Milí naši podporovatelia. Dovoľte nám poďakovať sa Vám za podporu v roku 2019. Ten bol pre nás mimoriadne plodný a úspešný, naštartovali sme viaceré projekty a výzvy a zväčšili počet zapojených rodín. A aké sú naše plány na rok 2020?

Kurz opravy bicyklov
Možno ste zachytili našu výzvu, v ktorej sme opravovali staršie bicykle a posúvali ich rodinám.
Zistili sme, že to je však veľmi málo a bicykle sú aj tak po čase nepoužiteľné. Preto sme začali s kurzom, v rámci ktorého sa deti a mladí ľudia učia, ako opraviť defekt, vymeniť brzdy, namazať pohyblivé časti a ďalšie základné opravy.
Aktuálne už máme do kurzu prihlásených takmer 30 detí z rodín z celej Oravy. Pre deti (mladšie a staršie), ktoré nemajú svoj bicykel, hľadáme staršie bicykle, ktoré si následne opravia.

Sebestačné oravské rodiny
Chýba ešte 2 235,81 €

Sebestačné oravské rodiny

Misia mladých

Deti prišli o otca, matky o manžela ako živiteľa rodiny vinou choroby alebo úrazu. Mnohé rodiny v oravskom regióne sa tak ocitli v náročnej životnej situácii a vo finančných ťažkostiach. S pomocou občianskeho združenia Misia mladých sa učia sebestačnosti. Bezplatným darovaním hospodárskych zvierat, ovocných stromčekov, semien plodovej, listovej a koreňovej zeleniny môžete pomôcť týmto rodinám v samostatnom hospodárení a zvyšovaní sebestačnosti aj vy. Súčasťou pomoci je aj vzdelávanie matiek a detí z týchto rodín v oblasti spracovania produktov zo zeleniny a ovocia, zberu, využívania a poznania byliniek.

Kurzy varenia
Budeme pokračovať v mimoriadne úspešných kurzoch lacného a zdravého varenia. V nich sa rodiny a deti učia, ako navariť zdravo a chutne z lokálnych surovín a za lacný peniaz. Kurz bude prebiehať počas celého roka a zapoja sa doň desiatky účastníkov.

Zbery ovocia
Pre deti z oravských rodín je vzhľadom na miestne klimatické podmienky ovocie vzácnou komoditou. Preto aj v roku 2020 plánujeme organizovať výjazdy za zbermi ovocia - broskyne, jahody, hrozno, čučoriedky a maliny.
Rodiny si nazbierané ovocie budú môcť zavariť alebo zamraziť.

Pestovanie a hospodárske zvieratá
Vzhľadom na aktuálne prebiehajúce epidémie (prasačí mor, vtáčia chrípka) musíme počkať s distribúciou zvierat rodinám. Rodiny však budú pestovať zeleninu (tekvice, cukety, cviklu) a bylinky (nechtík, materina dúška, medovka).
Tie budú môcť predávať formou predaja z dvora prípadne spracovať na vlastné účely.

Ďakujeme Vám za Vašu pravidelnú podporu a pomoc.