Sme Sľuby, projekt, ktorý spoluvytvárame, získal novinársku cenu v kategórii Inovatívna online žurnalistika za rok 2017!

Od apríla 2017 sme spolu s denníkom SME spustili portál, na ktorom evidujeme prísľuby vyslovené našimi politikmi - www.sluby.sme.sk. Teraz bola tomuto projektu udelená Novinárska cena za inovatívnu online žurnalistiku ako najlepšiemu online projektu za minulý rok.

Na Sľuby.SME.sk ku každému sľubu pripájame aj analýzu jeho plnenia, vytvárame štatistiky pre jednotlivých politikov či politické strany. Tím Demagog.SK vypracováva práve analýzy plnenia týchto sľubov na základe vopred danej metodológie, vďaka ktorej priraďujeme sľubom aj kategórie plnenia - splnený, čiastočne splnený, nesplnený a aktívny.

Odhaľujeme nepravdy a zavádzania politikov
Chýba ešte 2 500 €

Odhaľujeme nepravdy a zavádzania politikov

Inštitút pre dobre spravovanú spoločnosť - SGI

Politici vo svojich prejavoch a v diskusiách často operujú s faktami. Každý volič však nemá časové možnosti na overenie toho, či politik hovorí pravdu. Preto sme tu my, aby sme za Vás výroky politikov overili

Projekt Demagog.SK už v minulosti kontroloval sľuby 2. vlády Roberta Fica. Skontrolovali sme vtedy 59 sľubov, z ktorých bola splnená len polovica. Keďže v politike sľuby nedáva len vláda, ale aj politici mimo nej, uvažovali sme o tom, že by bolo dobré sledovať takéto sľuby na pravidelnej báze. Vtedy nás oslovil denník SME, s ktorým sme začali zhromažďovať a pravidelne kontrolovať sľuby politikov a verejných inštitúcií. Na webovej stránke www.sluby.sme.sk momentálne sledujeme 244 sľubov od politikov v parlamente, županov či verejných činiteľov a inštitúcií. Pred komunálnymi voľbami 2018 sa chystáme doplniť kompletnú databázu prísľubov súčasných primátorov krajských miest.

Pri jednotlivých sľuboch uvádzame aj dátum ich vyslovenia a počítadlo ukazuje aj predpokladaný čas ich naplnenia či dĺžku obdobia od vyslovenia po naplnenie/nesplnenie sľubu.

Sľuby politikov budeme neustále dopĺňať a kontrolovať, pričom podnety na novovyslovené prísľuby nám môžete priamo cez portál posielať aj Vy. Takisto privítame akúkoľvek kritiku prípadného nesprávneho hodnotenia.

Sledujte s nami, ako slovenskí politici (ne)plnia sľuby, ktoré nám všetkým dávajú! Sme veľmi radi, že myšlienka kontroly sľubov politikov oslovila aj porotu Novinárskej ceny, týmto jej ďakujeme a vyjadrujeme vďačnosť aj Vám - občanom, ktorým na plnení politických sľubov záleží. Ďakujeme!