela som si “tak toto bude náročné”.

Druhé stretnutie už prebehlo lepšie. Zvykla som si na to, že A.neudržiava očný kontakt a hlavu má stále sklonenú. Neviem či sa hanbí, či to vyplýva z jeho kultúry alebo z jeho emocionálneho rozpoloženia. Tentokrát už na otázky odpovedal, dokonca občas celou vetou. Snažila som sa zavtipkovať a zabralo to, usmial sa! Má veľmi milý úsmev, úprimný až nevinný. Veľa som o ňom však nezistila ani na druhom stretnutí. Myslím, že mojej snahe o objasnenie mu jeho právnej situácie vôbec neporozumel. Pochopil však, že mu chcem pomôcť. Povedal: "if you want to help me, you can write me a paper that I am a teacher of mathematics" (ak mi chceš pomôcť, môžeš mi napísať papier, že som učiteľ matematiky)

Snažila som sa zistiť viac. V útvare policajného zaistenia mi povedali, že už ho tam majú druhý krát. Nevedia odkiaľ je, teda ho evidujú ako osobu s nezistenou štátnou príslušnosťou. Nevedia ani overiť, či meno, ktoré uvádza je pravé. Nosí plienku, lebo sám nevykonáva ani základnú potrebu, navyše mu treba neustále pripomínať hygienické návyky, aby sa vôbec umyl. Vyšetrenie u psychiatra potvrdilo chorobu a momentálne berie lieky. Vyzerá, že vďaka nim začal trochu komunikovať.

Dajme šancu utečencom
Chýba ešte 5 278,46 €

Dajme šancu utečencom

Liga za ľudské práva

Pomáhame utečencom, ktorí na Slovensku žiadajú o azyl, ako aj tým, ktorým už bola poskytnutá medzinárodná ochrana. Snažia sa tu žiť, naučiť sa slovenský jazyk, nájsť si prácu, začleniť sa do našej spoločnosti... začiatky sú ťažké a my našim klientom pomáha ich prekonať a viesť plnohodnotný život.

Všetky stretnutia s A. prebiehali v podobnom duchu. Keď sa nedalo rozprávať o inom, hovoril o tom ako hrá s ostatnými zaistenými šach, že mu varia čaj a majú ho radi. Občas som ho skúšala matematické úlohy, z hlavy bleskovo vypočítať 27 x 35 mu nerobí žiaden problém. Jeho minulosť a krajina pôvodu však zostávajú záhadou. Napokon mi podpísal aspoň plnú moc na nahliadnutie do spisu na cudzineckej polícii.

Nahliadnutie bolo tiež zaujímavé. Policajti majú z jeho prípadu hlavu v smútku, nevedia čo s ním. Už predtým ho vrátili readmisne do Rakúska, avšak odtiaľ si pekne krásne do týždňa odpochodoval naspäť do Bratislavy, s malým ruksakom na chrbte. Na rozlúčku mi policajt hovorí: "vymyslite niečo, len tak ho nemôžeme vypustiť na ulicu, nemá doklady, navyše ide zima a on nie je schopný sa o seba postarať, veď by zmrzol".

Nakoniec niečo vymyslel samotný A. Na jednom z našich stretnutí sa ma spýtal, či keď požiada o azyl pôjde do "refugee home", a či potom bude môcť zostať na Slovensku a učiť matematiku. No výborne, A. pomyslela som si, tak to teda skúsme. Potom ako požiadal o azyl, policajti ho previezli do tábora pre žiadateľov o azyl. My ho zastupujeme v azylovom konaní dúfame, že dostane azyl z humanitných dôvodov a nájde sa niekto, kto sa oňho odborne postará. Držíme mu palce!

V útvare policajného zaistenia pre cudzincov v Medveďove poskytujeme právne poradenstvo a pomoc všetkým cudzincom, ktorí o to požiadajú. Väčšina sú ľudia traumatizovaní zážitkami zo Sýrie, Afganistanu, Iránu, Ukrajiny, a ďalších krajín, muži aj ženy. Veľmi často medzi nimi identifikujeme aj veľmi zraniteľných ľudí, ženy, chlapcov blízkych veku maloletých, zdravotne či psychicky chorých. Poskytovali sme poradenstvo napr. chalanovi zo Sýrie, ktorý mal vážne poškodené končatiny výbušninou a trpel veľkými bolesťami, či žene, ktorá bola len kosť a koža, zakuklená do teplákovej súpravy, ktorú jej pridelili, s hlavou opretou o stenu neschopná akejkoľvek komunikácie, už niekoľko mesiacov je hospitalizovaná v psychiatrickej nemocnici v Pezinku.

Právnu pomoc poskytuje všetkým, ale sústreďujeme sa na tých najzraniteľnejších. Našim cieľom je pomôcť tým, ktorí sú utečencami, aby dostali medzinárodnú ochranu a vysvetliť tým, čo utečencami nie sú, že musia rešpektovať slovenské zákony a rozhodnutia polície. Do zaistenia chodíme pravidelne každý týždeň, ale aby sme našu pomoc udržali, potrebujeme peniaze, z ktorých platíme čas právničiek, tlmočenie a náklady na cestu.

Minulý rok nám pomohla Spoločnosť Ježišova darom 3.000 Eur. Tento rok sme sa rozhodli zverejniť výzvu tu na Dobrej krajine a dúfame, že nám pomôžete aby sme naďalej mohli pomáhať.

Preto Vám budeme vďační za akúkoľvek pomoc - prispieť môžete hneď teraz TU.

Ďakujeme a prajeme štastný rok 2018,

Tím Ligy za ľudské práva