Dá sa pomocou ublížiť? A môže byť rodina sebestačná aj vďaka koze či ovocnému stromu? V júli sme na Orave navštívili Misiu mladých.

Partia kamarátov v roku 2003 založila malé občianske združenie pod názvom Misia mladých. Chceli pomáhať ďalším mladým ľuďom v Tvrdošíne. Neskôr svoje aktivity rozšírili na celú Oravu. Začali program pomoci rodinám a v rámci toho aj program sebestačnosti, ktorý pomáha rozvíjať schopnosti rodín v núdzi.

„Zistil som, že našou aktívnou pomocou sme niektorým ľuďom viacej ublížili. A to preto, lebo my sme dávali a oni brali. A ani osobnostne, ani inak nerástli. Tento „vlak" sme radšej zastavili a obrátili. A začali sme pomáhať tak, aby ľudia rástli a učili sa nové veci," hovorí Tono z Misie mladých.

Sebestačné oravské rodiny
Chýba ešte 2 235,81 €

Sebestačné oravské rodiny

Misia mladých

Deti prišli o otca, matky o manžela ako živiteľa rodiny vinou choroby alebo úrazu. Mnohé rodiny v oravskom regióne sa tak ocitli v náročnej životnej situácii a vo finančných ťažkostiach. S pomocou občianskeho združenia Misia mladých sa učia sebestačnosti. Bezplatným darovaním hospodárskych zvierat, ovocných stromčekov, semien plodovej, listovej a koreňovej zeleniny môžete pomôcť týmto rodinám v samostatnom hospodárení a zvyšovaní sebestačnosti aj vy. Súčasťou pomoci je aj vzdelávanie matiek a detí z týchto rodín v oblasti spracovania produktov zo zeleniny a ovocia, zberu, využívania a poznania byliniek.

Pomáhajú tým, ktorí prejavia aspoň malú snahu.

Ľudia z Misie mladých pomáhajú rodinám, ktoré prišli o živiteľa rodiny – často je to manžel, otec. Mnohé rodiny v oravskom regióne majú 3 a viac detí. Okrem straty blízkeho sa musia často popasovať aj s minimálnym finančným príjmom.

„Rozmýšľali sme, ako by sme mohli skutočne pomôcť. Sme na Orave, kde rastú bylinky, kde máme bazu, čučoriedky, kde sú ľudia ešte zvyknutí pestovať a chovať, majú záhrady. Tak sme si vybrali cestu pestovania a chovu zvierat," vysvetľuje Tono.

Rodiny, ktoré chcú, majú záujem a vôľu, od nich bezplatne dostanú hospodárske zvieratá, ovocné stromy, kríky, semiačka. Rodinám bez pôdy poskytli zadarmo aj prenájom pôdy. Podľa toho, ako rodina túto pomoc ďalej zužitkuje vedia, či majú skutočný záujem.


Len treba chcieť

Margita Vajdiarová má 45 rokov a manžel jej zomrel pred 3 rokmi. Zostala sama so siedmymi deťmi. „Bola som prekvapená, keď sa mi v najťažších chvíľach ozvala Misia mladých z Tvrdošína. Hlavne, keď ste vo finančnej tiesni, keď človek minie posledné peniaze na pohreb svojho najbližšieho.Na Orave je takéto niečo vzácne," spomína Margita.

Od Misie mladých dostala kozu, ktorá jej rodine denne dáva 2 litre mlieka. Keďže žije z minimálnej mzdy, ušetrí už aj na tom, že mlieko nemusí kupovať v obchode.

Ako sama hovorí, len treba chcieť. Okrem kozy má aj sliepky. Tie jej nosia vajíčka, neskôr má mäso na polievku. To tiež deti nakŕmi. Zo stromčekov má plody, ktoré sa dajú buď zavariť alebo ináč skonzumovať. „Ja mám tri práce, okrem záhrady chodím opatrovať jedného staršieho pána a upratovať v jednej domácnosti. Sama poznám veľa ľudí, čo nechcú. Nechcú ani prijať pomoc, radšej budú živoriť."

Ak sa vám tento projekt páči, viac si o ňom môžete prečítať tu