Začiatkom nového roka sme sa v Ulite venovali spoznávaniu na Slovensku nie úplne bežných kultúr. V tejto aktivite sme nadväzovali na tému, ktorú sme začali už v priebehu minulého roka- na spoznávanie iných kultúr. Vo februári sme sa stretli s Kamilom z Palestíny a s Rohlim z Afganistanu. S oboma sme strávili veľmi príjemný čas, naučili sme sa niečo o ich kultúrach a obaja nás naučili jednoduché, ale skvelé recepty, s ktorými sme sa rozhodli podeliť aj s vami :) Prinášame vám miniseriál, v ktorom sa dozviete, ako naše návštevy prebiehali a naučíte sa, ako si dobroty z Palestíny a Afganistanu pripraviť doma.

Kamil, ktorý vyrastal v Palestíne, ale už pomerne dlhú dobu žije na Slovensku, nás navštívil priamo v Ulite. Prišiel odetý do tradičného palestínskeho odevu, ktorým je sako a palestínska šatka (tzv. keffiyeh) a začal na deti rozprávať po arabsky. Deti museli dlho lúštiť, aby zistili, odkiaľ Kamil prichádza. Nakoniec sa dohovorili a veľmi si padli do oka. Kamil si pripravil naozaj zaujímavý program a s deťmi vedel veľmi dobre komunikovať, takže tie boli z neho nadšené.

Najprv sme si dali malý testík, v ktorom sa deti mohli dozvedieť základné fakty o Palestíne, ako napr. to, že tam spolu žijú židia, moslimi aj kresťania, či že Betlehem, ktorý deti poznajú najmä zo spojitosti s Vianocami, sa nachádza na území Palestíny. Následne nám Kamil ukázal základy arabskej kaligrafie a deťom napísal ich mená a odkazy pre nich v arabčine. Deti si to tiež mohli skúsiť a to bolo pre ne naozaj niečo nové a výnimočné. Boli z toho nadšení! :)

Vyjdime z Ulity
Chýba ešte 1 677 €

Vyjdime z Ulity

Ulita

Sídlisko Kopčany je trochu zabudnutou časťou Petržalky. Žije tu kopec detí a mladých ľudí, ktorí často nemajú kde zmysluplne tráviť voľný čas. Preto je tu už 15 rokov Komunitné centrum Kopčany, ktoré im poskytuje širokú ponuku aktivít a tiež podporu v náročných životných situáciách.

Po arabskom písaní si niektoré deti vyskúšali rôzne spôsoby nosenia šatiek na hlave. Tie závisia od toho, v akom počasí a prostredí sa používajú (slúžia napr. ako ochrana pred slnkom a prachom), či na akú príležitosť sa nosia. Aby sme sa trochu rozprúdili, zatancovali sme si tiež dabke, čo je tradičný Palestínsky tanec. Zvládli sme síce iba pár základných krokov, ale bola to zábava!

No a samozrejme, najlepšie na koniec! :) Na záver klubu sme si uvarili typický palestínsky pokrm, ktorým je hummus. K nemu sme si dali aj za'atar a tahini a celé to jedli s pitou. Zaujíma vás, čo sa pod týmito názvami skrýva? Tak sledujte už čoskoro druhú časť nášho miniseriálu, v ktorom vám odkryjeme toto tajomstvo a aj to, ako si jednotlivé pokrmy pripraviť :)