Kto z našich najvyšších ústavných činiteľov mal v poslednej debate najväčší podiel nepravdivých výrokov?

Vedeli by ste, ktoré sú dve najrurálnejšie krajiny EÚ, koľko Ukrajincov pracuje v Poľsku, aký je priemer zamestnanosti v poľnohospodárstve v EÚ a koľko presne ministrov školstva sa vystriedalo počas prezidentovania Andreja Kisku? Ak nie, nevadí. Ani náš prezident to správne netrafil v poslednej relácii, ktorú Demagog.SK overoval.

Andrej Kiska hovoril pravdu len v polovici vyslovených výrokov, čo sa nepodobá jeho výkonom z minulosti. Celkové pravdivostné skóre na Demagog.SK sa mu zhoršilo len minimálne, stále dosahuje nadpriemerných 86,86 % pravdivých výrokov.

Odhaľujeme nepravdy a zavádzania politikov
Chýba ešte 2 500 €

Odhaľujeme nepravdy a zavádzania politikov

Inštitút pre dobre spravovanú spoločnosť - SGI

Politici vo svojich prejavoch a v diskusiách často operujú s faktami. Každý volič však nemá časové možnosti na overenie toho, či politik hovorí pravdu. Preto sme tu my, aby sme za Vás výroky politikov overili

Nepravdy a zavádzanie sa pritrafili aj Kiskovym diskusným partnerom. Ako jediný zavádzal Peter Pellegrini, keď tvrdil, že počas jeho pôsobenia na ministerstve financií sa im s Petrom Kažimírom podarilo vykynožiť daňové podvody. Daňové podvody stále sú a vo výbere DPH sa dokonca vyskytujeme na najnižších priečkach spomedzi krajín EÚ.

Pellegrini ďalej netrafil počet lôžok v univerzitných nemocniciach. Andrejovi Dankovi sme našli tri nepravdivé výroky, kedy v jednom nesprávne uviedol podiel cestovného ruchu na HDP na Slovensku a následne v Rakúsku. Tiež nadhodnotil počet poslancov, ktorý hlasovali za zákon o duálnom vzdelávaní.

Prezident Kiska síce v danej relácii dopadol pravdivostne najhoršie, no v celkovom priemere na Demagog.SK nad svojimi diskusnými partnermi vedie v pozitívnom zmysle. Podiel Pellegriniho pravdivých výrokov (80,17 %) je nižší ako u Kisku a Danko má dokonca pravdivých výrokov len 56,85 %.

*podiel pravdivých výrokov počítame zo všetkých overiteľných výrokov, do týchto výpočtov teda nezaraďujeme výroky, ktoré sme označili ako neoveriteľné