Poslednú septembrovú sobotu sme boli šíriť osvetu v Trenčíne, no sami sme sa niečo naučili.

S Dobrou krajinou sme sa vybrali do terénu na konferenciu TEDxTrenčín. Podujatie s heslom „ Myšlienky hodné šírenia" sa v Trenčíne konalo už piaty rok. V komorných priestoroch Trenčianskeho hradu si návštevníci vypočuli 12 inšpiratívnych rečníkov a počas prestávok na nich čakali zaujímavé sprievodné aktivity. Jednu z nich pripravila aj Dobrá krajina.

Tento ročník TEDxTrenčín sa niesol v téme cyklus – životný, finančný, menštruačný, ekologický. Ako do témy cyklus napasovať Dobrú krajinu? Chvíľu sme rozmýšľali, ale naozaj len chvíľu :) Dobrá krajina, jej organizácie a darcovia totiž tvoria jeden veľký pozitívny cyklus. Predstaviť si ho môžete nejako takto:

Základom sú dobrokrajinné organizácie, ktoré pomáhajú zlepšovať veci tam, kde to najviac treba. Hnacím motorom sú, ako inak, darcovia. Darcovia ženú organizácie vpred a dávajú im nielen prostriedky, ale hlavne motiváciu pokračovať vo svojej náročnej práci ďalej.

Vezmime si Dobrý obchod, v ktorom neziskovky predávajú výrobky svojich klientov. Predstavili sme ho aj v Trenčíne, pretože v pozitívnom cykle zohráva tiež svoju úlohu. Napríklad originálne DORKA bags vyrobené z použitých reklamných bannerov dávajú druhú šancu nielen použitému materiálu ale i matkám v núdzi, ktoré ich vyrábajú. Alebo také plátené tašky či eko vrecká zo záclony, vďaka ktorým si mentálne či zdravotne znevýhodnení ľudia budujú pracovné zručnosti a sociálne návyky. Predajom produktov získavajú prostriedky na samostatnejší život. A priaznivý kolobeh sa opakuje.

Čo na Dobrú krajinu povedali Trenčania?

Niektorí o nás na TEDx počuli prvýkrát, iní Dobrú krajinu už poznali alebo sa s nami stretli na Pohode. Tak či onak, na otázku – Ako vyzerá DOBRÁ KRAJINA – nás zasypali podnetmi a nápadmi. Veď posúďte sami:


Káva, viac lásky, menej závisti, pomoc slabším a seniorom či prijatie inakosti sú jedny z mnohých vecí, ktoré Dobrú krajinu podľa účastníkov TEDx symbolizujú. Na konci dňa sme vyžrebovali 3 z nich, ktorým sme venovali malú odmenu – dobrotričká a relaxačné omaľovánky z Dobrého obchodu. Bolo to naše malé „ďakujem" za ich zapojenie.

Vďaka odkazom na mape sme zistili jednu podstatnú vec: Niektoré oblasti človek nedokáže priamo ovplyvniť, avšak sú veci, ktoré zmeniť vie. Krajinu, v ktorej žijeme, tvoríme z veľkej časti my – ľudia. Sme súčasťou jej cyklu. Naším konaním a postojom ju poháňame. Nemusíme hneď zlepšiť systém zdravotníctva, ale môžeme pomôcť slabším alebo prispieť na terapie tomu, kto to potrebuje. Nedokážeme zo dňa na deň vytvoriť dokonale tolerantnú spoločnosť. Ale stačí jeden úsmev a spríjemníte deň hneď niekoľkým ľuďom. Viac lásky, nezištnosti, porozumenia, či menej závisti – to sú veci, ktoré symbolizujú Dobrú krajinu. A to sú veci, ktoré vieme nielen priamo ovplyvniť, ale aj šíriť ďalej, byť v nich vzorom pre iných, pohánať pozitívny cyklus.

Na záver článku teda pridávame odkaz z pera návštevníkov TEDxTrenčín:

Tolerujme. Počúvajme. Usmievajme sa. Pomáhajme slabším. Súciťme. Doprajme si kávu. Buďme pokorní. Majme k sebe úctu. Tak vytvárame DOBRÚ KRAJINU.