Ako vyzerá život vysídlených rodín štyri roky po nútenom úteku z východu Ukrajiny? Povieme si – štyri roky sú dlhá doba, situácia rodín sa musela zlepšiť. Je to naozaj tak?

Je aj nie je.

Rodiny už dnes nežijú v malých nevyhovujúcich hotelových izbách, ako tomu bolo prvé 2-3 roky po vypuknutí konfliktu. Tie rodiny, ktoré sa rozhodli zostať v západnej časti Ukrajiny, si postupne zvykajú na život v úplne odlišnom regióne s inou kultúrou, jazykom a zvykmi. Dnes rodiny bývajú v prenajatých domoch či bytoch a aj s vašou pomocou majú nevyhnutné vybavenie – postele, základné vybavenie kuchyne či školskú výbavu pre deti.

Susedská pomoc Ukrajine
Chýba ešte 9 769,56 €

Susedská pomoc Ukrajine

Spoločnosť priateľov detí z detských domovov Úsmev ako dar (Susedská pomoc Ukrajine)

Odchádzali narýchlo, zachraňujúc si životy pred streľbou a ohrozením. Zanechali všetko a utekali smerom na západ, do bezpečnejších regiónov. Už päť rokov žijú ďaleko od svojich domovov. Pomôžme ukrajinským utečencom.

Čo je však naďalej veľmi náročné, je finančná nestabilita rodín najmä z dôvodu extrémne vysokých nákladov na bývanie, odlúčenie od domova a širšej rodiny a pretrvávajúce dôsledky traumatizujúcich zážitkov z ozbrojeného konfliktu, prejavujúce sa najmä vysokou chorobnosťou. Aj vďaka vašej podpore pomáhame rodinám a ich deťom najmä s nákupom liekov či uhradením terapie psychológovi, ktorý pomáha deťom prekonávať desivé zážitky z vojny a tak im umožňuje pokojnejšie spávať.

Sestra Marietta z Congregatio Jesu a ďalší kolegovia, ktorí pracujú s rodinami od ich príchodu do Zakarpatskej oblasti, sú pre vysídlené rodiny v ich každodennom živote psychickou a častou aj fyzickou oporou. Vaša vytrvalá pomoc a finančná podpora nám umožňuje stáť pri týchto rodinách už štvrtý rok a za to Vám ĎAKUJEME! Aj vďaka vám dostávajú dlhodobú a im na mieru šitú odbornú pomoc a materiálnu podporu. Je to nesmierne vzácne, keďže ich situácia a dôsledky toho, čo zažili, sú vážne a vysporiadanie sa s nimi je možné len v prípade dlhodobej pomoci. Vďaka, že pri nich vytrvalo stojíte už 4 roky!