V júni sme mali plný kalendár pracovných povinností, včelársku sezónu v plnom prúde, uzavreli sme školský rok, ale aj si pridali nové plány.

Jún už tradične patrí medzi najrušnejší mesiac na našej vzdelávacej včelnici. Počasie je stabilnejšie a v školách už je voľnejšie, takže k nám prichádzajú školské autobusy so žiakmi čo prichádzajú na koncoročný výlet, či exkurziu. Je to pre nás vždy udalosť a najradšej spomíname na deti, ktoré sa veľa pýtajú a prejavujú živý záujem o včely. Najmä v dnešnej dobe, keď sa tak veľa peňazí, času aj energie investuje do moderných foriem výučby, technologických pokrokov a všelijakých interaktívnych digitálnych pomôcok nás vždy poteší, keď sú žiaci fascinovaní „obyčajnou" prírodou. Našťastie túto radosť vídame ešte stále dosť často.

Včelia kRAJina
Chýba ešte 2 614,6 €

Včelia kRAJina

kRaj

Vo Včelom kRaji vieme o včelách VČELYčo a s veľkou radosťou sa o naše vedomosti delíme s ostatnými. Pomôžte aj vy s budovaním prvej vzdelávacej včelnice a environmentálneho centra venovaného opeľovačom.

Počas júna sme sa aj my vybrali na školy a navštívili sme aj detský domov a špeciálnu základnú školu v Hnúšti. Niekedy sa trochu aj obávame práce s deťmi so špeciálnymi potrebami, keďže nemáme pedagogické vzdelanie v tejto oblasti. O to viac nás vždy poteší, keď je táto práca častokrát aj srdečnejšia ako s deťmi z majoritnej spoločnosti. Stalo sa nám totiž, že keď David povedal nejakú zaujímavosť o včelách, detským publikom sa niesol prekvapený šum a úprimné citoslovcia prekvapenia a nadšenia ako óóóóóóó – waaaauu.

Jún je aj najočakávanejší mesiac pre našich malých včelárov, s ktorými sa stretávame každý týždeň na našom včelárskom krúžku pre žiakov základnej školy M.R. Štefánika v Lučenci. Jednak je to pre to, že pracujeme so živými včelami, sledujeme, čo sa deje v úli, hľadáme trúdov.Hľadanie trúdov je vždy tá najlepšia zábava, keďže trúdy nemajú žihadlo a príjemne šteklia v dlani.

Okrem toho s napätím aj očakávaním sledujeme, či v medníkoch pribúda med. Niektorí žiaci (vlastne všetci žiaci a dokonca aj my) sú veľmi netrpezliví a nevedia sa už dočkať medobrania. V polovici júna sme teda včelám zobrali medník a so žiakmi sme vytočili náš prvý tohtoročný med. Žiaci si vyrobili aj pekné etikety a tak si každý zobral domov originálny, vlastný med.

via GIPHY

Koniec školského roka sme uzavreli návštevou Novohradského múzea a galérie, kde sa práve koná výstava Včelárov rok na ktorej tiež aktívne spolupracujeme. Pre školské triedy tam totiž robíme krátke prednášky o včelách, ochutnávky rôznych druhov medu a vysvetľujeme im ako to funguje v úli na presklenom úli, ktorý sme galérií zapožičali.

Cestou do galérie sme sa našich žiakov z krúžku pýtali, či už boli niekedy v galérií. Čo nás potešilo bolo, že niektorí tvrdili, že do galérie chodia veľmi často. Podozrivé nám to začalo byť až cestou, keď malí včelári vraveli, že: „ale veď do galérie sa ide inak". Až vtedy sme si uvedomili, že pojem galéria už býva známy skôr pre nákupné centrá a nie pre miesto, ktoré slúži umeniu. Žiaci si totiž mysleli, že ideme do galérie – nákupného centra. Hoci je to úsmevná príhoda, dosť nás to zarmútilo. No ale predsa len sme školský rok uzavreli pozitívne a to rozdávaním včelárskeho vysvedčenia. Žiaci sa za posledný polrok veľmi zlepšili vo svojom správaní a najmä vo včelárskych vedomostiach. A nakoniec všetci do jedného tvrdili, že sa na náš krúžok prihlásia aj budúci školský rok. Pre nás je to vždy zaujímavé sledovať, ako sa deti zmenia – vyrastú a „dozrejú" už len počas školských prázdnin. Hoci sa nám tiež zíde oddych, v septembri sme už nedočkaví, s kým sa opäť stretneme a ako sa kto zmení (samozrejme k lepšiemu). A to sa už úprimne tešíme na nový školský rok, hoci tento ešte poriadne ani neskončil!

V júni sme usporiadali aj jeden rodinný teambuilding pre asi 15 člennú skupinu aj tri kurzy pre začínajúcich včelárov. Opäť nás navštívili nadšení, začínajúci včelári, ale už aj takí, ktorí majú nejaké skúsenosti, z celého Slovenska.

Tohto roku sme z rodinných a rodičovských dôvodov našu včelársku sezónu mierne skrátili, no v júli nás čakajú ešte dva kurzy pre záujemcov o včelárenie a tiež zopár letných táborov a exkurzií pre deti, zopár rodinných návštev našej vzdelávacej včelnice a potom až v septembri včelárska konferencia.
Do toho všetkého samozrejme pokračujeme na dokončovaní včelína, skrášľovaní jeho okolia, ale premýšľame aj nad novými prvkami, ktoré by náš program posunuli ďalej na vyššiu úroveň a pomohli by nám tak byť jedineční, inovatívni a hlavne nezastať na jednom mieste a neustále sa posúvať dopredu. Naša práca nás jednoducho baví a nechceme zaspať na vavrínoch (hoci sme sa asi ani nepochválili, že jedny vavríny sme tohto roku získali).

Získali sme prvé miesto v kategórií komunitný rozvoj v oceneniach Ceny Nadácie Orange: "za inovatívny, dlhodobý a profesionálny spôsob spracovania témy včelárstva a za aktívne zapájanie ľudí z regiónu a marginalizovaných skupín do včelárenia". Obrovskú radosť aj zadosťučinenie, teraz nahradil pocit zodpovednosti, ako ocenenie čo najefektívnejšie zužitkovať.