#GivingTuesdayNow 5.5. prináša Ružena Šípková, dobrovoľníčka

#GivingTuesdayNow Ružena Šípková, dobrovoľníčka

"Je mi ľúto, že momentálne nemôžem chodiť ako dobrovoľníčka do MOST-u. Za tie roky, čo sa tam spolupodieľam na literárnej dielni Knižkovo, som si tam našla mnoho priateľov a dobrých známych. Mám pocit, že robím niečo užitočné pre iných ľudí a že po maličkých krôčikoch aj ja osobnostne rastiem. Neviem sa dočkať, kedy sa tam už zase vyberiem.

Samostatnosť, nie samota
Chýba ešte 1 331,89 €

Samostatnosť, nie samota

Dss-MOST, n.o.

Ľudia s duševnou poruchou žijú medzi nami a ich počet narastá. Pre niekoho každodennosť, pre iného výzva - nadviazať medziľudský kontakt, cestovať MHD či zmysluplne tráviť voľný čas. Pomôžme ľuďom s duševnými poruchami viesť samostatnejší každodenný život.

Som presvedčená, že Dom sociálnych služieb MOST, n. o. je potrebné podporiť, a môžete tu: https://www.givingtuesday.sk/neziskovky/dss-most-no/.

Jeho všestranná pomoc ľuďom so skúsenosťami so psychickým ochorením je nesmierne potrebná. Vďaka MOST-u nie sú títo ľudia sami, cítia spolupatričnosť a podporu, majú možnosť zapájať sa do zmysluplných voľnočasových aktivít, nájsť si priateľov, poradiť sa, pocvičiť sa v samostatnosti. MOST tak robí neoceniteľnú službu im i celej spoločnosti. Musíme si uvedomiť, že počet ľudí so skúsenosťami so psychickým ochorením neustále narastá. Preto je nevyhnutné podporovať organizácie, ktoré sa venujú tejto problematike.

Už pred pandémiou koronavírusu som trávila veľa času za počítačom. Teraz, keď zo všetkých strán počúvame, že nemáme chodiť von, som na stoličke pred notebookom takmer zapustila korene. Aj keď si občas s mamou nasadíme rúška a ideme von na slnko, aby sme mali vitamín D. Chýbajú mi osobné stretnutia s priateľmi a známymi, návštevy kostola a tiež živé literárne podujatia a koncerty. Mnohé koncerty sa síce konajú online, je to fajn, ale klasický koncert to podľa mňa nenahradí. Občas napíšem nejaký článok o online koncerte, robila som zopár rozhovorov s hudobníkmi pre internetový bluesový portál. Tiež píšem básničky a posielam ich do súťaží a na rôzne internetové stránky. Nejaké som uverejnila aj na sociálnej sieti. A okrem vykonávania bežných domácich prác sme si spolu s mamou ušili aj rúška, pretože keď vstúpili do platnosti opatrenia na zamedzenie šírenia koronavírusu, rúška sa v Seredi nedali zohnať.

V tomto období sa ani mne nevyhýbajú úzkosti a obavy. Modlím sa a snažím sa stále nestrácať nádej, vidieť svetlo na konci tunela. Mám radosť, že ja, moja mama a ostatní naši blízki sú zdraví. Moja mama ma všemožne podporuje, pomáha mi prekonávať súčasné ťažké časy. Psychickú podporu mi poskytujú aj moji priatelia a známi, s ktorými som v kontakte po internete a telefonicky. Teším sa z pekného slnečného počasia, zo spevu vtáčat za našimi oknami, z hudby, ktorú v súčasnej dobe veľa počúvam z internetu, z poézie".

Jedna z mojich novších básničiek:

kdesi v európe

sa vraj zase objavila

vtáčia chrípka

možno sa ešte dožijeme toho

že aj holuby a hrdličky

budú nosiť

rúška

Ružena Šípková