Žil dlhé roky v Čechách. Zo začiatku pracoval, prišiel o zamestnanie, pretĺkal sa jak sa len dalo, žil pod stanom pri rieke, zavše chytal ryby- šťuky (to sú kanibali, vraví), kapre, nahadzoval udice a čakal a čakal. Neskôr ťažko pracoval u nejakého podnikateľa, za bývanie v hangári a stravu.

Doklady mu dávno prepadli. Vážne ochorel a slabol. Dva vývody zo žalúdka. Keď sa dá, tak sa dá. Keď sa nedá, musí sa tiež dať. A tak sa Ľuboš pretrmácal od sestier Vincentiek v Starej Boleslave v Čechách až do Útulku svätej Lujzy v Bratislave.

...odvtedy na fajčiarke, keď sa potichu vyplížim na svoju tajnú cigaretu, nech ma nikto nevidí a nepočuje, a on tam posedáva tiež, v sivom pyžame (visí na ňom), napoly usmiaty, napoly smutný, jarnoletný večer, na záhrade tieň a vlaha, medzi hriadkami sýkorky, zbierajú stonky na hniezda. Príroda zjasnevia, Ľuboš sa stráca.

Raňajky a čistá bielizeň pre ľudí bez domova
Chýba ešte 8 489,32 €

Raňajky a čistá bielizeň pre ľudí bez domova

Depaul Slovensko

Ľudia, ktorí skončia na ulici, sú odkázaní sami na seba. Nie je to len samota, opustenosť a nepohoda, ktorá ich trápi. Mnohí sú chorí, imobilní, bezvládni… a počasie, ktoré my prežívame ako nepohodu, pre nich znamená ohrozenie života.

„Bojuje s náročnou chorobou", ako sa tajuplne hovorieva, keď sa niekomu nechce nazvať rakovinu jej vlastným menom. Tú Ľubošovu na prvý pohľad nevidno, ale je to náročná, nezvládnuteľná spoločníčka. Občas ma ovanie, keď nadránom prinesiem nutridrinky do presvetlenej izby a on vraví že veď dobre, sestrička, veď dobre, no, dám si. Alebo - má vývody zo žalúdka a nemôže jesť bársakú stravu, skrátka a dobre ju nestrávi.

Keď máme šošovicu, ideme mu uvariť do kuchynky radšej krupicovú kašu a poriadne mu na ňu naštedríme masla aj nutely, že veď oslaďte si život. A on - sestrička, menej sladkého, menej. Nemusíte toľko.

Práve s nutridrinkami máme trvalý problém v Útulku sv. Lujzy - jeden (pre dlžníkov na zdravotnom poistení) stojí 1 Euro. Ľuboš potrebuje denne aspoň 3, strieda útulok a nemocnicu, chemoterapiu, oddych, diéty, bolesti, bezsenné noci, spavé dni. Liečba je paliatívna. Nutridrinky sú preň nevyhnutnosťou, sú v nich nutrične rozpustené všetky potrebné živiny, aby Ľuboša choroba nevyčerpala ešte viac. A nie len pre neho sú nevyhnutné - zoslabnutý klient po desaťročiach na ulici, aj iní klienti s nenapraviteľným trávením ich súrne potrebujú tiež.

Za každý Váš dar a podporu prostredníctvom Dobrej krajiny Vám budeme vďační!