Pomôžme deťom z vysídlených rodín v Zakarpatskej oblasti, postihnutých ozbrojeným konfliktom na východe Ukrajiny, prežiť toto leto radostne a aktívne v denných táboroch zameraných na podporu a rozvoj ich talentov.

Letné prázdniny sa nezadržateľne blížia, na Ukrajine začínajú ešte skôr ako na Slovensku. Deti z vysídlených rodín, ktoré už takmer dva roky žijú v provizórnych podmienkach prenajatých hotelových izieb alebo bytov či domčekov v Zakarpatskej oblasti, sú ďaleko od svojich priateľov, širšej rodiny, svojich domovov.To všetko museli opustiť z dôvodu ozbrojeného konfliktu na východe Ukrajiny. Spomienky a túžba po domove sa intenzívnejšie vynárajú v čase, keď deti nechodia do školy a na krúžky, ktoré im vypĺňajú čas a umožňujú im tráviť čas s rovesníkmi a priateľmi.

Práve z tohto dôvodu sme sa rozhodli v spolupráci s vysídlenými rodinami pripraviť pre deti vo veku 6-14 rokov dvojtýždňový denný tábor zameraný na rozvoj ich talentov a spoznávanie Zakarpatskej oblasti Ukrajiny, ich aktuálneho domova. Len 150 hrivien (cca 5,20 EUR) umožní každému dieťaťu stráviť jeden deň naplnený športom, umením, zábavou a poznávaním s kamarátmi, s ktorými sa denne preháňajú po chodbách a vestibule hotela Zakarpatyia. Celkový náklad na dvojtýždňový denný tábor je 22500 hrivien, čo je takmer 800 EUR. Táto suma umožní dvadsiatim deťom z vysídlených rodín postihnutých ozbrojeným konfliktom prežiť plnohodnotné dva týždne v Užhorode a jeho okolí.

Susedská pomoc Ukrajine
Chýba ešte 9 912,36 €

Susedská pomoc Ukrajine

Spoločnosť priateľov detí z detských domovov Úsmev ako dar (Susedská pomoc Ukrajine)

Odchádzali narýchlo, zachraňujúc si životy pred streľbou a ohrozením. Zanechali všetko a utekali smerom na západ, do bezpečnejších regiónov. Už dva roky žijú v provizóriu, ďaleko od svojich domovov. Pomôžme ukrajinským utečencom.

Veľmi radi by sme tieto zážitky sprostredkovali čo najväčšiemu počtu detí, preto by sme chceli zorganizovať 3 turnusy, pričom jeden pripravíme špeciálne pre deti predškolského veku. Celkový náklad 3 turnusov sa bude pohybovať zhruba na úrovni 2400 EUR. Váš príspevok nám pomôže priniesť radosť, zážitky, poznanie a dobrodružstvo až 60 deťom, ktoré zažili prenasledovanie, ohrozenie života a útek pred ozbrojeným konfliktom s cieľom zachrániť si život.

Už teraz sa tešíme na fotografie z denného tábora, ktoré Vám sprostredkujú atmosféru táborov len pár kilometrov od slovenských hraníc :)

Ďakujeme za Vašu podporu!

Foto: Stéphane LAGOUTTE