Pavol (27) z obce Lisková (okr. Ružomberok) je od narodenia úplne nevidiaci. Pri pôrode došlo k pretrhnutiu očného nervu a v stotine sekundy sa mu zmenil celý život. Naučil sa však so svojim hendikepom žiť a snaží sa využívať ho vo svoj prospech. Športu sa venuje od svojho detstva a zamiloval si aplikovaný stolný tenis pre nevidiacich a slabozrakých. Stôl na tenis túži mať aj doma.

Ako ste sa dozvedeli o projekte Nezastaviteľní

Bola to skôr náhoda. Dostal som mail od známej z Únie nevidiacich. Napísala mi, že vie, že športujem a je tu taká možnosť získať vlastnú športovú pomôcku, či to nechcem využiť. Potom som už projekt vnímal aj v rádiu. Pravdu povediac, ani som nedúfam, že ma vyberú. Nemal som ani možnosť odhadnúť, čo všetko porota pri výbere zohľadňuje. Bol to len taký pokus a vyšlo to.

Nezastaviteľní
Chýba ešte 24 857 €

Nezastaviteľní

Nadácia Pontis

Projekt Nezastaviteľní pod záštitou značky Birell už 5 rokov pomáha tým, s ktorými sa osud nemaznal. Tento rok projekt pomôže vrátiť sa k aktívnemu životnému štýlu 21 ľuďom zo Slovenska a Česka. Zmyslom projektu Nezastaviteľní je motivovať zdravých ľudí k tomu, aby športovali a tým pomohli hendikepovaným.

Čím vás projekt Nezastaviteľní oslovil?

Je vhodné pomáhať ľuďom s určitým znevýhodnením. Motivovala ma myšlienka, že ak niekto niečo chce aktívne robiť, tak mu v tom skúsme pomôcť. Je to veľmi dobrý projekt. Stretol som vďaka nemu kopu ľudí, ktorí majú svoje ciele a sny a tento projekt im pomáha ich plniť.

Je tento projekt motiváciou pre ďalších hendikepovaných?

Tí, ktorí o projekte budú počuť, by nemali váhať a malo by ich to motivovať prihlásiť sa. Je super reálne aj stretnúť Nezastaviteľných. Na celom projekte nie je nič, čo by človeka odradilo.

Akému športu sa venujete?

Požiadal som o hrací stôl na aplikovaný stolný tenis, ktorému sa aktívne venujem. Človek nemôže trénovať doma, lebo má obmedzené možnosti a toto by bolo niečo, čo by vyplnilo každodenné aktivity pomimo práce. Je to pre mňa aj dobrý relax.

Čo vás motivuje športovať?

Je tam motivácia výsledkov. Snažím sa byť čo najlepší a porovnávať sa s ostatnými ľuďmi, ktorí to už hrajú dlhšie. Aj ja mám na to a dostať sa do popredia. Snažím sa byť v tomto športe dobrý.

Viete si predstaviť svoj život bez športu?

To si ani neviem predstaviť. Šport je niečím, čo dokáže človeka posúvať vpred a vie si dokazovať, že aj napriek znevýhodneniu môže fungovať normálne bez problémov. Šport je nástroj, ktorý zoceľuje psychiku a snaží sa v človeku vyvolávať príjemné pocity. Nemusím myslieť na to zlé, čo bolo, alebo čo mohlo byť.

Čo robíte vo svojom voľnom čase?

Venujem sa IT veciam a snažím sa v tomto smere vzdelávať. Pracujem v Banskej Bystrici, robím marketing v IT oblasti a tvorím weby. Som vyštudovaný masér, tak masírujem len vo voľnom čase, alebo ak ma niekto o to požiada. Snažím sa to udržiavať pre prípad, že by sa niečo zomlelo, lebo človek musí mať niečo v rukách a mám sa na čo obrátiť v prípade núdze.

Čo je váš hendikep?

Od narodenia som nevidiaci. Rodičia ešte ani po pôrode netušili, že som nevidiaci. Keď som začal chodiť štvornožky a začal som búrať do predmetov, tak sa začali robiť vyšetrenia. Zistilo sa, že pri dlhom a komplikovanom pôrode bol pretrhnutý očný nerv. Otázky, prečo sa to stalo práve mne a čo bude ďalej, ma nikam neposunú, skôr ma dostanú do problémov. Ja som si zvolil spôsob aktívneho života a som si istý, že som urobil dobre. Môj život vnímam dobre a v porovnaní s tým, čo človek stretne si stále poviem, že sú na tom ľudia omnoho ťažšie. Môj hendikep je niečo s čím sa dá žiť, len treba bojovať. V dnešnej dobe sú už aj bezbariérové veci na dobrej úrovni a zlepšuje to život.

Ako sa vyrovnávate so svojím hendikepom?

Mám to denne v pamäti a uvedomujem si, že mi zrak chýba, len sa nad tým nesmiem zamýšľať. Vždy je alternatíva, ako sa to dá vyriešiť, len to treba hľadať. Keď sa so svojim hendikepom nesnaží človek vyrovnať hneď na začiatku, potom to bude už len horšie. Mne aj šport v tomto smere veľmi pomohol. Venoval som sa aktivitám, ktoré má odbremeňovali od myšlienok, ako to bude. Najčastejšie to človek rieši v rannom veku, kedy sa stretáva s nepríjemnými vecami. Ako dieťa to vnímate tak, že vám to vadí a vtedy sa s tým treba najviac vyrovnať. Ja som sa od toho odbremenil a som so sebou spokojný.

Ako váš hendikep vníma okolie?

Stretol som sa aj s negatívnymi reakciami okolia. Prevažujú však pozitívne. Zdraví ľudia to berú ako niečo výnimočné a vtedy sa ich snažím umierniť, že by to dokázali aj oni. Ak človek chce, dokáže rôzne veci.

Máte nejaké životné motto?

Snažím sa byť sám sebou a riadim sa iba tým, že všetko sa dá, keď sa chce.