Peter Kulifaj z organizácie Mládež ulice sa venuje terénnej sociálnej práci v znevýhodnených komunitách. Prinášame vám ďalší zo série Vianočných miniportrétov z Dobrej krajiny.

Peter Kulifaj je predsedom Mládeže ulice, kde pôsobí od roku 2005 ako terénny sociálny pracovník. V roku 2015 sa tiež stal predsedom Slovenskej komory sociálnych pracovníkov a asistentov sociálnej práce.

Aká je vaša predstava dokonalého šťastia?

Mládež (z) ulice
Chýba ešte 2 954,84 €

Mládež (z) ulice

Mládež ulice

Skúste sa na pár chvíľ vrátiť do obdobia svojho detstva a dospievania. Spomeniete si na letné zážitky, čas strávený so spolužiakmi či dôležité rozhodnutia, pred ktorými ste stáli. Isto vo Vašom živote hrali dôležitú rolu rodičia, no možno tu boli aj ďalší dospelí, ktorí vás inšpirovali a posunuli. Učiteľ, tréner, vedúci krúžku či kňaz – človek, ktorý Vám rozumel.

Mám podozrenie, že slovné spojenie "dokonalé šťastie" je oxymoron. Ak by predsa len niečo také existovalo, asi by to pre mňa bola vnútorná spokojnosť a súlad hodnôt, myšlienok, slov a správania.

Čoho sa najviac bojíte?
Obavy mám najmä z toho, že raz sklamem sám seba, svoje deti či blízkych (aj vzdialenejších) niečím, čím všetkým veľmi ublížim.

Čím ste chceli byť ako dieťa?
V skutočnosti, keď na tým tak uvažujem, ani neviem. Bavilo ma chodiť na "expedície" do okolia sídliska, kde sme bývali. Nabaliť si ruksak, spraviť plán a vyraziť. Po návrate vyhodnotiť, čo som zistil a spoznal, prípadne dosiahol. Vlastne, to je to, čo aj robím :)

Kto je pre vás hrdina?
Človek. Tým, ako dokáže padať a vstávať, popri tom aj pomáhať a sprevádzať druhých. Človek, ktorý dokáže byť človekom.

Aká je podľa vás najviac preceňovaná vlastnosť?
Hmm. Výrečnosť...?

Čo je to najcennejšie, čo máte?
Schopnosť premýšľať, nadväzovať vzťahy, mať rád a dokázať lásku prijať. Viera vo vyšší zmysel.

Čo vám dáva každé ráno chuť vstať z postele a ísť do práce, do života?
Už spomínaná túžba po "expedíciách". Práca je výzva, vychovávať deti ešte o čosi vyššia, mať plnohodnotný vzťah s manželkou úplne najväčšia (mám trochu komplikovanú povahu, tak potrebujem v tomto smere na sebe intenzívne pracovať). Tvorenie každodenného dňa je pre mňa tým, čo mi dáva chuť do života.

VIANOČNÝ BONUS: Čo by ste vložili do troch orieškov, aby bol náš svet a život krajším?

Ak by mi tri oriešky už cinkli na nos, nech len zostanú orieškami. A nech mám radosť (ako i každý, komu sa to stane) z nich samotných...

Podporte mládež (z) ulice!

Ak má mladý človek vo svojom živote, okrem rodičov, aj iného „dôležitého dospelého", zvyšuje sa šanca, že úspešne prepláva obdobím dospievania. V rozhodujúcich chvíľach, keď bude stáť pred nástrahami mladosti, nebude na to sám. Či prší, sneží alebo je vonku práve 40 stupňov, v Mládeži ulice deň čo deň s batohmi na chrbte navštevujú viaceré bratislavské lokality. S deťmi a mladými trávia čas priamo v uliciach a komunitách, aby ich podporili a riešili spoločné prekážky. Chcú byť pre mladých ľudí tým ďalším dospelým človekom, ktorému dôverujú a sú tu preňho aj v ťažkých situáciách.


Čo tak ďalší miniportrét?

Juraj Barát, Depaul

Zuzana Števulová, Liga za ľudské práva

Ctibor Košťál, Inštitút pre dobre spravovanú spoločnosť- SGI

Barbora Kohútiková, Divé maky

Braňo Tichý, Človek v ohrození

Eva Ondrová, Claudianum

Radovan Debnár, Learn2Code

Štefan Labaš, Prosocia

Petra Kotuliaková, Aj TY v IT

Juraj Hipš, Živica

Monika Juríková, Ulita

Jozef Brenkus, Život bez závislostí