Aj napriek nepriazni počasia sa 12. – 14.9.2014 neďaleko Lučenca konala skvelá akcia s environmentálnou tematikou – onkokardiovíkendovka. S podporou Klubu Detskej Nádeje, Iuventy a programu Mládež v akcii to bolo už druhé podujatie z projektu Učenie nemusí byť mučenie.

Majú choré srdiečko, ale chcú byť ako iné deti
Chýba ešte 3 194 €

Majú choré srdiečko, ale chcú byť ako iné deti

Klub detskej nádeje

Pomôžte svojím darom 70 malým pacientom s kardiologickým ochorením. Vďaka vám zažijú atmosféru na letnom tábore a iné pekné zážitky.

Nabitý program plný zábavy aj poučenia

A ako to už na akciách Klubu Detskej Nádeje býva, aj tentoraz pripravili dobrovoľníci skvelý program plný zaujímavých a poučných aktivít.

Program odštartovala horúca diskusia na tému separovanie odpadkov, kde sa animátori pýtali na názor detí a vniesli ich do tajov tejto problematiky.

Následne si deti sami vyskúšali odpad roztriediť na správne miesto. Prostredníctvom stanoviskovej hry sa zasa dozvedeli, ako môže človek svojím konaním prírode ublížiť. V spolupráci s odborníkmi z organizácie Strom života sa naučili, ako si sami môžu zrecyklovať papier a vyrobiť si z neho užitočné predmety. O skvelú zábavu sa deťom postaral „módny večer", kde deti z odpadkov vyrábali módne kolekcie. V nedeľu prišla na rad chvíľka tvorivosti. Na programe boli tvorivé dielne zamerané na vytvárane ozdôb a šperkov z materiálov na vyhodenie a vzdelávanie v podobe seminárov, ktoré si pripravili vedúci k rôznym témam a z ktorých si deti mohli sami vybrať.

O spestrenie programu sa postaral aj pán Bielčik z Kokavy nad Rimavicou, ktorý deti zasvätil do tajov výroby i hry na fujare. Patrí mu veľká vďaka rovnako, ako aj pani Némethovej z Galanty, ktorá detí zásobila rôznymi materiálmi k aktivitám.

Nabudúce aj so slniečkom

A ako hodnotí priebeh akcie animátor Jožko Melicher? „Posledný večer asi nebola izba, kde by boli deti len z jednej skupiny, všetko sa pomiešalo a splynulo v jednu veľkú skupinu. Preto myslím, že cieľ vytvoriť spoločenstvo medzi kardio a onko deťmi sa splnil nad očakávania. Trošku nás sklamalo len počasie a aj meteorológovia, ktorí nás držali do poslednej chvíle vo falošnej nádeji. Čo je to životné prostredie sa dá sotva zistiť, ak sme zavretí v chate, preto som rád, že sme v sobotu poobede stihli cez jediné pekné počasie poobdivovať okolie chaty. Nakoľko si deti vzali slová o ochrane prírody k srdcu neviem, ale ak sa nám len u pár podarilo vzbudiť záujem robiť veci vo svojom živote inak, tak to stálo za to. Sám za seba môžem povedať, že sa mám v čom zlepšovať."


Do ďalších environmentálnych akcií si teda prajeme predovšetkým krásne počasie a ešte veľa skvelých zážitkov i nových priateľstiev!

Ďalšou akciou z projektu Učenie nemusí byť mučenie bude Aktívna víkendovka v dňoch 14. – 16.11.2014. V prípade vášho záujmu stačí sledovať náš facebook alebo webovú stránku, kde sa vám čoskoro objaví aj prihláška. Tešíme sa!

© Natália Lesičková