Voľba kandidátov na nových ústavných sudcov sa blíži. Parlament o nich bude rokovať už v stredu.

Minulý týždeň sme vo VIA IURIS priamo z parlamentu sledovali vypočutie všetkých kandidátov na ústavných sudcov. Sme radi, že poslanci pristúpili k vypočutiu zodpovednejšie ako v minulosti, a že kandidátom položili viacero otázok, ktoré sme pripravili vo VIA IURIS. Nebrali ho len ako formálnu „povinnú jazdu" a otázkami išli viac do hĺbky. Určite k tomu prispel aj záujem verejnosti a to, že každý mohol vypočutie sledovať v priamom prenose.

Teraz nás čaká voľba v parlamente. Vzhľadom na význam ústavného súdu je podľa nás veľmi dôležité, aby bola táto voľba verejná. Keďže noví ústavní sudcovia budú na svojom poste až do roku 2031, ľudia sa musia dozvedieť, za koho jednotliví poslanci hlasovali. Inak hrozí, že v tajnej voľbe vyberú nevhodných kandidátov a nebudú za svoje hlasovanie niesť voči nám, voličom, žiadnu zodpovednosť. Preto sme tento týždeň listom vyzvali všetkých poslancov, aby k voľbe pristupovali zodpovedne, a aby z navrhnutých kandidátov zvolili 18, z ktorých by následne mohol prezident vymenovať všetkých 9 chýbajúcich ústavných sudcov.

Korupcia

Korupcia

Dôkazov únosu štátu sú desiatky a stále pribúdajú: kauzy ako Gorila, Váhostav či CT-čko. Napriek ich množstvu dodnes nebol ani jeden vplyvný človek z pozadia týchto káuz odsúdený. Nedostatky systému pomáhajú únoscom štátu.

Vyzbierali sme
2 285
zatiaľ na
4 projektov

To, akí ústavní sudcovia budú zvolení, je mimoriadne dôležité pre fungovanie právneho štátu. Okrem toho nás v tomto roku čaká veľa ďalších výziev, ktoré môžu ovplyvniť smerovanie Slovenska, napríklad voľba predsedu najvyššieho súdu alebo policajného prezidenta. Vo VIA IURIS presadzujeme systémové zmeny, aby kľúčové inštitúcie ako súdnictvo či polícia, fungovali lepšie. Pridajte sa k nám aj Vy. Vďaka Vašej podpore budeme môcť v našej práci pokračovať.

Ďakujeme Vám.