Dvanásty ročník kardiotábora zmenil po troch rokoch miesto konania. Prvýkrát sa uskutočnil v horskom hoteli Bartoška (Čremošné) v prekrásnom prostredí pohoria Veľká Fatra. Tábora sa v dňoch od 28. júna do 8 júla zúčastnilo 36 detí, 12 vedúcich a o zdravie sa starala 1 lekárka. Hlavnou témou bolo cestovanie v čase – spoznať minulosť a na základe toho sa pokúsiť zmeniť budúcnosť k lepšiemu.

Majú choré srdiečko, ale chcú byť ako iné deti
Chýba ešte 3 194 €

Majú choré srdiečko, ale chcú byť ako iné deti

Klub detskej nádeje

Pomôžte svojím darom 70 malým pacientom s kardiologickým ochorením. Vďaka vám zažijú atmosféru na letnom tábore a iné pekné zážitky.

Všetky deti, ktoré prišli na tábor sa automaticky stali účastníkmi expedície NáDej (krycia skratka pre „Náprava dejín"). Každý z členov bol mimoriadne dôležitý pre jeho zvláštne schopnosti, no najvzácnejším komponentom našej posádky bola jednota a vzájomná spolupráca. Deti začínali svoju cestu v budúcnosti, ktorá bola vplyvom ľudského egoizmu a nenásytnosti v katastrofálnom stave. Po zoznámení sa s ostatnými členmi a pravidlami expedície sme všetci spolu pod vedením šialených vedcov (z matfyzu) odštartovali stroj času a vybrali sa do hlbín minulosti. Cestovali sme s budovou hotela a v noci, a preto nás ráno v chate vždy niekto prekvapil - či už to boli hluční pravekí bubeníci, sparťanskí bojovníci, rytieri v brnení, alebo šuhaj s devou s ľudovou piesňou na perách. Výsledkom boli tematické budíčky. V podobnom duchu sa niesli aj rozcvičky – deti sa veľmi ľahko ocitli v džungli, stali sa účastníkom starovekých olympijských hier, kde absolvovali pentatlon, no nechýbala i rozcvička v podobe práce na panskom či ľudových tancov.


Nikdy sme dopredu nevedeli, kde a v akom čase stroj zastaví, no bol naprogramovaný tak, aby nás vyprevadil vždy tam, kde bolo treba niekomu pomôcť, či niečo zmeniť. O tom, kde sa nachádzame nás oboznámila úvodná scénka - motivačka, častokrát vtipne ladená, do ktorej boli deti neraz priamo zapojené. Motivačka sa voľne preniesla do veľkej hry alebo malých stanoviskových úloh, ktoré deti plnili v určitom časovom limite. Nechýbali ani večerné športové aktivity, voľné chvíle vyplnené hudbou (dalo sa hrať na klavíri, gitare, harmonike, flaute, dokonca i na violončele), prechádzky a poobedné tvorivé dielne – tiež tematicky ladené. Deti si mohli skúsiť maľovať na jaskynné steny, modelovať venuše, antické mozaiky, stredoveké účesy, impresionizmus... alebo si jednoducho vyrobiť fotorámik na pamiatku. Kto nemal záujem tvoriť takýmto spôsobom, mohol sa napríklad dozvedieť o tom, ako Leonardo da Vinci konštruoval zbrane.


Prvý deň sme sa ocitli v praveku. Doobeda deti pomáhali pravekým ľuďom s lovom zvierat, poobede sa ich snažili zdomestikovať a samozrejme kde inde by mohol byť večerný program ako pri ohni, kde sa namiesto rozprávania všetko ukazovalo. Ďalej bolo úlohou detí pomôcť Imhotepovi presvedčiť faraóna, aby mu dovolil postaviť niečo lepšie ako pyramídu pre jedného človeka, no komplex budov, ktorý by slúžil mnohým. Deťom sa nie len podarilo získať jeho súhlas, no taktiež postaviť prekrásne mesto s chrámom, knižnicou, nákupným centrom i pestrofarebnými záhradami. Avšak ich dielo sa niekto pokúsil vymazať z histórie a preto poobede museli po svojej „pyramíde" pátrať a presviedčať Egypťanov, že naozaj bola. Večer ich čakala zábavná hra Piati proti piatim, ale po Egyptsky.


Nasledujúcim obdobím, kde sa deti ocitli bola Antika, nechýbal spartský výcvik a spoznávanie gréckej filozofie i mytológie. Po splnení všetkých stanovyšťových úloh sme sa presunuli už do nášho letopočtu. Deti boli svedkami cisára Nera, ako spieva svoje (populárne) piesne v atmosfére horiaceho Ríma. Pod vedením múdreho radca Petronia bojovali proti vojakom a snažili sa ho uhasiť. Večer patril gréckej dráme. Nechýbala Antigona a ani známe rozprávky v podaní detí.


Navštívili sme aj špinavý stredovek. Deti najprv dopomohli k čistote dvom križiackym rytierom, potom sa s nimi vydali na cestu skultúrňovania zaostalej Európy. Poobedie bolo venované renesancii. Stredovek sa skončil začiatkom moreplaveckých objavov, no na to, aby sa mohli postaviť lode bolo treba zohnať materál – čo bolo ich úlohou. A tak sa nechali zatiahnuť do víru vznikania obchodníctva a bankovníctva, ako ho poznáme dnes. Snahu sa im snažili prekaziť zákerní lúpežníci. Večer čakal účastníkov expedície bál, na ktorý mali možnosť prísť v dobových kostýmoch. Po ňom prišlo nočné prekvapenie – stroj času nás preniesol až do centra inkvizičného procesu – deti mali v nočnej hre odhaliť usvedčujúce dôkazy.