Martin Dait (37) z Bratislavy vo svojich 15 rokoch skočil šípku do vody, zlomil si krčnú chrbticu a ostal na vozíku. Jeho hendikep mu však pri športovaní vôbec nie je prekážkou. Robí mnoho adrenalínových športov ako je paraglajding, jazdí na vodných skútroch, potápa sa a aktívne sa venuje tancu. Srdcom je však motorkár, preto je jeho snom mať vlastnú motorovú buginu.

Odkiaľ ste sa o projekte Nezastaviteľní dozvedeli?

Povedal mi to kamarát, s ktorým pôsobím v občianskom združení a jeho podporili v projekte v minulom roku. Teraz mu prišla informácia o novom projekte a on mi to posunul. Napísal som a vybrali ma, aj keď som tomu vôbec neveril. Keď som si pozeral históriu, ktoré veci boli podporené v minulosti , tak to, čo žiadam ja nevybrali nikdy. No som veľmi rád, že si vybrali práve mňa.

Nezastaviteľní
Chýba ešte 24 856,5 €

Nezastaviteľní

Nadácia Pontis

Projekt Nezastaviteľní pod záštitou značky Birell už 5 rokov pomáha tým, s ktorými sa osud nemaznal. Tento rok projekt pomôže vrátiť sa k aktívnemu životnému štýlu 21 ľuďom zo Slovenska a Česka. Zmyslom projektu Nezastaviteľní je motivovať zdravých ľudí k tomu, aby športovali a tým pomohli hendikepovaným.

Čím vás projekt Nezastaviteľní oslovil?

Páči sa mi filozofia, že podporujú ľudí, ktorí chcú aktívne športovať a nemusia byť na vrcholovej úrovni. Tam sú už iné organizácie, ktoré by mali hendikepovaných podporovať. Chýba ale podpora ľudí, ktorí chcú žiť aktívny život, ale nie vrcholovo.

Je tento projekt motiváciou aj pre ďalších hendikepovaných?

Určite áno. Napriek tomu, že to je mladý projekt, tak informácia sa šíri. Ľudia vnímajú pozitívne celú myšlienku. Tá filozofia by mala byť zachovaná.

Akému športu sa venujete?

Žiadam o buginu, čo je terénne motorové vozidlo, ktoré mi umožní dostať sa do lesa. V minulosti som už buginu mal, ale ukradli mi ju zo zamknutej garáže. Teraz mi moja finančná situácia neumožňuje zakúpiť si novú. V minulosti som nadobudol množstvo nových priateľstiev, kontaktov, aktívne som sa zapájal do motorkárskych zrazov. Jazda na bugine sa najviac približuje pocitu jazdy na motorke. Moja diagnóza mi neumožní jazdiť na motorke, takže toto bola alternatíva. Okrem toho robím tanečný šport na vozíčku, kde som reprezentantom Slovenskej republiky. Som niekoľkonásobným víťazom svetového pohára a mnohých ďalších menších súťaží.

Čo vás motivuje športovať?

Už aj pred úrazom som skúšal rôzne športy. Aj napriek môjmu úrazu som s tým neprestal. Okrem jazdenia na bugine som skúšal aj kyvadlo či paraglajding. Som tiež licencovaný potápač a jazdím na vodných skútroch. Šokovala ma jazda na dakarskej tatrovke. Zobral ma Tomáš Tomeček a niekoľko dní ma vozieval na svojich tréningoch na Slovensku. Vyskočiť meter a pól do vzduchu na tatrovke je zážitok. Každý šport je o niečom inom a rád skúšam nové veci. Snažím sa žiť naplno. Keď niekomu napíšem, že chcem ísť napr. do hurricane factory vyskúšať si simuláciu voľného pádu, tak ľudia okolo vždy hľadajú cestu, ako mi to umožniť.

Aký je váš hendikep?

V 15. rokoch som skočil do vody hlavičku a zlomil som si krčnú chrbticu. Ostal som ochrnutý od krku dole. Tvrdou rehabilitáciou som dosiahol to, že ruky mám natoľko silné, že si viem sám presadnúť do auta, naložiť si vozík a presúvať sa. Jemná motorika je veľmi slabá. Nohy mám však úplne ochrnuté. Lekári si najskôr mysleli, že sa už nikdy sám ani nenajem, ale cvičením a tým, že som bol tvrdohlavý sa to dalo. Trvalo mi to asi 3 roky. Veľmi mi pomohla rodina a Národné rehabilitačné centrum.

Je ťažké vyrovnať sa so svojim hendikepom?

Niektorí sa uzavrú a nemajú chuť ďalej žiť, ale ja taký nie som. Zmierený a vyrovnaný s tým nie som, skôr som si zvykol. Zmierenosť končí hneď, ako príde nejaká architektonická bariéra. V mojom živote som musel trochu pribrzdiť. V minulosti som sa chcel stať kuchárom, barmanom, čašníkom, bol som aj prijatý na hotelovú akadémiu, ale keď sa mi stal úraz, musel som od tohto zámeru upustiť a prejsť na inú školu.

Ako váš hendikep vníma okolie?

Rodina si zvykla, aj keď im trošku prekáža, že vymýšľam rôzne aktivity ďalej. Teraz už aj bývam samostatne, tak sa mame odľahčilo.

Čomu sa venujete?

Pracujem pre chránenú dielňu v Nitre, kde robím obchodného zástupcu a predávame IT technológie. Venujeme sa softvérovým zabezpečeniam.