Čo je to zvuk? Ako ho počujeme? A aké to je, keď naše uši nepočujú? Môžeme vnímať hudbu a rozprávať sa? Každý rok sa narodí vyše 200 detí, ktorých ušká nefungujú tak, ako by mali. Poďte s nami na jeden deň počúvať svet novými zmyslami a zistite, koľko krásy sa skrýva v zdanlivom tichu.

Milí naši darcovia a priatelia OZ Nepočujúce dieťa

V prvom rade by sme sa Vám chceli poďakovať, že sa nám pomocou dobrej krajiny podarilo spolu vyzbierať 20 000€ na podporu zriadenia prvého špecializovaného detského audiocentra na Detskej ORL klinike v Detskej fakultnej nemocnici s poliklinikou v Bratislave. Práve vďaka vašej pomoci sa teraz nakupujú prístroje pre nemocnicu a pripravuje sa všetko potrebné pre jeho otvorenie.

Nepočujúce dieťa - pomôžme rodičom rozumieť svojim deťom
Chýba ešte 6 478,91 €

Nepočujúce dieťa - pomôžme rodičom rozumieť svojim deťom

NepocujuceDieta.sk

Pre nepočujúce deti je v stávke veľa - ak nikdy nepočuli, bude pre ne skoro nemožné vedieť hovoriť či čítať s porozumením. Celý počujúci svet im ostane zatvorený. Nemusí to tak byť. Pomôžme ich rodičom, aby s nimi vedeli komunikovať a pomôcť im včas.

Ako malé poďakovanie za vašu podporu by sme vás radi pozvali túto sobotu, 24.9., od 15:00 do 18:00 hodiny na Partizánsku lúku (ihrisko pri parkovisku na Železnej studničke). Pripravili sme pre Vás príjemnú akciu s názvom “Počujko: Môj NEpočujúci kamarát”. Vítaní sú na nej všetci. Malí aj veľkí, počujúci aj nepočujúci.

Spolu sa naučíme čo je to zvuk. Zistíme,ako ho môžeme počuť nie len ušami, ale aj vidieť očami, či cítiť rukami. Povieme si o tom, prečo niektoré ušká nepočujú. Ďalej sa naučíme vnímať zvuky pomocou rôznych hudobných nástrojov a aj to ako môžeme medzi sebou komunikovať bez slov. Posunky sa budú môcť naučiť hravo malí aj veľkí a dokonca na vás čaká aj výstava posunkov známych osobností “Nauč sa posunok - aby sme si rozumeli.”

Budete sa mocť spoznať lepšie aj s nami, informovať sa o našich aktivitách a projektoch, na ktoré teraz s pomocou Dobrej krajiny zbierame financie. Spoznáte tiež našich maskotov - Počujkov a na záver si spolu pozrieme vystúpenie cirkusantov, ktorému porozumieme hravo aj bez slov.

Pretože každý rok sa na Slovensku narodí približne 200 detí, ktorým správne nefungujú ušká. Častokrát sa za ne hanbia. My im s tým v sobotu môžeme pomôcť. Spolu sa naučíme na jeden deň vnímať svet inými zmyslami, symbolicky si urobíme fotku s “novými ušami” a ukážeme im aké sú perfektné. Navyše si odnesieme spolu krásne zážitky a aj krásne fotky.

Program v čase 15:00 – 17:00

Malí aj veľkí hovoria rukami – vo svete ticha to srší slovami. Dokážu aj vaše ruky rozprávať? Počujko a Počujka, dve šikovné nepočujúce bábky, naučia deti posunkovať a dokonca v posunkoch spievať a rozprávať riekanky. Pre dospelákov je pripravený vlastný lektor, s ktorým si môžu vyskúšať aj pokročilejšie frázy.

Vnímame hudbu celým telom – na hudobnom workshope muzikanta Borisa Čellára Vám ukážeme, že hudbu nemusíme vnímať iba ušami. S netradičnými nástrojmi vás Boris naučí hudbu precítiť novými zmyslami a ukáže vám jej skrytý rozmer.

Vnímame zvuk očami – zvuk je neviditeľný, ale my sme našli spôsob, ako ho uvidieť na vlastné oči. Sledujte, ako sa pred vami vytvárajú zvukové vlny a experimentujte s ich tvarmi.

Malí cirkusanti – umelci z CirKus-Kus deťom ukážu, ako oni sami môžu zvládnuť cirkusantské kúsky, na ktoré sa chodili doteraz iba pozerať.

Posunkové pexeso – naučte sa nový jazyk hravou formou. Posunkové pexeso je ideálnou hrou, pri ktorej učenie nebolí.

Pantomimické hádanky – uhádnete, čo hovoríme aj keď nepoužijeme slová? Ak áno, vymeníme si role a svojou pantomímou môžete vyskúšať vy nás.

Vymaľuj si svojho Počujka a vyrob si nové ušká – v kreatívnych dielničkách si s nami môžete vymaľovať svojho nepočujúceho kamaráta a ukázať tak nepočujúcim deťom, že sú perfektné a na svoje načúvatka môžu byť hrdé. Ba čo viac, nové uška si budete môcť vyrobiť aj vy.

Čo to má na ušiach, mami? – videlo už vaše dieťa nepočujúceho a dostali ste túto otázku? Vďaka nášmu Počujkovi budete poznať odpoveď nie len vy, ale aj tie najmenšie deti.

Ušiakovská foto-stena – odneste si od nás bláznivý darček. Spravte aj zo seba ušiakov – nasaďte uši, pridajte zábavné doplnky a potom stačí už len povedať „sýr“.

Výstava „Nauč sa posunok, aby sme si rozumeli“ – Adela Banášová, Iveta Radičová, Kuly, Juraj Kemka a mnohí ďalší pre vás pripravili neobyčajnú výstavu posunkov, aby sme si s Nepočujúcimi mohli lepšie rozumieť.

Predstavenie od 17:15 do 18:00

Cirkusové predstavenie – klauni CirKus-Kus deťom ukážu cirkusovú školu, predstavenie, ktorému hravo porozumejú počujúce aj nepočujúce deti.

Počujko - Môj NEpočujúci kamarát môžeme realizovať vďaka podpore od Nadácie Slovenskej sporiteľne, dobročinnej účasti Borisa Čellára a jeho úžasných WoodPack-ov, umelcov z CirKus-Kus, našim priateľom z Effeta a dobrovoľníkom z Nepočujúce dieťa. Tešíme sa na vás.


Nezabudnite nahlásiť svoju účasť na facebookovej stránke eventu,
aby ste sa dozvedeli najnovšie informácie.

Pridajte sa k nám! :)