Našim cieľom a víziou je, aby sa odborná pomoc dostala k všetkým, ktorí ju potrebujú.

Už zajtra prichádza do Slovenských kín dokumentárny film „V sieti", ktorý pojednáva o online sexuálnom zneužívaní detí a online groomingu.

My v IPčku sme tento film, Víta Klusáka a Barbory Chalupovej, už videli. Keby sme boli obyčajní, bežní diváci, asi by sme boli s filmom spokojní a aj by sme ho odporúčali, pretože sa s témou sexuálnych predátorov vôbec nepára a naplno ukazuje veci, ktoré sú nočnou morou každého rodiča.

Online psychologická pomoc
Chýba ešte 17 828,8 €

Online psychologická pomoc

IPčko

Až 1000 mladých ľudí zo Slovenska ročne sa obracia na našu internetovú poradňu s túžbou spáchať samovraždu. Hľadajú pomoc. IPčko už ôsmy rok denne, bezplatne, takýmto mladým ľuďom zachraňuje životy.

Lenže.....

My v IPčku nie sme obyčajní a bežní diváci. My v IPčku sa s témou sexuálneho zneužívania a groomingu stretávame denne. V roku 2019 sme na IPčko.sk viedli 719 rozhovorov s obeťami online groomingu. Poskytli sme im odborné psychologické poradenstvo, krízovú intervenciu a smerovali sme ich k vyhľadaniu odborníka v „offline" svete, ktorý s nimi bude dlhodobo spracovávať ich traumu a bolesti na duši.

Ako odborníci pracujúci (aj) s obeťami sexuálnych predátorov sme boli z filmu sklamaní. Ukazuje síce široké spektrum mužov, ktorým príde normálne masturbovať pred deťmi a mladými, hovoriť s nimi o rôznych sexuálnych praktikách, vyzývať ich k posielaniu intímnych fotografií, pozývať ich na osobné stretnutie a napokon sa s nimi aj stretnúť, ale nehovorí nič o tom, ako pomôcť obetiam týchto trestných činov.

Obávali sme sa toho najhoršieho, obávali sme sa, že všetka pozornosť, ktorú film vyvolá bude smerovaná na sexuálnych predátorov a retraumatizované obete, nám budú aj naďalej potichu písať, bez systematickej pomoci, ktorú tak veľmi potrebujú.

Je veľmi smutné, že filmy s podobnou tematikou sa stávajú skôr návodom k daným činom, než prevenciou s pomáhajúcim odkazom.

Oslovil nás však slovenský koproducent filmu Peter Kerekes a zariadil, aby aspoň v slovenskej kinodistribúcii bola do filmu vložená informácia, že pomoc existuje a odkazy, kde ju nájsť.

Je to síce len pár riadkov textu, sme za to ale veľmi radi, pretože bez nich by tento film nemal vôbec žiaden pomáhajúci obsah.

Dostať odkaz na pomoc priamo do filmu považujeme za veľký úspech. Aby sme však skutočne pomohli deťom a mladým a najmä ich chránili pred sexuálnymi predátormi, treba spraviť omnoho viac. O tom, čo na Slovensku chýba, nefunguje a čo by bolo potrebné rozvinúť hovorí náš programový riaditeľ, psychológ Marek Madro v našom novom podcaste „madrovanie".

V téme sexuálneho zneužívania a online groomingu nechceme zostať sami a preto sme zorganizovali okrúhly stôl s odborníkmi na danú tému. Okrem toho chystáme metodickú príručku pre základné a stredné školy, na tému online sexuálneho predátorstva a bezpečného internetu.

Našim cieľom a víziou je, aby sa odborná pomoc dostala k všetkým, ktorí ju potrebujú. Preto sme vytvorili nový web STALOSATO.SK, kde obete sexuálnych predátorov nájdu povzbudenie, poradenstvo a všetko potrebné, čo im môže pomôcť. K portálu stalosato.sk sme pripravili aj kampaň a množstvo letákov s poradenskými informáciami pre obete, rodičov, učiteľov a ďalších odborníkov, ktorí môžu prichádzať do kontaktu s obeťami sexuálnych predátorov.

Film „V sieti" považujeme za obrovskú príležitosť nastaviť a rozbehnúť systém ucelenej odbornej pomoci pre obete sexuálnych predátorov.

Je pred nami veľký kus cesty.

Držte nám palce, potrebujeme na to aj Vašu podporu a pomoc.