Peter Lipovský z BROZ-u sa venuje praktickej ochrane prírody v oblasti západného Slovenska. Prečítajte si jeho odpovede v dotazníku Vianočných miniportrétov z Dobrej krajiny.

Peter Lipovský pracuje pre Bratislavské regionálne ochranárske združenie, ktoré vzniklo v roku 1997. Jeho cieľom je ochrana a obnova prírody najmä v Podunajsku, Malých Karpatoch, na Záhorí, ale aj v Bratislave a príležitostne aj v iných lokalitách Slovenska.

Aká je vaša predstava dokonalého šťastia?

Adoptujte si kozy a zachráňte orchidey
Chýba ešte 1 700 €

Adoptujte si kozy a zachráňte orchidey

Bratislavské regionálne ochranárske združenie

Adopciou kozy ochranárky podporíte obnovu vzácnych pasienkov a lúk

Možnosť žiť vo svete, v ktorom zachovávame rovnováhu medzi rešpektom k sebe samým, k prírode a jej zdrojom.

Čoho sa najviac bojíte?

Zlyhania, omylov a predsudkov, že ktokoľvek z nás vrátane mňa, nezareagujeme správne, alebo uprednostníme niečo iné, keď bude treba a budeme môcť, a teda toho, keď tým niekomu ublížime.

Čím ste chceli byť ako dieťa?

Do dvanástich rokov neviem a od dvanástich dobrý gitarista.

Kto je pre vás hrdina?

Každý, kto reaguje správne, s rozvahou proti nadutosti, neprávosti a ničeniu prírody.

Aká je podľa vás najviac preceňovaná vlastnosť?

Poriadkumilovnosť. Nemám rád neporiadok, ale to má svoje úrovne. Ja mám na mysli napríklad byty a priestory, v ktorých reálne denne žijú ľudia, ale napriek tomu sú bez pobytových znakov (všetko odložené a skryté v skriniach, kľúče v zásuvke, stôl vždy a hneď starostlivo utretý bez krúžku od červeného vína zo včerajšieho večera, až po koreničky podľa abecedy. To vedie k tomu, že ľudom vadia úplne prirodzené biotické veci. Sú schopní potom v gumených rukaviciach zbierať šišky spod stromov, zametať pod nimi ihličie a hádzať to do kontajnera na komunálny odpad. Táto sterilita z reklamy je diaľnica k tomu, že im potom vadia padnuté listy, konáre a stromy aj v lese a boja sa ponoriť ruku do rieky. A o panickom strachu z trusu vrabca na okennom parapete ani nehovorím.

Čo je to najcennejšie, čo máte?

Rodina, priatelia a zdravie. Spolu aj zvlášť sú ale ničím, keď nás nezaujíma, v akom prostredí s nimi žijeme, a či svojim životom neubližujeme aj iným. Nevyužité možnosti uskromniť sa často vedú k nešťastiu iných kdekoľvek na svete.

Čo vám dáva každé ráno chuť vstať z postele a ísť do práce, do života?

Všeličo. Láska, priateľstvo, hudba, príroda, krásny zážitok, studená voda, chuť a vôňa čerstvého chleba, cesnaku, prírodného vína, Andrejove paradajky, plávanie v Dunaji, jazda na bicykli, čerstvý vzduch...

VIANOČNÝ BONUS: Čo by ste vložili do troch orieškov, aby bol náš svet a život krajším?

Nuž ani popoluška nemala v oriešku len šaty, ale aj závoj a topánky: 1. Skromnosť a rešpekt k prírode, 2. Pochopenie, pokoru a rešpekt, 3. úsmev a chuť pracovať (aj na sebe).

Pomôžte obnoviť vzácne pasienky a lúky!

Lúky a pasienky, kde sa pásol dobytok boli kedysi bežnou súčasťou krajiny okolo nás, no postupne so zmenou hospodárstva ich počet ubudol a s nimi sa stratili aj niektoré vzácne druhy kvetov či motýľov. Po obnove tradičnej pastvy však na týchto lokalitách môžete opäť vidieť stratené druhy, medzi ktorými nájdete aj vzácne druhy slovenských orchideí. Symbolickou adopciou kozy za nám pomôžete obnovovať vzácne biotopy pasienkov a lúk, ako aj prinavrátiť kultúrny fenomén pastvy do našej blízkosti.