Na začiatku bola krutá zima a sedem mŕtvych bezdomovcov a v jeden jediný deň bol facebook plný úpenlivých výziev na podporu združenia, ktoré sa o nich na uliciach Bratislavy stará.

Po pár dňoch sa plnenie výzvy vyšplhalo na krásnych 30tisíc eur a financie sa zbierajú naďalej. Najviac sa mi na tom celom páči nie tá pekná suma, ale vedomie, že dokážeme mať nádej v dobro a viera, že sme stále ľuďmi. Čo je na tomto príbehu smutné, že tým siedmym zmrznutým podpora prišla už neskoro. Podobne ako naše skandovanie na námestiach už nevrátia život ani Jánovi a Martinke. Naozaj sme ľudia takí, že musíme vždy čakať až úplne do poslednej chvíle, alebo až keď už je pre niekoho prineskoro?

Naše občianske združenie nevzniklo vďaka tragédii, ale silno ich vníma, napríklad ako na jar 2015, keď sa stala séria samovrážd mladých ľudí. Myšlienka pomáhať na internete vznikla vďaka pomáhajúcej práci a uvedomeniu si faktu, že mladí sú na internete omnoho otvorenejší a je tu preto priestor na pomoc. Tak vzniklo združenie nadšených psychológov, ktorí sa rozhodli pomáhať mladým, tam, kde sú, na internete a zdarma.

Online psychologická pomoc
Chýba ešte 18 999,5 €

Online psychologická pomoc

IPčko

Až 1000 mladých ľudí zo Slovenska ročne sa obracia na našu internetovú poradňu s túžbou spáchať samovraždu. Hľadajú pomoc. IPčko už ôsmy rok denne, bezplatne, takýmto mladým ľuďom zachraňuje životy.

Dnes, aj po šiestich rokoch vidíme, že potreba pomoci je stále mimoriadne aktuálna, minulý rok sme žili hrozbou „modrej veľryby", dnes zasa vďaka výskumu vieme, že mladí trávia na internete v priemere 3h denne, pričom viac ako 50% mladých si dopisuje s ľuďmi, ktorých pozná len online a zároveň 40% mladých má pocit, že im rodičia nevenujú dostatok pozornosti. Na to, že naše rodiny sú v kríze, nepotrebujeme výskum, stačí sa nám poobzerať sa okolo seba.

My 40-ti dobrovoľníci z občianskeho združenia IPčko, prevádzkujeme internetovú „chat" poradňu IPčko.sk, kde poskytujeme zdarma odborné psychologické, sociálne poradenstvo a pomoc mladým v kríze. Naša poradňa je dostupná sedem dní v týždni, od 7:00 do polnoci online a zvyšný čas cez email. Pomoc pre mladých ľudí je u nás zadarmo, pretože veríme, že každý človek má mať šancu na pomoc a lepší život.

Od vzniku v roku 2012 sme pomáhali už viac ako 75-tisíc krát. Naši klienti s nami zažívajú zmenu vo svojom živote a po problémoch v rodine, vo vzťahoch, sebapoškodzovaní alebo dokonca myšlienkach na samovraždu sa dokážu postaviť na vlastné nohy. Našimi klientami sú najmä mladí ľudia do 25 rokov, keďže najmä im je internetové prostredie blízke. Využívame anonymitu internetu na dobré ciele, na pomoc a podporu.

Príliš mnohí ku nám prichádzajú s myšlienkami na samovraždu, a verte, že nie je to jednoduché mať na druhej strane „chatovej" linky mladého človeka, pre ktorého ste posledná slamka, ktorá ho drží pri živote. Sú to náročné situácie aj pre našich poradcov. Nie vždy máme šťastie na zadosťučinenie v podobe spätného návratu klienta a správy o jeho úspešných krokoch.

Príliš mnohé mladučké dievčatá do našej poradne privádza strach a pocit viny z toho, že im kruto ubližuje blízka osoba. Toto sú strašné chvíle. Drží nás záväzok anonymity a dodržania dôvernosti informácií, ktoré nám klienti zveria, ale pri dôkazoch o trestnom konaní sme nútení trestnú činnosť nahlásiť. Ťažko povedať, či existuje väčší pocit frustrácie, ako keď policajný zapisovateľ poznamená, že meno otca pozná, pretože tak sa volá jeho kolega a následne sa opýta tri krát, či sme si istí, že to chceme nahlásiť. Aj s tým musíme žiť, a nie je to ľahké.

Príliš nás bolí aj byrokracia a ľahostajnosť ľudí. Naše občianske združenie po celý čas existencie nemá žiadne garantované financovanie a celý chod organizácie, vrátane neustáleho vzdelávania poradcov sa financuje výhradne len vďaka dobrým ľuďom, zopár uvedomelým darcom, filantropom a altruistom. Sme za nich nesmierne vďační. Štát necíti potrebu pomôcť mladým ľuďom v núdzi, nieto ešte organizácii, ktorá supluje jeho povinné činnosti.

Každoročne dobrovoľnícky vo voľnom čase napíšeme a podáme desiatky grantových žiadostí, na všetky možné nadácie a organizácie verejnej správy a každoročne v pravidelných intervaloch prepadávame frustrácii, že to všetko vybudované musíme ukončiť, pretože z grantov nezískame zdroje a už to naozaj nedokážeme ťahať dlhšie z vlastných zdrojov.

Teraz to opäť už po xtý krát nevyzerá s nami dobre, hoci sme tvrdo pracovali a čakáme na výsledky grantových žiadostí, je možné, že po 1.7. nebudeme môcť ďalej garantovať prevádzku našej poradne. Aj dobrovoľníci potrebujú plateného koordinátora, organizácia potrebuje platiť základnú réžiu a najmä pravidelné vzdelávania a supervízie poradcov. Naša práca je príliš zodpovedná, na to, aby sa robila bez potrebného minimálneho organizačného zázemia.

Prosím nečakajme na tragédie mladých ľudí, skúsme spoločne robiť dobro a podporme dobrú vec, bez toho, aby niekto musel umierať. Keby si 100 ľudí nastavilo pravidelný trvalý príkaz na 20 eur mesačne, tak dokážeme garantovať prevádzku našej poradne. Veď 100 ľudí je málinko a 20 eur je dnes nič. A v pomere voči stovkám zachránených mladých ľudí je to smiešne nič. Veď aká je cena za záchranu života mladého človeka či nasmerovanie jeho cesty priaznivým smerom?

Nájdeme sto ľudí, ktorí nečakajú kým je prineskoro?

zdroj: https://www.facebook.com/StreetworkOZVagus/photos/a.189923494425466.49121.184459384971877/1587864027964732/?type=3&theater