Tento rok mali viacerí študenti možnosť absolvovať s nami víkend programu Mobilný pedagóg. V rámci svojho štúdia majú častokrát málo príležitostí, vyskúšať si priamu prácu s deťmi s poruchou sluchu. Čo im to prinieslo a ako to ovplyvnilo ich životné cesty, Vám porozpráva študentka Katka.

Prvý februárový víkend sme ako tím OZ Nepočujúce dieťa s našimi dobrovoľníkmi trávili veľmi aktívne v Tatranských Matliaroch na úvodnom stretnutí programu Mobilný pedagóg. Vďaka Nadačnému fondu Telekom pri Nadácii Pontis je to už 5. ročník a pomáha 30 rodinám s deťmi s poruchami sluchu. Tento program je krásnym spojením práce niekoľkých tímov, odborníkov a jednotlivcov. Na príprave sa podieľali Nadácia Pontis, Eduma, OZ Nepočujúce dieťa, odborníci, garanti, špeciálny pedagógovia, skúsení rodičia a študenti v roli dobrovoľníkov.

Nepočujúce dieťa - pomôžme rodičom rozumieť svojim deťom
Chýba ešte 6 467,69 €

Nepočujúce dieťa - pomôžme rodičom rozumieť svojim deťom

NepocujuceDieta.sk

Pre nepočujúce deti je v stávke veľa - ak nikdy nepočuli, bude pre ne skoro nemožné vedieť hovoriť či čítať s porozumením. Celý počujúci svet im ostane zatvorený. Nemusí to tak byť. Pomôžme ich rodičom, aby s nimi vedeli komunikovať a pomôcť im včas.

Víkend je zahájením tohto programu, ktorý ďalej prebieha v rodine dieťaťa. Tu ich po dobu 10 mesiacov navštevuje ich mobilná pedagogička – tentokrát od februára do novembra 2017. Mobilný pedagóg je výnimočný práve tým, že pracuje s dieťatkom aj jeho rodičom v ich domácom prostredí. Mobilná pedagogička učí rodiča, ako u detí hrou rozvíjať sluch a reč.

Počas víkendu sa organizátori snažili rodičom, najmä mamám, sprostredkovať čo najviac informácii o strate sluchu, o práci s vlastnými emóciami a spôsoboch, ako rozvíjať svoje dieťa. OZ Nepočujúce dieťa sa zameralo zase na oteckov či dedov s deťmi a pripravili im bohatý a zábavný, miestami aj edukatívny program.

„Možnosť zúčastniť sa je pre mňa česť.“
Dobrovoľníčka Katka bola s nami pri tom.

Katka, akými cestami si k nám prišla a ako hodnotíš tvoje pôsobenie na Mobilnom pedagógovi?

„Už štvrtý rok som študentkou surdopédie. Na otázku, prečo som sa rozhodla študovať práve tento odbor, neviem odpovedať žiadnym srdcervúcim príbehom. Paradoxom bolo, že som dovtedy ani nevidela, ani nestretla nepočujúceho človeka, takže chvíľami som pochybovala o svojom výbere. Štúdium ma však veľmi pohltilo a zistila som, že som sa v surdopédii našla.

Vďaka našej pani profesorke Darine Tarcsiovej som sa ako dobrovoľníčka dostala do Občianskeho združenia Nepočujúce dieťa. Možnosť zúčastniť sa a pomáhať na programe Mobilný pedagóg bola pre mňa česť. Súčasťou programu bol skvelý realizačný tím, v ktorom medzi nami vznikli silné priateľstvá s rovnakým cieľom. Pomáhať. Ferko a Ľubka Majtánovci, zakladatelia OZ Nepočujúce dieťa, mali vždy čas vypočuť si moje nápady, usmerniť ma a pomôcť mi ich zrealizovať. Úprimne, ešte som nezažila tak silnú vieru v môj potenciál, akú som pocítila od nich.“

Čo bolo tvojou úlohou?

„Počas víkendu sme mali možnosť realizovať sa v dvoch líniách programu. Ja som si vybrala ten, kde sme sa venovali deťom. Vďaka lektorke Monike Podhájskej z tanečnej školy Dance Kids sa nám podarilo pripraviť a zrealizovať sériu troch trojhodinových hudobno-pohybových aktivít. Deti mali priestor sa s nami vyblázniť a vytancovať, zatiaľ čo my sme dbali na to, aby vnímali hudbu, zlepšovali svoju koordináciu a hrubú motoriku, či zábavným spôsobom sa učili posunky. Nášho programu sa zúčastnili aj oteckovia, ktorí nielen pozorovali, ako sa môžu so svojimi deťmi doma hrať, ale mali možnosť porozprávať sa so skúsenými rodičmi detí s poruchou sluchu. Rodičmi, ktorí sa o svoje skúsenosti rozhodli podeliť a teraz pomáhajú v Rodičovskej online poradni. Pre deti sme tiež pripravili kreatívne dielničky, v rámci ktorých sme s deťmi farbili, kreslili, nalepovali, vystrihovali, odtláčali a vyrábali všetko možné. Prínosom všetkých aktivít bol hlavne plnohodnotne a naplno vyplnený čas detí, s priestorom naučiť sa niečo nové a aj možnosť priučit sa nejaký ten posunok!"

A čo to dalo tebe osobne?

V prvom rade odhodlanie, stať sa dobrou špeciálnou pedagogičkou. Zažila som veľa silných chvíľ, kedy som pocítila, že robím správnu vec a študujem naozaj to, čo ma baví. Stretla som silných a milujúcich rodičov, šikovné deti a ľudí, ktorí sa stali mojim vzorom. Vďaka tomuto víkendu mám nové a silné priateľstvá s dievčatami – dobrovoľníčkami, s ktorými zdieľam rovnaké názory a pocity. Každý večer sme dokázali hodiny diskutovať o tom, ako v budúcnosti pomôžeme špeciálnej pedagogike na Slovensku. Stal sa z nás tím, ktorý o pár rokov môže meniť životy ďalších nepočujúcich detí k lepšiemu.“

Katka, ďakujeme za tieto povzbudivé slová.

Tento rok mali viacerí študenti možnosť absolvovať víkend a aktívne sa podieľať na príprave programu, či aktivít. Väčšina z nich boli študentky práve špeciálnej pedagogiky, ktoré študujú odbor surdopédie – pedagogiky sluchovo postihnutých. Tešíme sa z ich nadšenia, ktoré vychádza z reálnej práce s rodinami a deťmi. V rámci svojho štúdia majú častokrát málo príležitostí, vyskúšať si priamu prácu s deťmi s poruchou sluchu, spoznať bližšie ich rodiny. Je skvelé, keď tento víkend je prínosom nielen pre rodičov a nepočujúce deti z programu Mobilný pedagóg, ale rovnocenne aj pre študentky a študentov, budúce odborníčky a odborníkov, ktorí si týmto spôsobom zažívajú a skúšajú svoje budúce profesie.

V OZ Nepočujúce Dieťa vieme, že nie všetci rodičia okúsia tento prínos. Rodín v programe je 30, detí s poruchou sluchu sa na Slovensku ročne rodí približne 200. Mnohé rodiny sa do programu nedostanú, či potrebnú pomoc získajú iba na 10 mesiacov. Vieme, aký je to rozdiel – mať ten prvotný impulz, že zmena je možná a vedieť ako umožniť svojim deťom napredovať. Otvoriť im možnosť naučiť sa reč, nezavrieť ich do ticha a umožniť im vyvíjať sa včas.

Práve preto pripravujeme systém vzdelávania rodičov, tvoríme vzdelávacie aktivity, hry a pripravujeme slovník posunkov. jsd

Vieme, že ak je šťastný rodič, je šťastné aj dieťa.

Našu prácu milujeme, pretože vieme, že má zmysel. Ak chcete pomôcť rodinám detí s poruchou sluchu aj Vy, podporiť nás môžete vyššie, stlačením tlačidla "Podporím". Môžete sa stať aj pravidelným darcom a podporovať naše projekty automaticky každý mesiac. Ďakujeme. ;-)

PS: Príďte s nami v sobotu 20.mája osláviť 2.Deň nepočujúcich detí a ich priateľov! Oslávime spolu 2. narodeniny OZ Nepočujúce dieťa a radi vás spoznáme. Bude bohatý program, zábava, skvelé workshopy, naučíme vás pár posunkov a niečo dobré ochutnáme.