Projekt Nezastaviteľní pod záštitou značky Birell už 5 rokov pomáha tým, s ktorými sa osud nemaznal. Tento rok projekt pomôže vrátiť sa k aktívnemu životnému štýlu 21 ľuďom zo Slovenska a Česka a prispeje im na športové pomôcky. Zmyslom projektu je motivovať zdravých ľudí k tomu, aby športovali, a tým pomohli hendikepovaným. Princíp je pritom veľmi jednoduchý. V lete po piatich turisticky exponovaných miestach na Slovensku putovala špeciálna Birell brána. V utorok a stredu mohol každý, kto navštívil obľúbené Vodné dielo Žilina, prejsť cez bránu a za neho dal Birell 0,20 € na účet Nezastaviteľných. Za dva dni sa tak vyzbieralo vyše 1080 eur.

Nezastaviteľných prišli podporiť na Vodné dielo Žilina, kde bola umiestnená v poradí už piata brána, futbalisti klubu MŠK Žilina Viktor Pečovský a Dominik Holec. „Pomôcť hendikepovaným by mal každý. My máme všetko a im chýba to najdôležitejšie - zdravie. Pri Nezastaviteľných je však úctyhodné, že sa dokážu aj po svojich problémoch vrátiť k športovaniu a pomáha im to zaradiť sa do aktívneho života," povedal slovenský futbalový reprezentant a kmeňový hráč MŠK Žilina Viktor Pečovský. Podobný názor má aj brankár Dominik Holec. „Keď vidím hendikepovaných ľudí, ako športujú, neopúšťajú sa, chcú sa začleniť do normálneho života, je to super a obdivujem ich. Veľakrát sa sťažujeme na banálne veci a oni riešia niečo úplne iné. Keď ich človek stretne, sú usmiati a pritom majú oveľa väčšie problémy ako my, to by sme si mali uvedomiť. Nezastaviteľní aj mne dodávajú motiváciu aktívne športovať," doplnil Dominik Holec.

Ambasádorom projektu je slovenský reper, youtuber a stand up komik Bekim Aziri, s ktorým osud zamával a ostal pripútaný na vozík. „Cením si Nezastaviteľných, pretože chcú žiť naplno, aj keď im život napísal ťažký príbeh, ale ani handicap ich nezastaví. Sú to silní jedinci, ktorí sa nenechajú zlomiť, aktívne žijú a športujú," povedal Bekim.

Nezastaviteľní
Chýba ešte 24 857 €

Nezastaviteľní

Nadácia Pontis

Projekt Nezastaviteľní pod záštitou značky Birell už 5 rokov pomáha tým, s ktorými sa osud nemaznal. Tento rok projekt pomôže vrátiť sa k aktívnemu životnému štýlu 21 ľuďom zo Slovenska a Česka. Zmyslom projektu Nezastaviteľní je motivovať zdravých ľudí k tomu, aby športovali a tým pomohli hendikepovaným.

Na Vodnom diele bol aj jeden z Nezastaviteľných Michal Sedlák (19) z Novák (okr. Prievidza), ktorý aj napriek congenitálnej myopatii a skolióze hráva florbal na elektrických vozíkoch. Miluje tiež hru na klavír a prácu s drevom. Stále túži športovať, a preto je jeho snom handbike, ktorý mu umožní spoznávať krásy prírody.

Bicyklovanie rukami

Priamo na evente na Vodnom diele si každý mohol vyskúšať najtypickejší šport hendikepovaných - jazdu na handbike. Svoje sily si na trenažéri handbike preverili aj futbalisti, ktorí sa poriadne zapotili. „Obdivujem ľudí, ktorí na handbikeu jazdia. Na vršok tela to bola poriadna záťaž a skladám pred nimi klobúk dole," priznal futbalista Pečovský. „Bolo to dosť náročné. Človek keď to vidí, nepríde mu to tak, no na vlastnej koži som si to vyskúšal a obdivujem všetkých, ktorí to zvládnu," doplnil brankár Holec.

Projekt, ktorý pomáha

Medzi tohtoročnými Nezastaviteľnými sú ľudia na vozíčku, s vrodenými vadami, ale aj nevidiaci alebo ľudia, ktorí prišli o končatiny v dôsledku úrazu či vážnej choroby. Najčastejším tohtoročným prianím sú handbike a elektrobicykle. Nezastaviteľným ale k pravidelným športovým aktivitám pomôžu aj goalballové lopty, monoski, skibob, športové vozíky na rugby či pingpongový stôl.

Projekt Nezastaviteľní počas štyroch rokov svojej existencie už pomohol 38 hendikepovaným ľuďom na Slovensku a v Českej republike. Vďaka špeciálnym športovým pomôckam v hodnote takmer 135 000 € sa tak mohli vrátiť k aktívnemu štýlu života. V roku 2016 prešlo Birell bránou 100 263 ľudí, v roku 2017 až 190 897 ľudí a v roku 2018 sa odhaduje viac ako 200 000 ľuďmi. „Nezastaviteľní sú dôkazom odhodlania aj ochoty pomáhať. Veď len vlani takmer 200-tisíc ľudí pomohlo Nezastaviteľným získať športové vybavenie za 51 237 €. Svojou aktivitou prispeli k tomu, aby mohli športovať a žiť aktívne aj tí, ktorí musia navyše prekonať aj nejaký hendikep. Dúfam, že tento rok bude záujem ešte väčší," komentuje podporu verejnosti Veronika Hořáková, marketingová manažérka značky Birell.