Toto čítanie je vhodné pre všetkých a všetky z vás, ktorí máte pocit, že dobré novinky sa v dnešných časoch už minuli. Aj keď situácia okolo COVID-19 vyzerá kadejako, na poli boja za ľudské práva sa nám za posledné mesiace podarilo dosiahnuť niekoľko úspechov, ktoré rozhodne stoja za zmienku.

Ujgurská študentka opäť na slobode

Po viac ako 3 rokoch zadržiavania bola mladá Ujgurka Guligeina Tashimaimaiti prepustená na slobodu. Guligeina zmizla koncom roka 2017 krátko po svojom návrate do rodného mesta v Ujgurskej autonómnej oblasti Sin-ťiang, kam pricestovala pre obavy o svojich rodičov, s ktorými sa jej nedarilo skontaktovať od februára rovnakého roku.

DARUJ LIST – DARUJ SLOBODU
Chýba ešte 922,52 €

DARUJ LIST – DARUJ SLOBODU

Amnesty International

Chcete spolu s nami podporovať nespravodlivo väznených, byť spolu s nami hlasom ignorovaných a umlčiavaných a brániť spoločne práva každej ľudskej bytosti? Tak nám pomôžte poslať tisíce listov, ktoré majú silu zachraňovať a meniť životy.

Guligeina bola zadržiavaná v jednom z „prevýchovných" väzobných zariadení, ktorých vzniklo naprieč provinciou Sin-ťiang viacero. V týchto zariadeniach je podľa odhadov zadržiavaných zhruba milión ľudí z prevažne moslimských etnických menšín alebo ľudí, ktorí majú kontakty v zahraničí, prípadne boli (oni sami alebo niekto z ich príbuzných) súčasťou sociálnych hnutí.

Guligeinu podporili státisíce ľudí z celého sveta, vrátane stoviek ľudí na Slovensku, a aj vďaka tejto podpore je Guligeina opäť na slobode. Ďakujeme!


Antifašizmus nie je zločin

Dňa 11. novembra 2017 bolo 14 odvážnych poľských žien napadnutých počas pochodu organizovaného pri príležitosti Dňa nezávislosti vo Varšave. Skupina aktivistiek sa rozhodla vystúpiť proti nenávistným prejavom účastníkov pochodu, ktorí hádzali petardy a kričali xenofóbne slogany ako „Biele Poľsko!" a „Európa bude biela, alebo opustená".

Iba pár minút potom, ako sa aktivistky pokúsili rozprestrieť transparent s nápisom „Stop fašizmu", účastníci pochodu ich slovne aj fyzicky napadli. Videozáznamy ukazujú, že do nich kopali, opľúvali ich a kričali na ne. Niektoré zo žien utŕžili podliatiny a dokonca aj rezné rany. Jedna z nich stratila vedomie a potrebovala lekársku pomoc.

Privolaní policajti však adekvátne nezasiahli, naopak, pri žiadosti o pomoc aktivistky vysmiali. Na dôvažok boli samy aktivistky potrestané a obvinené z narušenie legálneho zhromaždenia, kým útočníci sa dlho tešili beztrestnosti.

V októbri 2019 však súd vo Varšave rozhodol, že aktivistky sú nevinné, a prokurátor sa v zákonnej lehote (ktorá uplynula v januári 2020) proti rozhodnutiu neodvolal, čím sa rozsudok stal právoplatným. Začiatok tohto roka teda priniesol jasnú správu z Poľska: Antifašizmus nie je zločin.


Prvý krok k spravodlivosti pre obete policajného násilia z Moldavy

Súd v Košiciach zastavil trestné stíhanie obete policajnej razie z Moldavy nad Bodvou Leonarda Horvátha. Leon, ktorý mal v čase razie iba 17 rokov, je jedným zo šiestich ľudí, ktorí čelia obvineniam z krivej výpovede za to, že aj napriek riziku ďalších represií označili policajtov zodpovedných za násilie, ktoré na obyvateľoch a obyvateľkách osady Budulovská v Moldave spáchalo vyše 60-členné policajné komando.

Aj keď vítame tieto dobré správy, náš boj za spravodlivosť v tomto prípade nekončí. Rany po obuškoch, elektrických paralyzéroch a bitke sa zahojili a poškodené príbytky prešli opravou, obyvatelia a obyvateľky osady Budulovská však dodnes nemôžu pokojne spávať a zvyšným piatim krivo obvineným obetiam stále hrozí trest odňatia slobody iba za to, že mali odvahu prehovoriť o zneužití právomocí, ktoré malo zostať utajené.

V prípade Leona ide o prvostupňové rozhodnutie, voči ktorému sa môže prokuratúra odvolať, ak ale súd umlčí obete, ktoré mali odvahu prehovoriť o neprimeranom policajnom násilí, zajtra sa podobný scenár môže zopakovať v ktorejkoľvek domácnosti a na lavici obžalovaných obetí sa môžeme ocitnúť aj my alebo vy.

Napriek všemožným snahám niektorých štátnych predstaviteľov a predstaviteliek krivdu ututlať a ľudí z Moldavy v očiach verejnosti očierniť a zbaviť ľudskosti, mnohí a mnohé z vás odmietli zostať ľahostajnými. Na podporu šikanovaných a súdených Rómov a Rómky sa postavilo mnoho známych osobností aj ďalších ľudí a našu petíciu žiadajúcu spravodlivosť podpísali tisíce z vás.

Vaše slová majú silu – obetiam razie aj mocným, ktorí sa ich snažia umlčať, dávajú pocítiť, že v zápase za spravodlivosť neostali ľudia z Moldavy sami. Ďakujeme!


Aby sme mohli v našej podpore obrankýň ľudských práv pokračovať, potrebujeme aj vašu pomoc. Pridajte sa k nám a ukážte, že aj vy máte odvahu brániť ľudské práva. Váš symbolický príspevok nám pomôže robiť našu prácu efektívnejšie a pomôcť ešte väčšiemu počtu utláčaných a nespravodlivo väznených obrankýň ľudských práv na celom svete.

Ďakujeme!