Juraj Hipš sa ako riaditeľ Živice už roky venuje environmentálnej výchove. Priamo zo zaježovských lazov nám odpovedal na otázky v ďalšom zo série Vianočných miniportrétov z Dobrej krajiny.

Juraj Hipš vyštudoval filozofiu a estetiku na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského so zameraním na environmentálnu etiku. Bol učiteľom na rôznych stredných školách a prednášal na materskej fakulte. Od roku 2000 je riaditeľom Centra environmentálnej a etickej výchovy Živica. Je spoluzakladateľom komunitnej základnej školy v Zaježovej a Sokratovho inštitútu pre nadaných mladých ľudí zo Slovenska pôsobiacich v rôznych oblastiach.

Aká je vaša predstava dokonalého šťastia?

Sokratov inštitút
Chýba ešte 1 491,72 €

Sokratov inštitút

Centrum environmentálnej a etickej výchovy ŽIvica

Sokratov inštitút (SI) vychováva sociálnych lídrov - aktívnych, čestných, šikovných a pokorných ľudí, ktorí sa budú aktívne podieľať na budovaní moderného a demokratického Slovenska.

Mám štátnice zo systematickej filozofie, ale nedopátral som sa k definícii dokonalého šťastia. Dnes ráno sme mali pred dverami srnku. Pokojne tam ležala, v zime a snehu. Vyzerala spokojne a pritom nič nemala. Len sneh a zimu. Možno by sme sa mali spýtať jej.

Čoho sa najviac bojíte?

Že budem musieť pripravovať drevo na zimu sám. Raz som to skúsil a odišli mi kríže.

Čím ste chceli byť ako dieťa?

Pilotom aj policajtom. Ale keďže od malička ma otec vodil do školy, kde bol učiteľom, aj toto povolanie sa mi pozdávalo.

Kto je pre vás hrdina?

Nepochybne dobrí učitelia. Môj sused začal učiť na škole a hovorí mi, že si neviem predstaviť, aké je to ťažké. Ale viem:-)

Aká je podľa vás najviac preceňovaná vlastnosť?

Byť inovatívny. Všetci chcú byť strašne originálni. Pritom by niekedy stačilo viac podporiť veci, ktoré už dlho fungujú.

Čo je to najcennejšie, čo máte?

Štandardne sa odpovedá, že deti. Ale dcéra Viktória si nechala v izbe taký bordel, že to sa oceniť nedá. Iniya prevracia očami, keď má doniesť drevo do pece. Štvorročný Yori si obúva topánky rovnako dlho ako ja robím rozpočet na ďalší rok. Ale sú to poklady.

Čo vám dáva každé ráno chuť vstať z postele a ísť do práce, do života?

Musím ráno zakúriť v peci. To človeka do života preberie celkom spoľahlivo.

VIANOČNÝ BONUS: Čo by ste vložili do troch orieškov, aby bol náš svet a život krajším?

A nie je už teraz ten život nádherný?


Podporte zmenu vo vzdelávaní mladých!

Sokratov inštitút vychováva sociálnych lídrov - aktívnych, čestných, šikovných a pokorných ľudí, ktorí sa budú aktívne podieľať na budovaní moderného a demokratického Slovenska. Každý rok prijmeme 20 študentov z najrozličnejších študijných odborov i miest, a učíme ich zručnostiam a vedomostiam, ktoré líder dnes na Slovensku potrebuje. Všetci naši študenti sa musia osvedčiť v praxi – vypracovať vlastný filantropický start up (mikroprojekt) prospešný pre spoločnosť. Sokratov inštitút je jediný vzdelávací program svojho druhu akreditovaný univerzitou a so sídlom mimo Bratislavy, na strednom Slovensku.

Čo tak ďalší miniportrét?

Juraj Barát, Depaul

Zuzana Števulová, Liga za ľudské práva

Ctibor Košťál, Inštitút pre dobre spravovanú spoločnosť- SGI

Barbora Kohútiková, Divé maky

Braňo Tichý, Človek v ohrození

Peter Kulilfaj, Mládež ulice

Eva Ondrová, Claudianum

Radovan Debnár, Learn2Code

Štefan Labaš, Prosocia

Petra Kotuliaková, Aj TY v IT

Monika Juríková, Ulita

Jozef Brenkus, Život bez závislostí