V rámci ďalších stretnutí letnej školy varenia v júni sa matky s deťmi z rodín v náročných životných situáciách učili pripraviť si bazový sirup.

V rámci ďalších stretnutí letnej školy varenia v júni sa matky s deťmi z rodín v náročných životných situáciách učili pripraviť si bazový sirup.

V jeden slnečný podvečer sme sa s deťmi a ich mamami vybrali na zber bazového kvetu, z ktorého sa neskôr naučili pripraviť chutný sirup.

Sebestačné oravské rodiny
Chýba ešte 2 186,63 €

Sebestačné oravské rodiny

Misia mladých

Deti prišli o otca, matky o manžela ako živiteľa rodiny vinou choroby alebo úrazu. Mnohé rodiny v oravskom regióne sa tak ocitli v náročnej životnej situácii a vo finančných ťažkostiach. S pomocou občianskeho združenia Misia mladých sa učia sebestačnosti. Bezplatným darovaním hospodárskych zvierat, ovocných stromčekov, semien plodovej, listovej a koreňovej zeleniny môžete pomôcť týmto rodinám v samostatnom hospodárení a zvyšovaní sebestačnosti aj vy. Súčasťou pomoci je aj vzdelávanie matiek a detí z týchto rodín v oblasti spracovania produktov zo zeleniny a ovocia, zberu, využívania a poznania byliniek.

Letná škola varenia je jednou z aktivít občianskeho združenia Misia mladých. Pomáhame v súčasnosti 14 rodinám v núdzi, ktoré prišli o manžela, otca, vinou choroby stratili dieťa alebo rodiča. Pomáhame im postaviť sa opäť na vlastné nohy. Pomáhame dobrovoľnícky a všetky dary, ktorými nás obdarujete na Dobrej krajine do posledného centu využívame pre rodiny. V roku 2012 sme darovali 3 rodinám po 10 sliepok a 4 rodinám sme zasadili 10 ovocných stromčekov. V roku 2013 sme zorganizovali úvodný bylinkový kurz pre matky z rodín v núdzi. Na jar 2014 dostalo ďalších 6 rodín po 10 sliepok, okrem toho niektoré rodiny dostali aj morky a kozy.

Ďakujeme všetkým darcom, ktorí pomáhajú.

Tu je fotozáznam z kurzu varenia bazového sirupu:


Vyrážame na pátranie po kríkoch Bazy čiernej.


Zbierame spoločne veľké kvety plné voňavého peľu.


Po nazbieraní kvetov sa matky s deťmi pustili do prípravy chutného bazového sirupu.


Natrhali sme kvety do vody, pridali citrón a nechalo sa to cez noc postáť. Nasledujúci deň sme pokračovali v prípareve.


Zmes sme precedili, pridali cukor a po prevarení bol hotový chutný bazový sirup.

Ďakujeme všetkým darcom Misie mladých, ktorí nám pomáhajú oravským rodinám v núdzi. Sme vďační za každý vás dar.

Ak chcete prispieť pre lepší život oravských rodín v núdzi, môžete darovať tu.