Čo by sa stalo, keby kozliatka v rozprávke neotvorili vlkovi? Vôbec nič. Nič zlé, nič dobré. Ale zomreli by od nudy.

„Čo by sa stalo, keby kozliatka v rozprávke neotvorili vlkovi? Vôbec nič. Nič zlé, nič dobré. Ale zomreli by od nudy. Ak chceme niečo zažiť, musíme ísť aj do rizika, že sa nám niečo stane. Keby nás chovali ako v bavlnke a chránili od všetkého potenciálne zlého, neudeje sa vôbec nič."

Takto začína reportáž v májovom časopise Nota Bane (ešte stále si ho stíhate kúpiť). A o tom je naša inscenácia „Kukátkom".

Cesta (k) samostatnosti
Chýba ešte 564,64 €

Cesta (k) samostatnosti

Stopy snov

Z krúžku do práce. Od starostlivosti k podpore. Od strachu k tolerancii. Vytvárame priestor pre dospelých ľudí s mentálnym znevýhodnením, aby mali rovnaké príležitosti ako ostatní - vytvoriť si domov, uplatniť sa v práci a budovať si vzťahy.

Herci v súbore Stopy snov sú rozmanití ľudia s rozmanitými prejavmi, ktoré sa medzi odborníkmi nazývajú mentálne postihnutie. Keď sme začali písať príbeh k inscenácii Kukátkom, chceli sme ukázať ako žijú. Že sa nemôžu rozhodnúť, čo si oblečú alebo s kým sa stretnú, aby sa im nič nestalo.

Ako sa príbeh odvíjal, ukazoval nám, že všetci žijeme v nejakom strachu. O niečo, niekoho. Stále nám niečo hrozí. Máme ostať stáť za dverami? Pred dverami? Máme čakať na zaklopanie? Máme iba nakúkať kukátkom? Alebo sa postaviť zoči-voči? Kým dvere neotvoríme, nezistíme, čo je za nimi.

Ak je človek dlhodobo udržiavaný v prostredí bezpečia, aby sa mu nič nestalo, tak sa mu nič nestane. Aj v tom význame, že nič neprežije, nenaberie skúsenosti. Učí sa, že sa mu nič nemôže stať. To sa časom prejaví ako neistota v rozpoznávaní čo je dobré a čo je zlé. Nasleduje neschopnosť samostatne konať. Jeho dvere k akýmkoľvek možnostiam sú zatvorené.

Náš príbeh hovorí o mame, ktorá žije sama s troma deťmi. Celý život sa snaží žiť dobre, nerobiť chyby, udržať status quo. Celý jej život je rutina. Zmeniť to znamená vybočenie zo zabehnutého, z bezpečnej istoty, ktorú tak dobre pozná a ktorá ju chráni. Sused hľadá priateľov, lásku. Spoznáva mamu, tá ho odmieta v snahe nič neriskovať, nemeniť. Hlavne, aby sa jej alebo deťom nič nestalo. A tak si im naozaj nič nestane. To naozaj nebezpečné zlo je strach, ktorý nám bráni žiť.

Srdečne vás pozývame na premiéru inscenácie "KUKÁTKOM"

8. jún o 19:00 v divadle Ticho a spol. v Bratislave.

Tešíme sa na vás!