Keďže s blížiacou sa druhou nedeľou v máji si pripomíname Deň matiek, nezabudli sme ani my na tie svoje matky, ktoré sú naozaj jedinečné, výnimočné aj nenahraditeľné.

Máme práve včelársku sezónu v plnom prúde a naše mysle, ale aj ruky, plne zamestnávajú včely a starostlivosť o ne, máme na mysli tie včelie matky. Včelia matka, v anglicky hovoriacich krajinách, kde je na čele krajiny kráľovná (prípadne kráľ), nazývaná včelia kráľovná, je vo včelej rodine iba jedna. Preto by sa včelie spoločenstvo bez matky veru nezaobišlo. V úli má nenahraditeľnú úlohu.
Včelia matka sa vyliahne z oplodneného vajíčka, ktoré bolo kŕmené špeciálnou, veľmi výživnou a bohatou stravou – materskou kašičkou. Tú dostávala vo väčších množstvách, ako je to u robotníc a trúdov, vďaka čomu sa z nej nestane včela robotnica, ale včelia matka.

Matka drží rodinu pokope
Včelia matka združuje celé spoločenstvo vďaka svojmu pachu, špeciálnemu feromónu, ktorý si včely vzájomne predávajú. Včely tak vedia, ku ktorému včelstvu patria. Keby sa do úľa dostala cudzia včela, takto by ju vedeli rýchlo odhaliť a podobne, keď sa stratí včelia matka, včely do pol hodiny zistia, že je zle, že ostali bez matky.

Včelia kRAJina
Chýba ešte 2 614,6 €

Včelia kRAJina

kRaj

Vo Včelom kRaji vieme o včelách VČELYčo a s veľkou radosťou sa o naše vedomosti delíme s ostatnými. Pomôžte aj vy s budovaním prvej vzdelávacej včelnice a environmentálneho centra venovaného opeľovačom.

Zachováva rod
Okrem toho, že včelia matka má úlohu združovať včelstvo, jej hlavnou úlohou je klásť oplodnené vajíčka a zabezpečovať tak prežitie včelstva. Matka za deň počas sezóny nakladie približne 2000 oplodnených vajíčok. Len si predstavte tú intenzitu – v prepočte je to zhruba každých 45 sekúnd jedno vajíčko! Je to náročná práca a preto energiu, ktorú potrebuje na kladenie vajíčok, získava od pár včiel krmičiek, ktoré ju kŕmia materskou kašičkou a tvoria jej vernú družinu. K oplodneniu matky dochádza počas tzv.svadobného letu, ktorý sa uskutoční iba raz za život. Počas preletu sa spári s viacerými trúdmi a do spermatického vačku uskladní materiál na celý život. Pre túto úlohu má dobre vyvinuté pohlavné orgány a bruško, ktoré je viditeľne dlhšie ako u včely robotnice. Dlhé bruško je jej hlavný poznávací znak vďaka ktorému ju môžeme ľahko odlíšiť od ostatných včiel.

Matka je jedinečná
Keďže včelia matka sa nepodieľa na opeľovaní, na nožičkách nemá peľové košíčky ani na tele nemá jemné chĺpky, vďaka čomu ju tiež ľahko odlíšime, keďže je hladká a lesklá. Aby ju včelár rýchlejšie našiel, na hrudi ju farebne označí číslom, alebo špeciálnou fixkou, ktorá má medzinárodný systém značenia piatimi farbami. Matka, ktorá sa vyliahne tohto roku je značená červenou farbou, budúci rok to bude zelená, potom modrá, biela a žltá. Potom začína farebný cyklus od znova. Takto včelár vie, aká stará je jeho včelia matka a môže tak ľahko určiť, kedy ju bude musieť nahradiť. Včelia matka sa totiž dožíva v priemere troch až piatich rokov, avšak poznáme aj 8 ročnú rekordérku. S vyšším vekom včelej matky však klesá aj jej produktivita, preto ju včelár vymení sám, alebo to spravia včely samotné.

Matka je nenahraditeľná
Bez včelej matky by totiž včelstvo postupne slablo, až by prirodzene zaniklo. Ak bude vo včelstve prítomný otvorený plod - vajíčka a larvičky budúcich včiel, včely sa budú snažiť vychovať si novú matku. Ak ale včelstvo príde o matku v nesprávnu chvíľu, zanikne.
Matka je výnimočná
Včelia matka má ako "princezná" (teda pred oplodnením) žihadlo, ktoré používa pri boji so svojimi sokyňami. Na rozdiel od včely robotnice ho môže použiť aj viackrát bez toho, aby pri tom zahynula.

Včelím matkám sme teda veľmi vďační za to, čo pre nás, pre krajinu aj prírodu robia! Samozrejme veľmi vďační sme aj tým našim ľudským matkám, mamkám, mamičkám, ktoré sú pre nás tiež nenahraditeľné, výnimočné, jedinečné! Bez nich by sme tu, podobne ako bez tých včelích matiek, neboli. V nedeľu preto nezabudnite svojim mamám aj starým mamám pripomenúť, že vám na nich záleží. Mamky ďakujeme!