Ako zachytávať dažďovú vodu? Kde si pestovať zeleninu a čo so starými ovocnými stromami, ktoré už dorodili ovocie?

Počas zimy bolo v sade množstvo snehu. Museli sme používať snežnice, inak bol každý krok ako v spomalenom filme. O množstve vydanej energie ani nehovoriac. Sneh sa roztopil, prišiel teplý marec a vysušil pôdu. Zvyšky snehu sú už len na Veľkej Javorine. U nás 500 metrov nad morom už je sucho. Ako odišiel sneh, narodil aj prvý baranček. Voláme ho Nikolaj Nejedlý z Kentu.

Zachytávanie dažďovej vody a zvýšené záhony

Radostná práca
Chýba ešte 1 796,42 €

Radostná práca

Radostná práca

Z mesta na kopanice. Sad u Harušťákov začal minulý rok písať svoj príbeh. Od tej doby rastieme, okrem starých odrôd ovocných stromov pribudli aj ovečky. Tento rok nastal čas na spracovanie úrody. Pomôžte nám budovať komunitu, ktorá dostane jedinečné ovocné chute späť na náš stôl.

Aby sme aspoň časť vody vedeli využiť, pod odkvapové rúry sme upevnili veľké, tisíc litrové nádrže. Jedna je priamo vyvedená do napájačky pre ovce. Ďalšia bude slúžiť pre polievanie zvýšenného záhonu. Postavili sme ho zo starých trámov. Pomohli nám priatelia z Banskej Bystrice. V piatok počuli našu výzvu na Rádiu FM a v sobotu na obed už boli v sade. Poobede, keď odchádzali sme boli o priateľov bohatší. Do vnútra záhonu sme podľa permakultúrnych zásad použili záhradný odpad. Veríme, že sa nám na ňom podarí vypestovať dobrá zeleninka. Začíname s reďkovkami už túto sobotu.

Brigáda na Bielu sobotu

Na Bielu sobotu sa chystáme na veľké upratovanie v neďalekom Hostinci u Klačkov. Je to miesto, kde by sme v budúcnosti radi ponúkali produkciu zo sadu. Ak by ste sa chceli pridať a dozvedieť sa viac o našich plánoch, radi Vás uvítame. Prihláška

Druhý dych ovocných stromov

V našom projekte Druhý dych sme sa posunuli ďalej zo starých ovocných stromov, vyrábame mydelničky. Čoskoro ich nafotíme. Ak by ste chceli podporiť náš projekt, budete si ich môcť objednať na Sashe v Dobrom obchode.

Nikolaj Nejedlý

Ako prvý zakvito drieň

Do záhonu sa sťahujú ako prvé dážďovky

Dažďová voda z opravenej strechy sa využije pre napájanie oviec

Golem posúva 1000 l nádobu

Začiatok a koniec - mladý stromček je prvý rok po vysadení, v pozadí suchý ovocný strom už je hmyzí hotel

Každý krík alebo strom má svoje meno a meno svojho darcu