Projekt Nezastaviteľní pod záštitou značky Birell už 5 rokov pomáha tým, s ktorými sa osud nemaznal. Tento rok projekt pomôže vrátiť sa k aktívnemu životnému štýlu 21 ľuďom zo Slovenska a Česka a prispeje im na športové pomôcky. Zmyslom projektu je motivovať zdravých ľudí k tomu, aby športovali, a tým pomohli hendikepovaným. Princíp je pritom veľmi jednoduchý. V lete bude po piatich turisticky exponovaných miestach na Slovensku putovať špeciálna Birell brána. Počas víkendu mohol každý, kto navštívil košickú časť Nad Jazerom prejsť cez bránu a za neho dal Birell 0,20 € na účet Nezastaviteľných. Za dva dni sa tak vyzbieralo vyše 1500 eur.

Nezastaviteľných prišiel podporiť do Košíc, kde bola umiestnená v poradí už druhá brána, slovenský hokejový útočník, pôsobiaci v tíme HC Košice, v minulosti pôsobiaci v tímoch KHL a NHL Ladislav Nagy. „Som rád, že môžem podporiť takúto akciu. Podmienky pre hendikepovaných nie sú vytvorené tak, ako by mali byť. Dúfam, že štát sa zobudí a bude ich viac podporovať. Všetky prístroje, ktoré potrebujú, sú veľmi drahé a je to pre nich ťažké," povedal Ladislav Nagy. S Nezastaviteľnými sympatizuje aj hendikepovaný športovec v športovej streľbe Ivan Varga. „Každý má možnosť zapojiť sa do projektu Nezastaviteľní, keď naozaj chce. Pomoc hendikepovaným je dôležitá. Som rád, že tu existujú takéto akcie, ktoré pomáhajú hendikepovaným," povedal Ivan Varga.

Medzi tohtoročnými Nezastaviteľnými je Jakub Bekeš (19) zo Ždiaru, ktorý sa narodil predčasne s diagnózou detská mozgová obrna. Jeho snom je v zime lyžovať so svojim bratom, v projekte si preto vysníval Monoski. Ďalším Nezastaviteľným je Pavol Kuboško (27) z obce Lisková (okr. Ružomberok), ktorý je od narodenia úplne nevidiaci. Pri pôrode došlo k pretrhnutiu očného nervu no naučil sa so svojim hendikepom žiť a snaží sa využívať ho vo svoj prospech. Športu sa venuje od svojho detstva a zamiloval si aplikovaný stolný tenis pre nevidiacich a slabozrakých. Stôl na tenis túži mať aj doma. Denisa Kučeru (25) zo Serede (okr. Galanta) na vozík pripútala rakovina pred 12 rokmi. Jeho láska k športu však pretrvala. Približne dva roky sa venuje StreetWorkoutu a kalistenike, teda cvičeniu s vlastnou váhou. Pred rokom urobil video o cvičení, ktoré na americkom webe video neuveriteľných 3 milióny ľudí. Jeho snom je Handbike.

Nezastaviteľní
Chýba ešte 24 856,5 €

Nezastaviteľní

Nadácia Pontis

Projekt Nezastaviteľní pod záštitou značky Birell už 5 rokov pomáha tým, s ktorými sa osud nemaznal. Tento rok projekt pomôže vrátiť sa k aktívnemu životnému štýlu 21 ľuďom zo Slovenska a Česka. Zmyslom projektu Nezastaviteľní je motivovať zdravých ľudí k tomu, aby športovali a tým pomohli hendikepovaným.

Bicyklovanie rukami

Priamo na evente v Košiciach si každý mohol vyskúšať najtypickejší šport hendikepovaných - jazdu na handbike. Svoje sily si na trenažéri handbike preveril aj hokejista, ktorý sa poriadne zapotil. „V hokeji sa vieme vydýchať a chodíme striedať. Toto je určite náročnejšie. Bolo tu zopár stúpaní. Išiel som len dve minúty, ale keby som šiel naplno, poriadne by som sa spotil. Keď som šiel do kopca, bolo to náročné, začal som cítiť ruky a musel som si rozložiť sily," priznal slovenský reprezentant Nagy.

Ambasádorom projektu je slovenský reper, youtuber a stand up komik Bekim Aziri, s ktorým osud zamával a ostal pripútaný na vozík. „Cením si ich, pretože chcú žiť naplno, aj keď im život napísal ťažký príbeh, ale ani handicap ich nezastaví. Sú to silní jedinci, ktorí sa nenechajú zlomiť, aktívne žijú a športujú," povedal Bekim.

Projekt, ktorý pomáha

Medzi tohtoročnými Nezastaviteľnými sú ľudia na vozíčku, s vrodenými vadami, ale aj nevidiaci alebo ľudia, ktorí prišli o končatiny v dôsledku úrazu či vážnej choroby. Najčastejším tohtoročným prianím sú handbike a elektrobicykle. Nezastaviteľným ale k pravidelným športovým aktivitám pomôžu aj goalballové lopty, monoski, skibob, športové vozíky na rugby či pingpongový stôl.

Projekt Nezastaviteľní počas štyroch rokov svojej existencie už pomohol 38 hendikepovaným ľuďom na Slovensku a v Českej republike. Vďaka špeciálnym športovým pomôckam v hodnote takmer 135 000 € sa tak mohli vrátiť k aktívnemu štýlu života. V roku 2016 prešlo Birell bránou 100 263 ľudí, v roku 2017 až 190 897 ľudí a v roku 2018 sa odhaduje viac ako 200 000 ľuďmi. „Nezastaviteľní sú dôkazom odhodlania aj ochoty pomáhať. Veď len vlani takmer 200-tisíc ľudí pomohlo Nezastaviteľným získať športové vybavenie za 51 237 €. Svojou aktivitou prispeli k tomu, aby mohli športovať a žiť aktívne aj tí, ktorí musia navyše prekonať aj nejaký hendikep. Dúfam, že tento rok bude záujem ešte väčší," komentuje podporu verejnosti Veronika Hořáková, marketingová manažérka značky Birell.

V poradí tretia Birell brána bude na turisticky obľúbenej lokalite Slovenska - Donovaly. Pôvodne sa plánovalo umiestniť bránu na Zemplínskej Šírave, no pre epidémiu osýpok sa rozhodlo miesto zmeniť.

Birell brány budú ešte v týchto mestách:

Donovaly (pri centrálnom parkovisku) - 28. 07. - 29. 07. 2018

Slnečné jazera (na pláži blízko železničnej stanice Senec) - 04. 08. - 05. 08. 2018

Vodné dielo Žilina (pri plážovom ihrisku) - 07. 08. - 08. 08. 2018