Záver mája bol v Malackách rušný. Nezisková organizácia Vstúpte priniesla do Malaciek Restaurant Day (21. 5.) a Malackú šošovicu (28. 5.) Aj tu mohli návštevníci podporiť jej činnosť.

Restaurant Day

V sobotu 21. mája sa malacká nezisková organizácia Vstúpte zapojila do medzinárodného festivalu jedla – Restaurant Day, ktorý sa uskutočnil na trinástich miestach Slovenska. Dobroty v jednodňovej reštaurácii v parku na Kláštornom námestí si vychutnalo niekoľko desiatok návštevníkov. A veru boli si na čom „pošmáknúť“ – indický dhál z červenej šošovice, zeleninový bulgur, čokoládové mufiny, pusinky, ale aj výborný hovädzí guláš – to je len malý výpočet toho, čo ste na stole Vstúpte, n. o. našli. Restaurant Day však nie je len o chuti, ale v prvom rade o pomoci. Podpore organizácií, ktoré sú zapojené do Dobrej krajiny zriadenej Nadáciou Pontis. Ide o registrovanú zbierku na ministerstve vnútra, v Malackách vyzbierali v sobotu 420,93 €. Z darov a príspevkov, ktoré aj malacká neziskovka takto získa môže zlepšovať podmienky pre zamestnancov chránenej dielne, ale aj klientov mentálnym znevýhodnením navštevujúcich rehabilitačné stredisko.

Strecha pre Vecičky s Dušou
Chýba ešte 5 450 €

Strecha pre Vecičky s Dušou

Vstúpte

Milý dobrodarca, už dlho pátrame v zastúpení nášho Sherlocka Holmesa (Peťka s Downovým syndrómom) po ľuďoch ako si Ty. Tých, ktorí sa stávajú pre nás anjelmi a pomáhajú nám zvládnuť náročné situácie. Tých, ktorí nás povzbudzujú v práci, v rozvíjaní našich zručnosti. Tých, ktorí sa podelia a povzbudia nás aj finančnými darmi, vďaka ktorým zlepšujeme naše služby. Tých, vďaka ktorým sú dni našich kamarátov s mentálnym postihnutím naplnené. Našli sme Ťa. Ďakujeme :-)

Napriek tomu, že Restaurant Day sa uskutočnil v Malackách po prvý raz, pritiahol návštevníkov, ktorí si mohli skutočne pochutiť a ešte aj podporiť dobrú vec.

Peťkovi zo Vstúpte veľmi chutil hovädzí guláš. Ten neziskovke sponzorsky uvarila reštaurácia Oliveto.

Súčasťou dňa boli aj tvorivé aktivity. Vyrábali sa mandaly - ako inak z pochutín a strukovín :)

Výbornú náladu prinieslo na Kláštorné námestie duo Pali a Pali, ktoré sa vo Vstúpte venuje muzikoterapii.

Malacká šošovica

28. mája sa uskutočnila jarná Malacká šošovica. Malacké handmade trhy, ktoré natrvalo zakotvili v parku na Kláštornom námestí, prinášajú veľa radosti a šošo šiši zábavy do centra. Osvedčilo sa aj spájanie s inými akciami. Tentokrát s Dňom detí a Veterán Rallye. Fotkami priblížime radosť zo šišo šošo dňa :)

Ľudové tradície na Záhorí pretrvávajú aj vďaka FS Lábjan, ktorý sa predstavil svojím jarným pásmom.

Začínajúca folková kapelka z Bratislavy Las Puertas sa na šošovici cítila príjemne, prispeli na začiatku programu k dobrej nálade a pri odchode sľúbili, že radi prídu aj nabudúce.

CirKus-Kus a jeho šarmantné klaunky, pre divákov bola pripravená nielen klauniáda, ale aj cirKusantský workshop.

Malacká šošovica má výrazne sociálny rozmer. Medzi jej organizárov patrí nezisková organizácia Vstúpte, pravidelne chodí aj Dom Svitania z Jakubova, OZ Čarovný prútik, ktoré sa venuje deťom s DMO, tento raz prišla aj nezisková organizácia Prima z Bratislavy. Medzi jej klientov patria ľudia s mentálnym znevýhodnením. Sú nielen šikovní divadelníci, ale aj zruční.

Počas Malackej šošovici vzniká príležitostné trhovisko. Malačania majú skutočne o takýto typ nákupu od domácich producentov, chovateľov a pestovateľov skutočný záujem.

Spokojné organizátorky zľava Lucia, Majka a Sabinka. Najbližšie sa Malacká šošovica uskutoční 24. septembra. Bude spojená s divadelným festivalom Zejdeme sa na hambálku.