V knihe NA ZÁZRAKY MÁME NOS nájdete 32 skutočných príbehov, ktoré napísali zdravotní klauni. Zachytávajú zážitky, ktoré sa ich najviac dotkli a na ktoré nezabudli ani po rokoch.

Viete si predstaviť, aké to je byť zdravotným klaunom, alebo ako vyzerá klaunská návšteva v nemocnici? Ako dokáže obyčajný úprimný smiech pomáhať aj v tých najťažších chvíľach? Sedem zdravotných klauniek a klaunov napísalo 32 príbehov, v ktorých opisujú zážitky s detskými pacientmi a seniormi. Príbehy o témach ako choroba, samota, bolesť, staroba či smrť prinášajú nový pohľad, ktorý v sebe skrýva nádej. Nie vždy je to nádej na uzdravenie či šťastný koniec, ale je to nádej, že aj v ťažkých chvíľach môžeme v nemocnici zažívať skutočné nezabudnuteľné úsmevné momenty.

Kniha Na zázraky máme nos je druhou knihou príbehov zdravotných klaunov, ktorú vydáva o.z. ČERVENÝ NOS Clowndoctors. Knihu uviedli do života počas Kremnických gagov krstné mamy Milka Vášáryová a Zuzka Kronerová.

Smiech nepozná vek
Chýba ešte 2 463,13 €

Smiech nepozná vek

ČERVENÝ NOS Clowndoctors

Mnohí si myslia, že klauni sú iba pre deti a zdravotní klauni chodia do nemocníc len za tými najmenšími. Ale nie je to úplná pravda. Zdravotní klauni z občianskeho združenia Červený Nos Clowndoctors už sedem rokov navštevujú aj seniorov v nemocniciach a v zariadeniach pre seniorov. Aj dieťa, aj starší človek sa potrebujú zasmiať, potešiť, zažiť vtipnú situáciu. Zvlášť vo chvíľach, keď im nie je práve najlepšie, prežívajú bolesti, samotu, smútok. Keď ich navštívia klauni, mnohokrát sa deti aj seniori smejú na to istom. Pre deti možno nie je ľudský kontakt taký vzácny ako pre seniorov, lebo ho majú dostatok. Od seniorov si klauni často pýtajú radu. „Veľa vedia, veľa zažili, no už veľmi nemajú možnosť sa o to podeliť,“ myslí si zdravotná klaunka.

„Je to úžasný čin, že táto kniha vznikla, lebo môže dávať nádej. Aj teraz ma tie príbehy rozplakali. Človek pochopí, že život je jeden z tých najťažších. Ale tá nádej tam je," vyznala sa krstná mama knihy Emília Vášáryová.

.

Druhá krstná mama herečka Zuzana Kronerová dodala:

„Ja vás, Červené nosy, veľmi obdivujem. Želám knihe a celému tomuto úžasnému združeniu, aby sa k vám pridávalo stále viac našich kolegov. Aj ja sa pridávam a ja sa hlásim, že kedykoľvek prídem! Nech žijú Červené nosy!"

Valéria Malíková, výkonná riaditeľka vydavateľstva Ikar o knihe povedala:

"Skúsili ste si niekedy nasadiť červený nos a byť veselí, optimistickí, zabávať okolie?
Nedávno som to chcela spraviť, ale nevedela som nájsť tie správne slová a gestá, aby som pomohla zmierniť smútok a bolesť.
Obdivujem všetky Červené nosy – klaunky a klaunov, ktorí sú schopní potlačiť strach a úzkosť a priniesť úsmev, povzbudenie a čaro okamihu aj v tých najťažších situáciách.
Kde berú tú silu, nadšenie a momentálny nápad?
Ako keď vyčaria úsmev na tvári chorého dievčatka a rozospievajú ho alebo inú malú slečnu roztancujú. Alebo keď unavený a apatický dvanásťročný onkologický pacient Andy vďaka ich vystrájaniu a empatii rozhodne vyhlási: „Frajerku teraz nemôžem mať, až keď sa uzdravím!" Keď prinesú pokoj do duše starej dáme, bývalej huslistke, ktorú po mozgovej príhode primäjú k tomu, aby si s nimi zahrala a stará pani svojou hrou na husle očarí publikum.
32 krátkych príbehov, nabitých obsahom a emóciou. Každý jeden príbeh sa ma dotkol, rozosmial ma aj rozplakal, držala som klaunom a klaunkám palce, aby ich zámer vyšiel.
Odporúčam prečítať každému, mladým aj starším, ženám aj mužom.
Verím, že aj táto kniha pomôže tomu, aby Červené nosy mohli naďalej prinášať humor a smiech do nemocníc, že pomôže dobrej veci.
Aby mali čitatelia z tejto knihy aj vizuálny zážitok, spolupracovalo združenie na jej tvorbe s Asociáciou ilustrátorov. O grafický dizajn a návrh obálky knihy sa postaral Peter Gála. Texty dopĺňajú krásne ilustrácie Lucie Žatkuliakovej."

Vypočujte si prípeh Tigrie oko v podaní krstnej mamy Zuzany Kronerovej


V prípade záujmu o knižku, kúpou ktorej podporíte činnosť združenia ČERVENÝ NOS Clowndoctors, kontaktujte nás mailom na veronika@cervenynos.sk. Ďakujeme!