V sobotu 19. marca sme vyčistili prírodnú rezerváciu Topoľové hony. Krásne miesto na prechádzky, cyklistiku alebo relax pri pivku v bufete Na konci sveta. Tí ktorí to tu poznáte, viete o čom hovoríme :-).

Ďakujeme približne 50 dobrovoľníkom zo skupiny Geocaching, našim členom združenia a dobrovoľníkom, ktorí v uplynlú sobotu pomohli k veľkému vyčisteniu lesa a niekoľkých čiernych skládok v tejto oblasti. Od 9-tej ráno do 15-tej popoludní, dobrovoľníci naplnili približne 4 kusy 16m2 veľkokapacitných 8-tonových kontajnerov. Navyše dve celkom plné dodávky, ktoré zapožičala Mestská časť Podunajské Biskupiceplné pneumatík (cca 70ks) sme zaviezli priamo do zberného dvora. Akcie sa zúčastnili dobrovoľníci od 2 rôčkov do cca 80 a týmto spôsobom si tak uctili Medzinárodný deň lesov. Symbolicky v prvý jarný deň sa tak tento les nadýchol a prebudil do čistého rána. Sme vďační za spätnú väzbu od dobrovoľníkov, ktorí si pochvaľovali organizáciu, koordináciu a hojnú účasť na akcii. Ocenili okrem iného aj vedomosti, ktoré získali o dĺžke rozkladu odpadu v prírode. Deti sa tešili z vykonanej práce a potešilo ich tématické Pexeso, ktoré si odniesli domov. Dospelí ocenili"52“ku na zahriatie" a pri koláčiku, pagáčiku a teplom čaji s horalkou nadviazali nové priateľstvá, medzi sebou vášnivo diskutovali o tom, ako môžu niektorí ľudia zahodiť toľko odpadu bezohľadne do lesa. Našli sme pneumatiky, chladničky, televízory, počítače, nábytok, ale aj oblečenie elektroniku, sklo, plasty, množstvo striekačiek, stavebnú suť ...veď posúďte sami z fotografií pod článkom.

Les nie je smetisko
Chýba ešte 1 250 €

Les nie je smetisko

Všestranko

Viete aký dlhý čas je potrebný na rozloženie odpadkov zanechaných v prírode? Pomôžte nám finančným príspevkom a naše združenie rozmiestni na Slovensku tieto skvelé vzdelávacie informačné panely. Pomôžete sebe a nasledujúcim generáciám zachovať čistú prírodu nezaťaženú odpadom.

Je milé a chválihodné, vidieť stále viac ľudí, ktorí obetujú svoj voľný čas, aby kus prírody pre nás všetkých bol čistý a zdravý. Ďakujeme za podporu a veríme že náš drevený infopanel Les nie je smetisko čoskoro pribudne aj do tejto lokality ako edukačná pomôcka.

Ak Vám neostal čas zapojiť sa do tejto akcie osobne, čistý les môžete podporiť aj tým, že finančne prispejete na výrobu infopanelov (foto dole), ktoré pomáhajú vzdelávať ľudí o tom, ako dlho trvá rozloženie odpadu pohodeného v prírode a že les nie je smetisko. Z darovaných finančných prostriedkov by sme radi dali tento rok vyrobiť 6 kusov drevených infopanelov. Jeden umiestnime aj v tejto lokalite, ktorú sme z časti vyčistili od čiernych skládok.

Veľké ĎAKUJEME patrí každému dobrovoľníkovi ktorí pomohol, zbaviť prírodu tohto nechceného bremana. Každý z nich vykonal záslužný čin pre všetkých nás za čoim patrí rešpekt!

ĎAKUJEME za pomoc!