V dňoch 30. apríla – 3. mája sa v uskutočnila finančno – pracovná víkendovka pre detských onkologických a kardiologických pacientov pod názvom Peniaze – dobrý sluha, ale zlý pán. Do Školy v prírode Šípková v Terchovej zavítalo 45 zvedavých účastníkov pod vedením animátorov a lektorky, aby načerpali vedomosti zo sveta financií. Akcia sa konala s podporou Nadácie Pre Deti Slovenska a spoločnosti Provident Financial.Majú choré srdiečko, ale chcú byť ako iné deti
Chýba ešte 3 194 €

Majú choré srdiečko, ale chcú byť ako iné deti

Klub detskej nádeje

Pomôžte svojím darom 70 malým pacientom s kardiologickým ochorením. Vďaka vám zažijú atmosféru na letnom tábore a iné pekné zážitky.

Prostredníctvom neformálnych prednášok, diskusií a hier deti mali možnosť dozvedieť sa užitočné informácie z oblasti financií a zvýšiť svoju finančnú gramotnosť. Program vytváral dostatok priestoru na premýšľanie a kreativite sa tiež medze nekládli. Dobrovoľníci z Klubu Detskej Nádeje zahájili víkendovku zoznamovacou hrou a následne diskusiou na tému peniaze a práca.

Piatkové doobedie patrilo finančným inštitúciám, kde si účastníci osvojili základné pojmy a dozvedeli sa, ako fungujú banky, sporiteľne, poisťovne, centrálna banka, ale i burza cenných papierov. Dobrovoľníci pútavou formou priblížili nielen fungovanie spomenutých finančných inštitúcií, ale aj inštitúciami ponúkané finančné produkty a ich využitie v bežnej domácnosti. Deti sa tak dozvedeli, aký je rozdiel medzi kreditnou a debetnou kartou, ako sa počítajú úroky a oboznámili sa s internet bankingom.

Poobede si formou hry vyskúšali, ako to celé v praxi funguje. Na vlastnej koži zažili, čo spravovanie rodinných financií obnáša. V chate bolo rušno a deti v malých skupinkách reprezentujúcich rodinu zavítali do realitnej kancelárie, poisťovne, banky i na burzu cenných papierov. Vyberali zo širokej ponuky bytov, či rodinných domov. Lacnejších i tých luxusnejších. Vyskúšali, ako sa zriaďuje úver, uzatvára poistenie nehnuteľností a domácností. Niektorí sa dokonca nechali zlákať podozrivo výhodnými nebankovými subjektami a nimi investované peniaze skončili ďaleko na Bahamách. Tiež na Wall Street zavládol chaos (video) , krik, panika. Po nástupe komunistov k moci prudko klesali ceny fiktívnych akcií Bongo. Po prepuknutí veľkej finančnej kauzy poklesli ceny akcií Váhosvetu a sklamaní majitelia sa ich pokúšali rýchlo zbaviť. Deň sme ukončili dražbou predmetov, ktorými deti ručili za poskytnuté úvery a pri exekúcii došlo k ich zabaveniu. Bolo krásne pozorovať deti, ktoré v hre zarobili fiktívne peniaze, ako v dražbe vykupujú zabavené sladkosti a tie odovzdávajú svojim pôvodným majiteľom. Hra ich naučila nielen hospodáriť s peniazmi, ale aj pomôcť tým, čo sa v dôsledku neopatrnosti ocitli v núdzi.


"Peniaze nepadajú z neba. Musia sa zarobiť tu, na zemi." (Margharet Tetcher) a tak sa náš ďalší deň niesol v duchu pracovných pohovorov, tvorby životopisov a motivačných listov. Rozprávalo sa tiež o lídrovstve a komunikácii. Dozvedeli sme sa, aký je rozdiel medzi šéfom a vodcom, ako sa správne obliecť na pohovor. Dotkli sme sa témy výber školy a brigády. Miesto v programe našlo tiež pochopenie tímových rolí a zdokonalenie tímovej spolupráce. Poobede sme sa rozdelili do menších skupiniek a pri skladaní kociek z papieru vyskúšali našu rolu v tíme. Belbinov test tímových rolí nám pomohol objaviť, či sme v tíme inovátorom, vyhľadávačom zdrojov a príležitostí, koordinátorom, formátorom, vyhodnocovačom, špecialistom, realizátorom, ba dokonca doťahovačom.

Pobyt v Terchovej spestril výlet do prírody, futbal, diskotéka a rôzne spoločenské hry, medzi ktorými nechýbali Monopoly, Dostihy a stávky a Dixit.

Prišla medzi nás aj lektorka finančnej gramotnosti Emília Jurčíková zo Školy rodinných financií, aby nám povedala niečo o hospodárení domácnosti, príjmoch a výdavkoch domácností a rôznych situáciách, ktoré v našich životoch môžu nastať. Deti si tiež vyskúšali zo stanoveného rozpočtu nakúpiť potraviny pre ich rodinu na celý deň. V nákupných košíkoch sa ocitli sladkosti, párky, šunka, syr, nápoje. Základné potraviny často kupujú rodičia a deti vôbec netušia, koľko stoja. Hra nám pomohla zorientovať sa i v cenách iných potravín než je Coca-Cola alebo tyčinka Mars.

Po výdatnom nedeľnom obede nasledovalo lúčenie, ktoré sa nezaobišlo bez sĺz a objatí. Víkendovka nás naučila nielen hospodáriť s peniazmi, ale dala nám aj nové priateľstvá a možno ešte viac... ako napísala Viki:

Uvedomila som si veľa vecí, ktoré možno zdanlivo s tou víkendovkou ani nesúviseli, ale to samotné prostredie a ľudia naokolo vo mne pohli niektoré veci a naštartovali ma k novým veciam v mojom živote, ak to tak môžem nazvať. :)


Už sa tešíme na tábor a ďalšie spoločné akcie :)