Kiežby všetky príbehy našich klientov mali rýchly spád ku šťastnému koncu. Naša sociálna pracovníčka Evka píše o Júlii, ktorej životná cesta pozostáva, okrem iného, z mnohých šancí.

Dlhé čierne vlasy. Hodiny strávené v kúpeľni pred zrkadlom. Jej jednoduchý svet. Strata prsníka. Veľa krátkych kučierok. Rovnako veľa času v kúpeľni. Naša niekedy márna snaha porozumieť jej, jej snaha porozumieť nám. Nedodržané dohody, opakované otázky, opakované odpovede. Sociálna pracovníčka... vnútorne vytočená do nepríčetnosti. Následne úprimný rozhovor o vzťahoch. Vždy presne dve starostlivo upravené kučierky na čele. Mesačne 150 E, z toho poctivo stovka na splácanie dlhu, niečo na výživné, niečo na kávu, niečo na ubytovanie. Tramal je slabý, chcem radšej tabletku z reklamy. Nekonečné vysvetľovania. Moja myšlienka, že mi to robí naschvál. Únava. Odmietanie upratovania. Po štyroch mesiacoch: spravím rajón, lebo však potrebujem niečo robiť. Pani sociálna, idem von, človek potrebuje byť aj medzi normálnymi ľuďmi..

Keď sa jej do konca roka podarí splatiť dlh 600 E na sociálnej poisťovni, bude jej vyplácaný invalidný dôchodok cca 300 E, vidina ubytovne. So svojho príjmu to však Júlia pravdepodobne nestihne.

Raňajky a čistá bielizeň pre ľudí bez domova
Chýba ešte 8 489,32 €

Raňajky a čistá bielizeň pre ľudí bez domova

Depaul Slovensko

Ľudia, ktorí skončia na ulici, sú odkázaní sami na seba. Nie je to len samota, opustenosť a nepohoda, ktorá ich trápi. Mnohí sú chorí, imobilní, bezvládni… a počasie, ktoré my prežívame ako nepohodu, pre nich znamená ohrozenie života.

Možno nie ideálny príklad klientky, ktorá dosahuje viditeľné výsledky a vzorne sa správa. Nechceme však hodnotiť, kto si pomoc zaslúži a kto nie.

Ďakujeme Vám, že nám pomáhate pomáhať!