Hoci ju trizómia dvadsiatehoprvého chromozómu navonok odlišuje, má svoje sny a túžby. Je talentovaná a v mnohom dokonca zručnejšia ako ktokoľvek z nás. Naša Hanka. Neustále objíma svojím veľkým srdiečkom celý svet.

V roku 2013 a 2014 Hanka absolvovala vzdelávanie New Paths to Iclusion Network (Výcvik v plánovaní zameranom na človeka), ide o európsky projekt, ktorý sa realizuje v Chorvátsku, Dánsku, Portugalsku, Rumunsku, Španielsku a Slovensku. Na Slovensku vzdelávanie zabezpečovala Rada pre poradenstvo v sociálnej práci. "Zameriavať sa na človeka je viac ako používať len slová. Znamená to, že pracujeme novým spôsobom, ktorý umožňuje človeku, aby si vo svojom živote vyberal, aby rozhodoval o službách a podpore, ktoré chce a potrebuje," hovoria tvorcovia konceptu tohto unikátneho projektu.

Strecha pre Vecičky s Dušou
Chýba ešte 5 450 €

Strecha pre Vecičky s Dušou

Vstúpte

Milý dobrodarca, už dlho pátrame v zastúpení nášho Sherlocka Holmesa (Peťka s Downovým syndrómom) po ľuďoch ako si Ty. Tých, ktorí sa stávajú pre nás anjelmi a pomáhajú nám zvládnuť náročné situácie. Tých, ktorí nás povzbudzujú v práci, v rozvíjaní našich zručnosti. Tých, ktorí sa podelia a povzbudia nás aj finančnými darmi, vďaka ktorým zlepšujeme naše služby. Tých, vďaka ktorým sú dni našich kamarátov s mentálnym postihnutím naplnené. Našli sme Ťa. Ďakujeme :-)


Srší optimizmom, vždy mám dobrú náladu. "Buďte v pohode, mám len o jeden chromozóm navyše," tvrdí aj nápisom na tričku.

Hanka so Soničkou Holúbkovou z Rady pre poradenstvo vo sociálnych službách. Číta jej záhorácke vtipy :)


Je absolventkou masérskeho kurzu. "Rada pomáha iným. Slabším. Veľmi rada trávim čas so staršími ľuďmi, preto chodím masírovať aj babky a dedkov do mestského centra sociálnych služieb. Rovnako rada vymasírujem aj svojich kamarátov zo Vstúpte a ako mobilná masérka som sa zúčastnila aj Malackej šošovice. Som užitočná a to je výborný pocit. Masírujem so srdiečkom," vraví Hanka.


Hanka sa rada zvŕta v kuchyni. Pomáha nielen doma mamine, ale aj počas varenia a pečenia v rehabilitačnom stredisku Vstúpte.

"Má veľké srdce, so všetkými problémami sa popasuje, rada pomáha slabším, je láskavá, rada sa učí nové veci, pekne píše, je aktívna, je praktická, taká naša „účtovníčka“, je trpezlivá, rada pláva...." takto charakterizujú Hanku jej kamaráti zo Vstúpte.

Hanka pláva ako rybka. "Nikdy by som si nemyslela, že Hanka sa naučí plávať. Vždy mala pred vodou veľký rešpekt až strach," tvrdí jej mamina Majka. Jej dcéra je však veľká bojovníčka a len tak sa nevzdáva. Dnes zbiera medaily na plaveckých pretekoch.

Je naša veľká inšpirácia. Vždy nás motivuje do ďalšej aktivity nielen s ňou, ale aj jej kamarátmi, hoci cesta za úspechmi býva častokrát kľukatá. Oplatí sa. Nájdete tu úprimnosť, reakcie bez pretvárky, bezprostrednosť a srdečnosť v prejavoch. Ľudia s Downovým syndrómom vedia totiž v malom povedať veľa. Komunikácia s nimi je čarovne objavná a naplnená aj bez slov.

Tak objavujme :)