Dnes oslavujeme ôsme narodeniny. Je to už 8 rokov, čo stojíme pri mladých ľuďoch a poskytujeme im útočisko, podporu, bezpečie a psychologické poradenstvo. Ako IPčko vníma a čo by mu popriala jeho riaditeľka Gabika Zúbriková, sa dočítate v rozhovore.

Ahoj Gabika. Aká bola Tvoja cesta do IPčka a čo je Tvojou úlohou v IPčku?

Ahojte 😊 IPčko mi prišlo do cesty osudovo. Dlhodobo som sa profesionálne venovala finančnému manažmentu a neziskovému sektoru a IPčko potrebovalo takéhoto človeka. Požiadali ma o spoluprácu a ja som sa misiou IPčka totálne nadchla. Dokonca som prvé roky pracovala dobrovoľnícky, natoľko som pokladala prácu IPčka za unikátnu a potrebnú.

Online psychologická pomoc
Chýba ešte 15 823,1 €

Online psychologická pomoc

IPčko

Až 1000 mladých ľudí zo Slovenska ročne sa obracia na našu internetovú poradňu s túžbou spáchať samovraždu. Hľadajú pomoc. IPčko už ôsmy rok denne, bezplatne, takýmto mladým ľuďom zachraňuje životy.

Mohla by si sa nám v krátkosti predstaviť, čomu sa venuješ?

IPčko je pomáhajúca nezisková organizácia, všetky pomáhajúce služby pre verejnosť robíme zdarma a chceme aby to tak zostalo. Potrebujeme preto nájsť finančné zdroje na odborníkov a na celý chod organizácie a to je moja zodpovednosť. Taktiež aby sme spĺňali všetky zákonné povinnosti týkajúce sa chodu organizácie a legislatívy.

Čo pre Teba znamená byť súčasťou organizácie, ktorá takto pomáha mladým ľuďom?

Je to radosť, že viem byť užitočná, je to hrdosť, že som súčasťou fantastického celku a že som v tíme so skvelými ľuďmi. Je to tiež zodpovednosť a starosť, aby všetko klapalo a fungovalo, ale vyvážená pocitom zmysluplnosti.

Čo si najviac na IPčku vážiš?

Že sme nielen kolegovia, ale najmä ľudia. Robíme to, čomu veríme a dávame do toho celé srdce. Že sa vzájomne podporujeme, inšpirujeme a ťaháme vpred. A v neposlednom rade, že IPčkári sa nevzdávajú, ani keď je to ťažké.

IPčko oslavuje ôsme narodeniny. Ako to vnímaš?

Nie som veľký fanúšik gratulácií a povinných jázd, no musím sa priznať, že ak je to ten deň, keď sa zastavíme a povieme našim blízkym, že ich máme radi, čo všetko si na nich vážime, prípadne im poďakujeme, tak potom sú narodeniny super a mohli by byť aj častejšie ako raz do roka. 😊

Ako by si zhodnotila IPčko a jeho posun od momentu kedy si doň vstúpila až po dnešný deň?

Fantastická divoká jazda, s krásnymi skokmi do výšky aj s boľavými pádmi, ktoré ku životu patria. Dôležité je, že sa pritom stále snažíme byť lepší, makáme na sebe a ešte nás to stále aj baví.

V rozhovore s koordinátorkou chatovej poradne Veronikou Tóthovou, sme sa dozvedeli, že IPčko by teraz potrebovalo navýšiť personálne kapacity. Čo by IPčko aktuálne potrebovalo z Tvojho pohľadu riaditeľky a finančnej manažérky?

Navýšiť personálne kapacity potrebujeme. Pomohlo by nám k tomu, keby štát prevzal aspoň časť zodpovednosti za prevenciu v oblasti duševného zdravia verejnosti a pridal sa ku financovaniu neziskových pomáhajúcich organizácií pôsobiacich v tejto oblasti – liniek pomoci.

Čo by si popriala IPčku k jeho ôsmym narodeninám?

IPčkárom – mojim kolegom, aby boli naďalej takí skvelí ako sú, aby neustávali vo svojom rozvoji a v pomoci druhým. Tiež úplne všetkým, ktorí sú s IPčkom spojení, prajem zdravie, radosť, trpezlivosť, veľa smiechu a láskavosti. IPčku ako organizácii prajem aj do budúcna dostatok talentovaných psychológov, osvietených donorov a dobrú legislatívu, aby sme mohli pomáhať lepšie, účinnejšie a dlhodobo.

Čo by si odkázala ľuďom, ktorí by chceli IPčko podporiť, ale ešte možno váhajú?

Aj my sa cítime lepšie, ak pomáhame iným, je to vedecky dokázaný fakt. Preto neváhajte a urobte si radosť ešte dnes a podporte IPčko – stanete sa súčasťou pomoci tisíckam mladých ľudských príbehov - a to je na nezaplatenie 😊. Ideálne je nastaviť si trvalý príkaz na sumu, ktorú dokážete venovať na dobrú vec, pokojne aj 5eur mesačne, a dobrý pocit takto získate úplne bez starostí a pravidelne.