"Občianske združenie Divé maky www.divemaky.sk podporuje talentované rómske deti zo sociálne slabších rodín. Ich rodičom záleží na tom, aby sa vzdelávali a napredovali, no chýbajú im prostriedky. Divé maky hľadajú darcov, vďaka ktorým deti získavajú štipendiá a môžu na sebe pracovať."

Občianske združenie Divé maky www.divemaky.sk podporuje talentované rómske deti zo sociálne slabších rodín. Ich rodičom záleží na tom, aby sa vzdelávali a napredovali, no chýbajú im prostriedky. Divé maky hľadajú darcov, vďaka ktorým deti získavajú štipendiá a môžu na sebe pracovať. Aby darca mohol vidieť koho podporuje a ako jeho dieťa napreduje, jednou z podmienok zapojenia do programu je vystúpenie na festivale Cigánsky bašavel. Program festivalu zostavujú umeleckí vedúci, ktorí s deťmi pracujú týždeň vopred, na letnej akadémii. Teraz už viete všetko podstatné, aby ste si mohli prečítať tento príbeh.

Adam je v Divých makoch nový. Má 14 rokov a pochádza z Huncoviec. Zatiaľ čo väčšina našich „divomačích" detí býva v skromných, no murovaných domoch alebo bytoch, Adam je presne z toho prostredia, ktorému sa majorita vyhýba. Z chudobnej rómskej osady.

Šanca pre talentované rómske deti
Chýba ešte 5 025 €

Šanca pre talentované rómske deti

Divé maky

Veríme, že všetky deti by mali mať prístup k vzdelaniu, pretože práve vedomosti im dávajú možnosť zmeniť svoju budúcnosť.

Nadišiel čas letnej akadémie. Je sobota večer, deti z celého Slovenska prichádzajú do Bratislavy aby cvičili a pripravili sa na festival. Nácviky s lektormi začínajú od pondelka. Zatiaľ majú školenia, zoznamovacie aktivity a voľný program. Čo podľa vás urobí skupina detí a mladých keď im necháte voľný program? V prvej možnej chvíli vyťahujú hudobné nástroje a hrajú tak, že neveríte vlastným ušiam. Nielen, že majú nacvičený bohatý repertoár, ale na mieste improvizujú, nástroje si občas vymieňajú, spievajú a tešia sa, že sú spolu.

Adam nikdy nebol mimo domova dlhšie než dva dni. Ocitol sa v novom prostredí, medzi cudzími ľuďmi, so svojim zhrdzaveným saxofónom oblepeným izolačkou, ktorý ledva drží pokope. O kvalite zvuku hovoriť netreba. V pondelok ráno, pred príchodom lektorov, prišiel za nami s jedinou prosbou. Chce ísť domov. Nasledovala vlna otázok. Čo sa deje? Kde sa stala chyba? Čo môžeme zmeniť? Ako mu vyhovieť? Nie je veľmi výrečný... Na naše vyčerpávajúce pokusy presvedčiť ho aby ostal, snahu vyjsť mu v ústrety reaguje stroho. Ak teraz odíde, nebude môcť pokračovať v Divých makoch. Šanca, ktorej sa mohol chopiť bude preč. A ktovie, či niekedy príde ďalšia. Možnosť bývať mimo osady, motivácia a príležitosť niekam sa posunúť. Po niekoľkých hodinách sa nám podarilo uzavrieť malú dohodu. Pôjde na jeden nácvik a potom sa rozhodne.

Príprava začína. Deti po jednom predvádzajú lektorom nacvičené skladby. V miestnosti sú všetci naraz, so zvedavosťou sa navzájom počúvajú a pozorujú prácu učiteľov. Prišiel rad na neho. Adam zobral saxofón a začal hrať. Nástroj prefukuje, chrapčí. Skladbu ani nedohral a v miestnosti zostalo hrobové ticho. Napätie by sa dalo krájať, všetkým je jasné, že toto nepôjde.

Našťastie, naša umelecká vedúca má doma jeden saxofón a tak sa rozhodla, že mu ho do festivalu zapožičia. Pre Adama tak svitla nádej stať sa rovnocenným členom hudobnej posádky. Keďže naši lektori sú nielen skvelí profesionálni muzikanti, ale i kreatívni dramaturgovia, počas nácvikov sa rozhodli s deťmi nacvičiť aj letný hit. Obľúbenú i zatracovanú skladbu Despacito. Ak patríte k tým, pre ktorých bola táto „rádiovka" skôr na obtiaž, odporúčame vypočuť si Despacito v podaní cimbalovky a našich divých makov https://www.youtube.com/watch?v=07FCjzLj90c&feature=youtu.be. Pravdepodobne si ju začnete púšťať dookola. Hlavnú tému na saxofóne hrá Adam. Bol ako vymenený. Domov sa už neťahal. Zo smutného utiahnutého chlapca sa stal chlapec, ktorý má nových kamarátov a začína veriť, že tu má svoje miesto.

Na Cigánskom bašaveli https://www.youtube.com/watch?v=7s1U_dN8FM8 ste mohli počuť a vidieť obdivuhodné hudobno-divadelno-tanečné výkony našich detí, i so zlatým klincom programu – skladbou Despacito, s Adamom v hlavnej úlohe. Nie len, že Adam zožal obrovský obdiv a veľký potlesk, ale stalo sa aj to najdôležitejšie. Hneď po jeho vystúpení za nami prišiel jeden pán, že Adam je veľmi talentovaný a chcel by byť jeho darcom J Atmosféra festivalu bola nezabudnuteľná. Nezabudnuteľný bol aj pohľad na Adama s rozžiarenými očami a nemiznúcim úsmevom.

Po týždni plnom zážitkov sa deti vrátili späť domov k svojim rodinám. I k starému saxofónu do osady v Huncovciach. A hádajte čo...Adam pri odchode plakal, z ľútosti, že sa už Letná akadémia skončila. S Adamom sme si písali a na otázku ako hodnotí letnú akadémiu a Cigánsky bašavel s odstupom času odpovedal: „Veľmi sa mi tam páčilo, prídem aj budúci rok. Nechcel som ísť domov, ale som musel." Sám od seba nám poslal fotku žiackej knižky s dvomi jednotkami, ktoré stihol nazbierať už začiatkom septembra.

Samozrejme, jedna z našich prvých myšlienok bola, že potrebuje nový saxofón. Keďže nejde vôbec o lacnú záležitosť, z našich rozpočtov mu nový nástroj nedokážeme zabezpečiť. Spustili sme finančnú zbierku. Vyzbieraná suma na kúpu nového nástroja nestačila, no i tak sme vďační za každé euro. Aj vďaka vám sa nám podarilo zaobstarať pre Adama starší, no zachovalý nástroj za symbolickú cenu. Veríme, že aspoň dočasne Adamovi pomôže, bude môcť napredovať a pripravovať sa aj na vytúžené konzervatórium.

Adam však nie je jediný, kto sa na ceste za vzdelaním bez kvalitného hudobného nástroja nezaobíde. Je ich tu celý zoznam.

Peter – saxofón http://divemaky.sk/deti/peter-hangurbadzo/

Marek – akordeón https://www.ludialudom.sk/vkvyzvy/4843

Dávid – husle https://www.ludialudom.sk/vkvyzvy/4792

Dalibor – cimbal http://divemaky.sk/deti/dalibor-cibula/

Dávid – saxofón http://divemaky.sk/deti/david-kanalos/

Možno viete o dobrom hudobnom nástroji, ktorý zapadá prachom a čaká na svoje využitie. Možno viete o niekom, kto by chcel svoj nástroj predať za prijateľnú cenu alebo ho darovať. Alebo poznáte niekoho kto vidí zmysel v podpore talentov a chcel by na ich nástroje prispieť.

Budeme radi, ak budete Adamov príbeh zdieľať a pomôžete plniť talentovaným deťom ich sny o lepšej budúcnosti. V mene všetkých detí vám zo <3 ďakujeme.