Patrícia Jarjabková ako členka divadla Stopy snov odpovedá na naše otázky v sérii Vianočných miniportrétov z Dobrej krajiny.

Patrícia Jarjabková je nielen nerozlučne spojená s reláciou Od Kuka do Kuka, je to tiež členka neziskovej organizácie Stopy snov a herečka divadla scénického umenia Stopy snov. Hercami sú ľudia s mentálnym znevýhodnením, sociálni terapeuti DSS Prima, ktorí spolu s profesionálnymi divadelníkmi vytvárajú nový divadelný zážitok.

Aká je vaša predstava dokonalého šťastia?

Cesta (k) samostatnosti
Chýba ešte 564,64 €

Cesta (k) samostatnosti

Stopy snov

Z krúžku do práce. Od starostlivosti k podpore. Od strachu k tolerancii. Vytvárame priestor pre dospelých ľudí s mentálnym znevýhodnením, aby mali rovnaké príležitosti ako ostatní - vytvoriť si domov, uplatniť sa v práci a budovať si vzťahy.

Fúúú, dokonalé šťastie? Mne by stačilo také jednoduché - šťastie. Šťastíčko, slnko, pohoda, ľudia, ktorí by sa tešili a usmievali a boli by dobrí a múdri a trpezliví a zvedaví a smiali by sa a veľa.

Čoho sa najviac bojíte?

Ľudskej zloby, zákernosti, keď ľudia premýšľajú ako inému ublížiť.

Čím ste chceli byť ako dieťa?

Učiteľka.

Kto je pre vás hrdina?

Často sa vraciam a hľadám informácie o Milade Horákovej, o tom aká bola do konca dôstojná, a dokázala ustáť proti takej mašinérii svoj názor. Bola to žena nezlomená gestapom ani komunistami.

Aká je podľa vás najviac preceňovaná vlastnosť?

Krása.

Čo je to najcennejšie, čo máte?

Láska mojich blízkych, ktorú mi dávajú, úcta od ľudí okolo.

Čo vám dáva každé ráno chuť vstať z postele a ísť do práce, do života?

Teším sa na ľudí, ktorých stretnem, na kolegov a tiež sa teším na nových klientov.

VIANOČNÝ BONUS: Čo by ste vložili do troch orieškov, aby bol náš svet a život krajším?

Lásku, vieru a nádej.

Dajme šancu ľuďom s mentálnym znevýhodnením stať sa hercami!

Človek s mentálnym znevýhodnením bežne nedostáva príležitosť "byť hercom", s divadlom sa stretáva nanajvýš ako divák. Naším cieľom je preto otočiť tento zaužívaný model. Ľuďom s mentálnym znevýhodnením ponúkame možnosť tvoriť, podieľať sa na príprave a realizácii divadelného predstavenia, možnosť byť hercom, ponúkať zábavu a zážitok divadelnému publiku. Združenie Stopy snov vzniklo v roku 2010 a zoskupuje klientov a zamestnancov domova sociálnych služieb Prima n.o., a profesionálnych divadelníkov.