Chlieb je súčasťou obživy každej domácnosti a patrí medzi potravinu, bez ktorej si nevieme predstaviť život. Už sme však zabudli na čaro vône a chuti čerstvo upečeného chleba a radšej si chlieb kúpime v obchode. Mnohokrát si neuvedomujeme, že domáci chlieb je oproti kupovanému lacnejší, zdravší (bez farbív, umelých prísad) a chutí lepšie.

Chlieb náš každodenný

Rok 2018 je pre nás výzvou pomôcť rodinám v náročných životných situáciách ušetriť peniaze aj tým, že ich naučíme piecť chlieb. Začali sme rozdaním základných surovín (štyrom rodinám) na výrobu chleba (múka, zemiaky, droždie, semiačka) a následným oboznámením s postupom prípravy pečenia. Prekvapujúce bolo pre nás zistenie, že v niektorých rodinách chýbajú základné pomôcky na pečenie – plechy, kuchynská váha, nádoby na miesenie. Tento nedostatok nám pomohli vyriešiť darované pomôcky. Neprešiel ani mesiac a rodiny sa naučili piecť chlieb pravidelne. Veríme, že doma upečený chlieb nájde svoje miesto aj v ďalších rodinách, ktoré sa chystáme zaškoliť.

Sebestačné oravské rodiny
Chýba ešte 2 281,63 €

Sebestačné oravské rodiny

Misia mladých

Deti prišli o otca, matky o manžela ako živiteľa rodiny vinou choroby alebo úrazu. Mnohé rodiny v oravskom regióne sa tak ocitli v náročnej životnej situácii a vo finančných ťažkostiach. S pomocou občianskeho združenia Misia mladých sa učia sebestačnosti. Bezplatným darovaním hospodárskych zvierat, ovocných stromčekov, semien plodovej, listovej a koreňovej zeleniny môžete pomôcť týmto rodinám v samostatnom hospodárení a zvyšovaní sebestačnosti aj vy. Súčasťou pomoci je aj vzdelávanie matiek a detí z týchto rodín v oblasti spracovania produktov zo zeleniny a ovocia, zberu, využívania a poznania byliniek.

"Nie je bylina, aby na niečo nebola"

- hovorí staré príslovie. Bylinkami sa dajú liečiť najrôznejšie choroby. Navyše, čaj s vlastnoručne nazbieraných byliniek nič nestojí. Aj toto je oblasť, v ktorej sa dá ušetriť, nahradiť kupované čaje a niektoré druhy liekov bylinkami. Počas návštev rodín nás prekvapilo, že niektoré nepoznajú základné bylinky, ktoré by im mohli pomôcť pri bežných detských chorobách. Rozhodli sme sa preto darovať šiestim rodinám set základných byliniek (materina dúška, repík lekársky, rumanček pravý, pamajorán obyčajný, kvet lipy), ktoré sú určené na najbežnejšie ochorenia. S príchodom jari budeme s rodinami pokračovať v spoznávaní nových byliniek a ich zbieraní.

Veríme, že pečením chleba a zbieraním byliniek, budú rodiny opäť o trochu sebestačnejšie.

Ďakujeme Vám za Vašu pomoc a príspevky, vďaka ktorým môžu byť oravské rodiny v náročných životných situáciách viac sebestačné.