Perom nášho klienta - návšteva mlyna alebo výstava insitného umenia

Perom a očami nášho klienta Paliho Klína:

Na jednom z utorkových výletov s našimi klientmi sme sa rozhodli pre návštevu Schaubmarovho mlynav Pezinku. Nachádza sa v ňom galéria insitného umenia, čo znamená, že vystavujúci umelci sa maľovaniu venujú len ako hobby, nie sú profesionálne školení. Do Pezinka sme sa odviezli autobusom, bolo nás 11 a vystúpili sme na zastávke pri cintoríne, na Cajle.

Samostatnosť, nie samota
Chýba ešte 1 332,75 €

Samostatnosť, nie samota

Dss-MOST, n.o.

Ľudia s duševnou poruchou žijú medzi nami a ich počet narastá. Pre niekoho každodennosť, pre iného výzva - nadviazať medziľudský kontakt, cestovať MHD či zmysluplne tráviť voľný čas. Pomôžme ľuďom s duševnými poruchami viesť samostatnejší každodenný život.


Majiteľ mlyna sa volal Gustáv Schaubmar. Múku prestal mlieť v roku 1951, keď premiestnili potok. V súčasnosti je jeho mlyn v správe SNG a vďaka tomu je v zachovalom stave. Páčili sa mi obrazy od Lacka – Opekačka (2013) a Ráno (2013). Aj by som si ich zavesil v byte, ale nemám kam – mám steny plné obrazov a len dve izby. U mňa visia olejomaľby - zasnežené Tatry a potôčiky.

Páčila sa mi aj pekná záhrada a kamenné sochy – panáci. Bola to trochu zmena - byť chvíľu na vzduchu, v prírode. Neskôr som sa pýtal Lacka, ako sa dozvedel, že je v Mlyne arteterapia. Lacko povedal, že jeho brat tam maľuje a tak začal maľovať aj Lacko. Najprv ceruzkou, potom perom a fixkami. Na Vysokú školu výtvarnú nejde, lebo by to nezvládol psy- chicky. Vravel som mu, že je ešte mladý a mohol by to skúsiť.

(Pali Klín)


pripravila:

Zuzana Zatloukalová