Príbeh z denníka Návraťáka: ,,A chcela by som vedieť PREČO s ňou naozaj nemôžem žiť a či na mňa myslí....," počúvam 12-ročnú Aničku ako si nahlas húta o maminke, ktorá ju priviedla na svet. Osem rokov žije v pestúnskej rodine, predtým bola v detskom domove a v nemocnici. So svojou biologickou maminou žila len, keď bola u nej v brušku, o ockovi nevie nič, ani jeho meno. Pozerám na jej hnedé vlasy, počúvam ako sa jej trasie hlas, keď kladie tieto otázky a v očiach má obzor, ku ktorému je ťažko dovidieť. V škole upútava pozornosť "vyrábaním konfliktov", doma zase krádežami a klamstvami. Stretávame sa dva mesiace a je mi jasné, že s jej myšlienkami by som ani ja nestála pevne na svojich nohách. Keď životný príbeh bolí, jedna z možností pomoci je jeho liečba, tzv. terapia životného príbehu. Keď životný príbeh bolí, nestačia informácie pochádzajúce z úradných správ, či rozsudkov - správy nezahoja boľavé srdce. Anička potrebuje vypovedať, čo cíti a oddeliť od seba to, čo nie je jej vina. Potrebuje mať odpovede a rozumieť. Je statočná a ja viem, že pestúni nezlyhali, ak vyhľadali odbornú pomoc. NIE! Pochopili, že spolu môžeme byť Aničke takou oporou, akú dnes potrebuje, aby mali spolu zajtrajšok.“ Danka Žilinčíková, sociálna poradkyňa z Centra Návrat v Banskej Bystrici.

Deti a mladí dospelí z rodín v ohrození i z náhradných rodín majú za sebou často ťažkú minulosť poznačenú stratami, traumami či strádaním a mnohí z nich niečo podobné prežívajú aj v súčasnosti. Nie je žiadnym prekvapením, že tieto boľačky sa začnú prejavovať aj v ich správaní. Dostávajú sa tak do rôznych rizikových situácií a zároveň sa stávajú dennodennou výzvou pre rodičov, učiteľov či iných odborníkov.

Tieto deti potrebujú podporu od svojho okolia, komunity a odbornú pomoc, aby sa vyrovnali s minulosťou, našli sami seba a svoju identitu. Potrebujú NÁS, aby objavili svoju hodnotu, rozvinuli svoj potenciál a plnohodnotne sa tak integrovali do spoločnosti.

4500 opustených detí chce vyrastať v rodine
Chýba ešte 3 890,73 €

4500 opustených detí chce vyrastať v rodine

Návrat

Hľadáme pre opustené deti rodičov, ktorí im vytvoria bezpečný domov a ponúknu sami seba. Tieto deti ale často prežili traumatickú udalosť a my im aj ich novým rodičom s vašou pomocou ponúkame možnosť rôznych terapií, ktoré im pomôžu preliečiť "boľačky" na duši.

Aj vďaka podpore od individuálnych darcov sme minulý rok sprevádzali 11 mladých dospelých alebo dospievajúcich v rôznych špecifických situáciách a 10 mladým sme poskytli terapeutickú podporu využitím Sandplay terapie. Realizovali sme nízkoprahové aktivity a podporné skupiny pre viac ako 40 detí (nízkoprah v Banskej Bystrici a Klub Binec v Prešove).

Príbehy týchto detí nemajú ešte konce, majú súčasnosť, ktorú môžeme spolu meniť.

Ďakujeme za Vašu podporu, ktorá umožňuje našim terapeutom a psychológom byť tu pre ne vždy, keď nás potrebujú!