Beh na dlhé trate si vyžaduje tréning, vytrvalosť, disciplínu a pevnú vôľu.

IPčkovský maratón trvá už osem rokov. Trať je rôzna, raz rovná, inokedy hrboľatá, chvíľu kľukatá, raz do kopca a potom zase z kopca. Napriek rôznym prekážkam sme zabehli už riadny kusisko cesty. Zrealizovali sme niekoľko väčších aj menších projektov, postupne sme rozširovali naše pole pôsobnosti a doposiaľ sme uskutočnili takmer 200 tisíc poradenských rozhovorov s ľuďmi v náročných a krízových situáciách.

Online psychologická pomoc
Chýba ešte 10 841 €

Online psychologická pomoc

IPčko

Až 1000 mladých ľudí zo Slovenska ročne sa obracia na našu internetovú poradňu s túžbou spáchať samovraždu. Hľadajú pomoc. IPčko už ôsmy rok denne, bezplatne, takýmto mladým ľuďom zachraňuje životy.

Vyzerá to tak, že stále máme dostatok energie, vytrvalosti a pevnej vôle na ďalšie kilometre. Naše hlavy sú plné skvelých nápadov a neustále sa snažíme robiť niečo nové, inovatívne a prospešné pre ľudí s duševnými ťažkosťami.

Pred pár týždňami sme rozbehli NÁLEPKOVÚ KAMPAŇ - #POMOCEXISTUJE. Fenomén samovraždy na koľajniciach je pomerne známy, vyskytuje sa stabilne a predstavuje približne 1 - 12% z celkového počtu samovrážd. Železnice Slovenskej republiky evidujú ročne v priemere 70 dokonaných samovrážd na koľajniciach (ŽSR, 2020). Čo predstavuje z celkového počtu samovrážd za minulý rok 14% podľa údajov, ktoré zverejnilo Národné centrum zdravotníckych informácií.

Žiaľ, napriek týmto štatistikám na Slovensku zatiaľ neboli podniknuté žiadne kroky pre ich elimináciu. Ako riešiť túto situáciu, sme sa rozhodli hľadať v zahraničí. Nakoniec sme sa nechali inšpirovať Kanadskou krízovou linkou Interior Crisis Line Network (ICLN), ktorá začala lepiť neformálne nálepky na mosty, na ktorých ľudia ukončovali život samovraždou.

V priebehu niekoľkých týždňov sme navštívili tie najfrekventovanejšie miesta a nálepky pripevnili na viditeľné plochy v okolí koľajníc. Do dnešného dňa sme po celom Slovensku prešli viac ako 4000 kilometrov a vylepili cca 500 pomáhajúcich nálepiek a tabuliek. Výsledok na seba nenechal dlho čakať, už po prvom výjazde sme mali dva kontakty zo železníc na základe nálepiek od ľudí, ktorí to v našom rozhovore spontánne spomenuli. Do dnešného dňa je to už 5 ľudí, ktorým sme vďaka nálepkám umiestneným v blízkosti koľajníc pomohli znova inak naštartovať život.

Naše výjazdy sme zdokumentovali v krátkom filme, ktorý si môžete pozrieť tu:


S nálepkovou kampaňou úzko súvisí aj naša nová vízia, ktorú by sme chceli v blízkej dobe zrealizovať. Je to zriadenie KRÍZOVÉHO INTERVENČNÉHO TÍMU. Vytvorením výjazdového tímu vznikne unikátne prepojenie krízovej linky a tímu expertov zasahujúcich priamo v teréne pri suicidálnych tendenciách. Tak môžeme prispieť k eliminácií dokonaných samovrážd a samovražedných pokusov.

Zo skúsenosti a poznatkov, ktoré sme počas nášho maratónu nadobudli a z prieskumu z roku 2018 vyplýva, že mladým ľuďom chýba priestor. V minulosti sme prevádzkovali nízkoprahový klub v Bratislave a k myšlienke znovuotvorenia klubu sme ubiehali veru veľmi často. Ako to už v IPčku býva, všetko sa dá a sny sa stávajú skutočnosťou. Veľmi nás teší, že v tomto období vytrvalo makáme na otvorení nového KONTAKT KLUBU Bratislava, ktorý bude poskytovať anonymné a bezplatné psychologické poradenstvo, krízovú intervenciu a rôzne, záujmové, rozvojové, voľnočasové, kultúrne, športové, preventívne a vzdelávacie aktivity. Mohlo by sa zdať, že je už toho dosť a blížime sa do cieľa. Nie, nie.... V IPčku chystáme ešte jednu novinku. Vedeli ste o tom, že virtuálna realita sa dá využívať aj v psychológií? V zahraničí sa fenomén VR využíva najmä pri práci s klientom v traume. Prostredníctvom dostupných psychologických programov vo VR môže skúšať rôzne reakcie na podnety a získava veľmi dôležitú istotu. Na Slovensku tento moderný prístup práce s klientom chýba. Preto sme sa rozhodli to zmeniť. Našim ďalším „mini" cieľom je vytvoriť Psychologické laboratórium virtuálnej reality.

IPčko ako organizácia (a väčšina jeho členov) beží obrazne a virtuálne, ale naša riaditeľka Gabika beží reálne, naozaj a fyzicky. Rozhodla sa zabehnúť svoj úplne prvý maratón, ktorý sa mal konať 4.10. v Košiciach. Opatrenia súvisiace s pandémiou COVID-19 však neumožňujú jeho zrealizovanie. Našu Gabiku to však neodradilo a rozhodla sa maratón zabehnúť aj tak. Štartuje v sobotu o 9tej ráno zo svojho domu a je odhodlaná tých 42,2 kilometra zabehnúť a my jej v tom veľmi držíme palce a naplno ju podporujeme.

Gabika nie je len skvelá bežkyňa, ale je aj skvelá šéfka a riaditeľka, pretože vždy myslí na svoju organizáciu a na to, ako získať prostriedky potrebné na realizáciu našich nápadov. Aj svoj prvý maratónsky počin sa rozhodla spojiť s finančnou zbierkou pre IPčko.

Podporte našu Gabiku, symbolicky s ňou zabehnite maratón a podporte tak našu činnosť. Dá sa to cez tento odkaz:

https://ipcko.darujme.sk/bezime-pre-pomoc/?fbclid=IwAR2kJ_BhcDaqsXZa5kOA8VBYnjr00e78L0uNloAVIuUfPoPNc5tLQAoxiqw

Ďakujeme.