Voľba kandidátov na nových ústavných sudcov sa blíži. Parlament bude hlasovať už zajtra.

Záleží nám na tom, aby boli za ústavných sudcov zvolení skutoční odborníci s vysokým morálnym kreditom. V týchto dňoch vrcholí naša viac ako dvojročná práca na tejto téme. Sme radi, že poslanci pristúpili k vypočutiu zodpovednejšie ako v minulosti, a že kandidátom položili viacero otázok, ktoré sme pripravili vo VIA IURIS. Nebrali ho len ako formálnu „povinnú jazdu" a otázkami išli viac do hĺbky. Určite k tomu prispel aj záujem verejnosti a to, že každý mohol vypočutie sledovať v priamom prenose.

Zajtra nás čaká voľba v parlamente. Vzhľadom na význam ústavného súdu, je podľa nás veľmi dôležité, aby bola táto voľba verejná. Keďže noví ústavní sudcovia budú na svojom poste až do roku 2031, ľudia sa musia dozvedieť, za koho jednotliví poslanci hlasovali. Inak hrozí, že v tajnej voľbe vyberú nevhodných kandidátov a nebudú za svoje hlasovanie niesť voči nám, voličom, žiadnu zodpovednosť. Preto sme listom vyzvali všetkých poslancov, aby k voľbe pristupovali zodpovedne, a aby z navrhnutých kandidátov zvolili 18, z ktorých by následne mohol prezident vymenovať všetkých 9 chýbajúcich ústavných sudcov.

Štrngám za zmenu
Chýba ešte 1 166,38 €

Štrngám za zmenu

VIA IURIS

Fungovanie súdnictva, prokuratúry a polície sú spojené nádoby. Na to, aby súdy mohli rozhodovať spravodlivo je potrebné, aby polícia a prokuratúra fungovali zodpovedne a nezávisle. Presadzujeme systémové zmeny, aby sme tieto inštitúcie dali ďalej od rúk politikov.

To, akí ústavní sudcovia budú zvolení, je mimoriadne dôležité pre fungovanie právneho štátu. Okrem toho nás v tomto roku čaká veľa ďalších výziev, ktoré môžu ovplyvniť smerovanie Slovenska, napríklad voľba predsedu najvyššieho súdu alebo policajného prezidenta. Vo VIA IURIS presadzujeme systémové zmeny, aby kľúčové inštitúcie ako napríklad súdnictvo fungovali lepšie. Pridajte sa k nám aj vy. Vďaka vašej podpore budeme môcť v našej práci pokračovať.

Ďakujeme Vám.