Pred štyrmi mesiacmi sme vám dali trošku trúfalý záväzok, že ak nás podporíte, zamestnáme 1-3 omamy v najchudobnejších komunitách, aby pomáhali budovať lepšie základy u detí už od ich narodenia. Ďakujeme, že ste nápadu uverili. Vďaka vašim darom začali od tohto týždňa reálne pracovať štyri omamy v prvých troch rómskych osadách – v Zborove, Muránskej Dlhej Lúka a Kecerovciach. Pozrite si pár fotiek ilustrujúcich, čo robia.

Prvé omamy Ivetka, Deniska, Sandra a Vierka sa už veľmi veľa naučili. Ešte stále sú v tréningovom štádiu, časť ich vzdelávania maáe za sebou, časť nás ešte čaká. August je ich skúšobným mesiacom, kde veľa trénujú v praxi. Koncom augusta máme ďalší 4-dňový spoločný tréning.

Omama
Chýba ešte 63 280 €

Omama

Cesta von

Ak sa narodíte do začarovaného kruhu chudoby, veľmi pravdepodobne v ňom zostanete po celý život. Pomôžme tým, ktorí nemali pri narodení šťastie, budovať cestu von.

Obraz dieťaťa držaného jednou rukou na boku matky či sestry je v osadách jedným z najčastejších. Jednostranné držanie, málo ležania na brušku a málo štvornožkovania však výrazne spomaľuje rast mozgu a nestimuluje končatiny, na ktoré dieťa nevidí alebo ich nepoužíva. Fyzioterapeutka Stanka Šipková učí omamy a ich mentorky správne držať a manipulovať s malým dieťaťom.

Pocit bezpečia a istoty, responzívne rodičovstvo a vzťahovú väzbu, ktoré sú pre zdravý rozvoj mozgu kľúčové, možno rozvíjať už od narodenia cez masáž bábätka. V stresovom prostredí chudoby to má pre emocionálno-sociálny rozvoj bábätka ešte násobne väčší prínos. Masáž zároveň pomáha stimulovať časti tela, vďaka čomu nezaostáva schopnosť dieťaťa ich využívať.

Včasný rozvoj jemnej motoriky je nesmierne dôležitý pre neskorší intelektuálny vývoj.

Aj hrubá motorika a štvornožkovanie majú blahodarný vplyv na rozvoj neurónových spojení a prepájanie mozgových hemisfér.

Omamy sa učia pracovať s kartami Play Wisely, ktoré stimulujú kognitívny rozvoj malého dieťaťa.

Omama využíva naučené techniky práce s knihami a rozvoj slovnej zásoby u detičiek priamo v chudobných domácnostiach v rómskej osade.

Aj keď v chudobnej chatrči nie je vhodná podlaha na štvornožkovanie, omama vie nájsť alternatívny priestor, aby dieťa nestagnovalo.

Správnu koordináciu "oko-ruka", dlaňový, kliešťový, štipkový a pinzetový úchop možno v osade rozvíjať aj jednoduchými hračkami na báze Montessori metódy.


Omamy pri svojich lekciách pre najmenšie deti využívajú manuál s desiatkami aktivít, ktoré pripravujeme s odborníčkami z programu Play Wisely.

Po rozbehovom auguste už budú od začiatku septembra omamy naostro poskytovať pravidelné týždenné lekcie deťom do 36 mesiacov, každá vo vybraných 10-15 rodinách. Raz mesačne budú vo svojich komunitách organizovať spoločné rodičovské kluby so zaujímavými témami.

Ďakujeme za vašu podporu. Túto nesmierne dôležitú prácu môžu omamy robiť vďaka vám.